Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2016-12-28

A A A POLEĆ DRUKUJ

Chcesz dotrzymać noworocznych postanowień? Sprawdź w genach czy masz szansę

150x110

Z badania przeprowadzonego przez SW Research wynika, że co trzeci Polak deklaruje, że wraz z nowym rokiem zacznie się odchudzać. Wiele z tych postanowień nie przetrwa jednak próby czasu. Winą obarczamy nasze lenistwo. – To jednak nie zawsze prawda. Należy wsłuchać się w swoje geny – mówi dr inż. Tomasz Czarnecki, dietetyk genetyczny.

Nowy rok to czas, w którym większość z nas pragnie dokonać zmian w swoim życiu. Zwykle zaczynamy od postanowień. I na nich niestety często się kończy. Nierzadko daje o sobie znać słomiany zapał.  Jakich obietnic najtrudniej nam dotrzymać?

Według sondażu przeprowadzonego przez SW Research w 2016 roku co trzeci Polak deklarował, że przejdzie na dietę. W podobnych zapewnieniach przodowały kobiety. Popularna jest również chęć uprawiania sportu czy oszczędzania pieniędzy. 

Podczas tegorocznego Sylwestra z pewnością wiele osób przypomni sobie o niedotrzymanych postanowieniach sprzed kilku miesięcy, będzie się obarczać winą za niepowodzenie i zastanawiać czy warto składać kolejne.

Gen prawdę ci powie

Genetycy uspokajają. Zdarza się, że powodem jest nie tylko brak konsekwencji i uporu w działaniu, ale też nasze geny. W nich bowiem zapisane są nasze predyspozycje oraz zdolności, a także mocniejsze i nieco słabsze strony charakteru.

Może się zatem okazać, że nawet jeśli obiecamy sobie ograniczenie jedzenia, nasza waga nie drgnie z miejsca. Dlaczego? Jeżeli wybierzemy niewłaściwą dietę i niedopasowaną do uwarunkowań naszego organizmu prawdopodobieństwo niepowodzenia będzie wysokie.

Dlatego zamiast składać niepewne obietnice, lepiej sprawdzić jakie dadzą nam największą szansę na odniesienie sukcesu. Odpowiedź znajdziemy w badaniach genetycznych. – Kiedy przygotowujemy się np. do odchudzania, dzięki testom DNA dowiemy się jak zabrać się do tego skutecznie – mówi dr inż. Tomasz Czernecki, dietetyk genetyczny, jeden z niewielu w Polsce specjalistów od nutrigenomiki i współzałożyciel Vitagenum. – Otrzymamy wskazówki jak wpływać na swoje wrodzone predyspozycje do otyłości i towarzyszące jej choroby, jakie zasady żywieniowe sprawią, że przejdziemy na optymalną dla nas dietę, ile powinniśmy jeść białka, tłuszczów i węglowodanów, z jakich produktów w diecie zrezygnować, a po które sięgać częściej czy jak mocno geny mogą kierować nasz apetyt w stronę niewłaściwych składników.

Dopiero taka wiedza pozwoli nam nie tylko całkowicie świadomie złożyć przyrzecznie o odchudzaniu, ale też się z niego wywiązać. W podobny sposób możemy sprawdzić wiele innych predyspozycji, np. czy warto zmieniać pracę i w jakim zawodzie najlepiej się odnajdziemy, czy mamy zdolności językowe, które warto rozwijać albo w jakim sporcie będziemy osiągać najlepsze wyniki.

 Jak widać badania genetyczne to prosty sposób nie tylko na to, aby dotrzymać deklaracji złożonej o północy 31 grudnia, ale też żeby cieszyć się świetnymi postępami w ich dotrzymywaniu przez cały 2017.

Więcej informacji:

Tomasz Czernecki - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, wykładowca dietetyki na 2 uczelniach, autor 17 publikacji naukowych (w tym kilku punktowanych na liście filadelfijskiej) i 2 monografii naukowych. Założyciel Koła Naukowego Technologów Żywności UP w Lublinie, oraz pomysłodawca i organizator poradni dietetycznej działającej przy UP w Lublinie. Uczestnik wielu projektów badawczych. Członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności. Redaktor naczelny czasopisma Journal of NutriLife. W laboratorium Vitagenum odpowiada za rozwój i badania z zakresu nutrigenomiki i nutrigenetyki. Prywatnie – miłośnik gór, dobrej książki, gitary klasycznej i motocykli. Tata dwóch córek. Każdą wolną chwilę poświęca rodzinie i rozwijaniu swoich zainteresowań, którymi stara się zarażać swoich bliskich.


dostarczył infoWire.pl




Tylko na WirtualneMedia.pl

Galeria

PR NEWS