Woda Perrier w butelce z plastiku z recyklingu enzymatycznego
Francuska marka gazowanej naturalnej wody mineralnej Perrier (Nestlé Waters) zaprezentowała swoją pierwszą butelkę wykonaną w 100 proc. z przetworzonego tworzywa PET, uzyskanego dzięki metodzie recyklingu enzymatycznego. Technologię opracowało francuskie konsorcjum Carbios.
Technologia recyklingu enzymatycznego Carbios wykorzystuje enzymy pochodzące z naturalnie występujących mikroorganizmów, które rozkładają PET na części składowe. Ten proces umożliwia wielokrotne przetwarzanie każdego tworzywa PET, niezależnie m.in. od jego barwy (w tym tworzywa, które z różnych względów nie mogą być poddane recyklingowi mechanicznemu, a więc mogłyby np. trafić na składowisko).
Tak uzyskiwany PET z recyklingu pod względem właściwości i jakości odpowiada materiałowi pierwotnemu oraz może być wykorzystany do produkcji nowych butelek na wodę i napoje, które również nadają się do przetworzenia. W ten sposób tworzy się nieskończony, w pełni zamknięty obieg tego materiału, pozwalający na znaczące zwiększenie ilości plastiku poddanego recyklingowi.
Woda Perrier w butelkach z recyklingu
W centrum badawczo-rozwojowym Nestlé we Francji, poszukującym rozwiązań dla biznesu Waters, technologię opracowaną przez Carbios wykorzystano do wyprodukowania pierwszych prototypowych butelek Perrier o pojemności 0,5 l. Zadbano również o zachowanie charakterystycznego designu i zielonego koloru butelki marki.
Marka wody Perrier powstała w 1863 roku w Vergèze na południu Francji.
Dołącz do dyskusji: Woda Perrier w butelce z plastiku z recyklingu enzymatycznego