„Wiadomości” jako autentyczny zacytowały tweet parodiujący liderkę Strajku Kobiet. „Niezamierzony błąd edytorski”
W poniedziałek w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP jako autentyczny przytoczono absurdalny wpis twitterowicza podszywającego się pod Martę Lempart, jedną z liderek Strajku Kobiet. Redakcja „Wiadomości” przeprosiła na Twitterze, tłumacząc to „niezamierzonego błędu edytorskim”.
Fałszywy wpis twitterowy pojawił się w materiale Krzysztofa Nowiny Konopki (a nie Marcina Szypszaka, jak omyłkowo podaliśmy w pierwszej wersji tego tekstu) w krytycznym tonie opisującym postulaty i skład rady konsultacyjnej przedstawione przez liderki Strajku Kobiet w niedzielę wieczorem. Jak już opisywaliśmy, wśród żądań jest podwyższenie wydatków na ochronę zdrowia w ciągu tygodnia z 4,5 do 10 proc. PKB, czyli o prawie 150 mld zł.
Reporter „Wiadomości” podkreślił, że Marta Lempart siedem dni daje też rządowi na dymisję, po czym zacytował jej rzekomy wpis z Twittera. - Oprócz tego zatankowany 747 cargo na Okęciu i wolny pas startowy - odczytano.
Tymczasem to tweet użytkownika o nicku @czlowiek_bobr (co widać także na screenie pokazanym w „Wiadomościach”). Regularnie kpi on z różnych osób publicznych, głównie polityków, zamieszczając ich rzekome wpisy. Żeby się uwiarygodnić, dodaje u siebie zdjęcie profilowe oraz imię i nazwisko parodiowanej osoby, przy czym pod personaliami mniejszą czcionką jej widoczny jego autentyczny nick @czlowiek_bobr, które nie można zmienić.
TVP Wiadomości oskalpowane przez @czlowiek_bobr 😆 pic.twitter.com/fKdWugKEZa
— Patryk "Skju" Sykut (@PatrykSykut) November 2, 2020
Wpadkę „Wiadomości” z rzekomym tweetem liderki Strajku Kobiet szybko zauważyli internauci na Twitterze. - Czy Wiadomości naprawdę dały twitt człowieka bobra jako twitt Marty Lempart? Czy tam pracuje ktoś dorosły? - spytała Dominika Długosz z „Newsweeka”. - A to dobre ;)) PS dawno żaden program nie zagrał tyle razy wpadającej w ucho piosenki "call on me.." - napisał Klaudiusz Slezak z Radia Nowy Świat.
- "pluralizm, bezstronność, wyważenie, innowacyjność, wysoka jakość" 2 miliardy - kpiła Agata Szczęśniak z OKO.press. - Dzisiejszy skalp @czlowiek_bobr będzie już chyba nie do przebicia na lata. Gratki! @WiadomosciTVP podały jego Twitta jako wypowiedź liderki tzw. Strajku Kobiet. No bo chyba nie zrobili tego specjalnie, co? - spytał poseł Konfederacji Artur Dziambor.
Według danych Nielsen Audience Measurement we wrześniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,66 mln widzów (2,6 proc. mniej niż rok wcześniej), z czego 2,04 mln w TVP1, a 619,9 tys. w TVP Info.
„Wiadomości”: to był niezamierzony błąd edytorski
O godz. 20:32 na twitterowym profilu „Wiadomości” pojawiło się wyjaśnienie wpadki z zacytowanym wpisem. - Wskutek niezamierzonego błędu edytorskiego z materiału @WiadomosciTVP wypadł komentarz „z tej politycznej akcji śmieje się część internautów” poprzedzający satyryczny tweet @czlowiek_bobr co mogło sugerować, że jego autorką jest @martalempart. Przepraszamy za nieporozumienie - stwierdzono.
Część dziennikarzy nie dała temu wiary. - Najgorzej, gdy chcesz wszystkich okłamać, ale nie umiesz i wychodzi żenada w opór. Wy byście nie mieli wstydu nawet, gdybyście dostali go na Gwiazdkę - stwierdził Łukasz Rogojsz z Gazeta.pl. - Wskutek niezamierzonego błędu wypadł mózg - napisał Marcin Dobski z „Wprost”
- Niech ktoś zatrzyma tę karuzelę śmiechu. Nie, tym razem to nie Człowiek Bóbr. To TVP - skomentowała Estera Flieger z NGO.pl. - Cali jesteście jednym wielkim nieporozumieniem :) - napisała do redakcji „Wiadomości” Kataryna, felietonistka „Plusa Minusa”.
Fragment z wpisem parodiującym Martę Lempart usunięto z materiału, który zamieszczono na portalu internetowym „Wiadomości”.
Wskutek niezamierzonego błędu edytorskiego z materiału @WiadomosciTVP wypadł komentarz „z tej politycznej akcji śmieje się część internautów” poprzedzający satyryczny tweet @czlowiek_bobr co mogło sugerować, że jego autorką jest @martalempart Przepraszamy za nieporozumienie
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) November 2, 2020
Wpadki „Wiadomości” i „Faktów”
Podobne błędy zdarzały się już w telewizyjnych programach informacyjnych. W kwietniu 2014 roku w „Faktach” TVN w materiale Macieja Mazura posłużono się wpisem z nieprawdziwego konta Antoniego Macierewicza na Twitterze. Stacja przeprosiła wieczorem za pomyłkę i ją poprawiła.
Natomiast w styczniu 2013 roku w „Wiadomościach” w materiale o filmie na temat zabójstwa Osamy bin Ladena zamiast prawdziwego zdjęcia sztabu Baracka Obamy pokazano jego prześmiewczą przeróbkę internetową.
Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” jako autentyczny zacytowały tweet parodiujący liderkę Strajku Kobiet. „Niezamierzony błąd edytorski”
Poziom trzymacie