TP: 300 tys. szybkich łączy w ramach porozumienia z UKE
Telekomunikacja Polska oświadczyła, że w ramach podpisanego rok temu porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej wybudowała i zmodernizowała blisko 300 tys. łączy szerokopasmowych. Firma informuje też o wdrażaniu tzw. chińskich murów, mających zapewnić niedyskryminację we współpracy między operatorami.
TP zapowiada, że w ciągu trzech lat wybuduje lub zmodernizuje łącznie 1,2 mln linii internetowych. Mają to odczuć przede wszystkim mieszkańcy terenów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym.
Firma twierdzi, że dzięki zamrożeniu opłat hurtowych i zmianie metodologii ich wyliczenia mogła stworzyć nową ofertę neostrady, w ramach której od października br. klienci za korzystanie z szybkiego dostępu do internetu płacą o 20-25 proc. mniej.
Ponadto zgodnie z porozumieniem, TP zobowiązała się do wdrożenia dodatkowych mechanizmów, które zapobiegają nierównemu traktowaniu operatorów alternatywnych. Firma wprowadziła rozwiązania techniczne i organizacyjne mające zapewniać równy dostęp do informacji dla operatorów alternatywnych i swojej części detalicznej.
TP podaje też, że systematycznie pracuje nad poprawą jakości współpracy z operatorami alternatywnymi. W terminie odpowiada na ich wnioski (wzrost z 80 do 100 proc. w ciągu 7 miesięcy) oraz na reklamacje finansowe (poprawa z 52,94 do 100 proc.). Terminowość odpowiedzi na zamówienia LLU wzrosła z 65,93 do 98,39 proc.
W 9 miesięcy od podpisania porozumienia TP udostępniła konkurentom kolejne 203 lokalizacje, w których mogą wstawić swoje urządzenia umożliwiające świadczenie usługi LLU. W ramach tzw. informacji ogólnych LLU i BSA, od kwietnia 2010 roku TP udostępniła operatorom ponad 200 milionów informacji, zebranych w 97 tys. plików. Zastrzeżenia były w 0,08 proc. przypadków.
Celem podpisanego 22 października 2009 roku porozumienia w sprawie wdrożenia zasad transparentności i niedyskryminacji w relacjach między operatorami jest stabilizacja warunków prowadzenia działalności gospodarczej i inwestowania na rynku telekomunikacyjnym. Prezes UKE zadeklarował odstąpienie od zamiarów wprowadzenia separacji funkcjonalnej TP, jeśli firma będzie wypełniać zapisy porozumienia.
Dołącz do dyskusji: TP: 300 tys. szybkich łączy w ramach porozumienia z UKE