SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

To są najlepiej oglądane ligi piłkarskie na świecie

Piłka nożna to bez wątpienia najchętniej oglądany sport na świecie. Kibice tłumnie zasiadają na stadionach, a ci którzy nie mogą śledzić meczów na żywo, chętnie korzystają z różnego rodzaju transmisji telewizyjnych i streamów online. Jakie są najpopularniejsze ligi piłkarskie w Polsce i na świecie? 

fot. envatofot. envato

Najlepsze ligi piłkarskie - ranking top 5

W Polsce najpopularniejsza od lat jest Ekstraklasa i dla niektórych może to być pewne zaskoczenie. Kibice jednak uwielbiają śledzić wydarzenia, które dzieją się najbliżej nich, a tak właśnie jest w przypadku meczów ligowych na krajowym podwórku. Jeśli wziąć pod uwagę skalę światową wyróżnia się pięć najchętniej oglądanych lig piłkarskich a są to:

• Premier League (Anglia),
• La Liga (Hiszpania),
• Serie A (Włochy),
• Bundesliga (Niemcy),
• Ligue 1 (Francja).

Polscy kibice najchętniej oglądają Ekstraklasę

Dla części widzów niemałym zaskoczeniem może być zainteresowanie, jakie budzi polska Ekstraklasa. Krajowe rozgrywki cieszą się największą oglądalnością i przewyższają pod tym względem nawet najlepsze ligi europejskie. W sezonie 2022/2023 łączna oglądalność transmisji meczów przekroczyła 40 milionów i jedno spotkanie oglądało średnio ponad 130 tysięcy osób.

Należy doliczyć również tych, którzy oglądali mecze z poziomu aplikacji mobilnych i stron internetowych. Rosnące zainteresowanie Ekstraklasą da się też zauważyć w mediach, gdzie np. portal goal.pl poświęca mnóstwo uwagi najwyższemu szczeblowi piłki nożnej w Polsce. Na obecną chwilę krajowe rozgrywki są bezkonkurencyjne pod kątem oglądalności i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić.

Oglądalność Premier League na świecie bije wszelkie rekordy

Coraz wyższe dochody dla klubów związane z prawami telewizyjnymi są powiązane z popularnością ligi. Angielska Premier League pod tym względem bije wszelkie inne ligi na głowę i pozostaje od lat niekwestionowanym liderem na świecie. Przez ostatnie sezony liga angielska stała się najbardziej konkurencyjną w Europie, ponieważ nawet teoretycznie słabsze kluby dzięki znacznemu wzrostowi przychodów mogły sobie pozwolić na sprowadzenie znakomitych piłkarzy.

Dzięki temu zwiększyła się też atrakcyjność większej liczby meczów, co pozytywnie wpływa na wyniki oglądalności. Największe kluby takie jak Manchester United, Liverpool, Manchester City, Chelsea czy Arsenal przyciągają przed telewizory miliony kibiców. Zdarza się, że pojedyncze mecze ogląda ponad 640 milionów osób z całego świata, a całą kolejkę Premier League śledzi więcej niż 3 miliardy ludzi. Takie liczby po prostu muszą robić wrażenie.

Hiszpańska La Liga druga pod względem oglądalności

Nie da się ukryć, że wielkie marki działają na wyobraźnię kibiców, więc nic dziwnego, że wielu kibiców chce regularnie oglądać poczynania FC Barcelony i Realu Madryt. Hegemoni hiszpańskiego futbolu zdominowali krajowe rozgrywki i to wokół nich kręci się całe zainteresowanie La Ligą. Oglądalność wśród miłośników piłki nożnej również jest wysoka, ale w porównaniu do Premier League wypada naprawdę blado.

Gdy w 2022 roku Real Madryt sięgał po mistrzostwo Hiszpanii, średnio spotkania oglądało ponad 76 milionów kibiców. Są to niezłe wyniki na skalę europejską, ale widać przepaść pomiędzy pierwszym i drugim miejscem na świecie. Niestety zamiast zbliżać się do najmocniejszej konkurencji, różnica w oglądalności coraz mocniej się pogłębia. W przyszłości może to mieć poważne skutki w postaci odłączenia się Barcy i Realu od rozgrywek i kolejna próba utworzenia czegoś na kształt Superligi. Ciekawe, jak to by się oglądało!

Walka o oglądalność pomiędzy Serie A i Bundesligą

Na najniższym stopniu podium znajduje się włoska Serie A wymiennie z niemiecką Bundesligą. W minionym sezonie oglądalność tej drugiej wzrosła za sprawą kosmicznej dyspozycji Bayeru Leverkusen, który każdy kibic chciał zobaczyć w akcji. Sporą widownię regularnie przyciągają też najpopularniejsze w Niemczech kluby - Bayern Monachium i Borussia Dortmund.

Na korzyść włoskiego futbolu działa różnorodność w grze o najwyższe cele. W końcu Serie A miała w ciągu ostatnich pięciu sezonów aż czterech różnych mistrzów. To niespotykana sytuacja w innych topowych rozgrywkach Europy. Globalna popularność takich marek jak Juventus, AC Milan czy Inter Mediolan zdecydowanie podnosi rangę całej ligi, a co za tym idzie - oglądalność.

Spadek oglądalności Ligue 1

Swego czasu wysoko w rankingach oglądalności plasowała się francuska Ligue 1. Było to związane m. in. z dołączeniem Lionela Messiego do Paris Saint-Germain. To właśnie poczynania tego klubu są najchętniej śledzone przez kibiców, a gdy jednocześnie występowali tam Neymar Jr oraz Kylian Mbappe, zainteresowanie było ogromne. Aktualnie żaden z wymienionej trójki nie jest już piłkarzem PSG, co bez wątpienia odbije się na popularności rozgrywek. We Francji kibice wciąż będą oglądać swoją ligę, ale bez głośnych nazwisk i rywalizacji o tytuł pomiędzy większą liczbą drużyn może być trudno o zwiększenie atrakcyjności Ligue 1.

Wyniki oglądalności w ligach piłkarskich, a poziom rozgrywek

Podsumowując, ranga ligi jest ściśle powiązana z jej oglądalnością. Duża liczba wielkich klubów, jak np. w Premier League przekłada się na większe zainteresowanie ze strony kibiców. Wyrównany poziom w walce o mistrzostwo również odgrywa ważną rolę. Seryjnie wygrywane trofea przez PSG czy Bayern Monachium nie wpływają dobrze na atrakcyjność ligi dla potencjalnego widza. Władzom poszczególnych rozgrywek powinno zależeć na jak największej liczbie zespołów grających o coś, ponieważ tylko w taki sposób mogą wpłynąć na podniesienie poziomu oglądalności meczów. To z kolei prowadzi do większych wpływów dla klubów, które mogą zaoferować korzystniejsze warunki dla najlepszych piłkarzy i w efekcie koło się zamyka.