SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tauron ostrzega przed internetowymi oszustami. Wykorzystują logo koncernu

Przed internetowymi oszustami bezprawnie wykorzystującymi logo Taurona i oferującymi rzekome inwestycje w odnawialne źródła energii ostrzega koncern energetyczny, będący właścicielem tego znaku. Oszuści prowadzą intensywną kampanię, wykorzystując też wizerunki znanych osób.

„W sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe z użyciem wizerunku osób publicznych i logo Tauron. Strony te promowane są intensywnie w mediach społecznościowych, w tym na Facebooku, Instagramie, platformie X. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą Tauron” - wskazał w poniedziałek rzecznik koncernu Łukasz Zimnoch.

Zaznaczył, że oszuści najczęściej publikują informacje o rzekomych inwestycjach w odnawialne źródła energii, mających przynieść duże zyski w krótkim czasie. Przestępcy wykorzystują też wizerunek osób publicznych m.in. prezydenta, premiera, ministrów czy sportowców.

Zimnoch podkreślił, że metoda na fałszywe inwestycje jest obecnie jedną z najczęściej występujących form oszustw internetowych. Polega na nakłanianiu osoby za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. Taka aktywność cyberprzestępców ostatnio wzrasta.

W większości przypadków schemat działania jest podobny: w internetowych reklamach widoczne są fałszywe informacje nt. inwestycji i hasła zachęcające do skorzystania z oferty. W razie zainteresowania cyberprzestępcy nawiązują kontakt telefoniczny lub wykorzystują komunikatory.

„Przestrzegamy i podkreślamy: żadna spółka Grupy Tauron nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych. Jedyną formą inwestycji autoryzowaną przez nas jest zakup akcji za pośrednictwem biura maklerskiego” - zastrzegł Zimnoch.

Podkreślił, że Tauron nie prowadzi działalności w zakresie pośrednictwa w inwestowaniu w papiery wartościowe, nie współpracuje też z pośrednikami w tym zakresie. Zainwestować w akcje można poprzez założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim. Posiadanie takiego rachunku umożliwia zakup i sprzedaż akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym również akcji Tauronu.

„Sieć bywa wykorzystywana jako platforma cybernetycznych oszustw. Żeby nie dać się oszukać zalecamy stosować kroki rozsądku: po pierwsze sprawdź wiarygodność reklamy, która zachęca do inwestycji, po drugie: zachowaj wzmożoną ostrożność, kiedy oferta obiecuje olbrzymie zyski w krótkim czasie, po trzecie: nie działaj raptownie, daj sobie czas do namysłu” - zaapelował Zimnoch.

Rzecznik przypomniał także, że strona internetowa Taurona ma adres www.tauron.pl, a system transakcyjny do obsługi klientów nosi nazwę Mój Tauron i znajduje się pod adresem www.mojtauron.pl. Informacje o przyłączach energetycznych i awariach publikowane są natomiast na stronie spółki Tauron Dystrybucja pod adresem www.tauron-dystrybucja.pl.

Jeśli wykona się jakiekolwiek działania na innych stronach, które udawały witrynę Taurona lub nawiązało się kontakt z cyberprzestępcami, należy zmienić dane dostępowe do swoich skrzynek pocztowych czy kont bankowych, a także skontaktować się z policją. Teksty z poradami publikowane są również na blogu lepiej.tauron.pl.

Cytowany przez Zimnocha kierownik zespołu ochrony informacji w Tauronie Łukasz Łysak skomentował, że od kilku lat na całym świecie obserwowany jest wyraźny i trwały wzrost oszustw internetowych, popularnie nazywanych scam’em, które docierają do użytkowników za pomocą poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych, czy wyszukiwarek internetowych. Mają one na celu kradzież pieniędzy lub informacji prywatnych.

„Niebezpieczeństwo i perfidność związana są z licznymi socjotechnikami stosowanymi przez przestępców zmierzającymi do ukrycia przed ofiarą prawdziwych zamiarów i nakłonienia jej do podjęcia działań, które w konsekwencji doprowadzają do utraty środków finansowych lub pozyskania wartościowych danych osobowych ofiary” - wyjaśnił Łysak.

Dodał, że wzrost scamu napędzają niewielkie nakłady i minimalna potrzebna wiedza techniczna potrzebna do przygotowania takich działań oraz coraz szersze wykorzystanie rozwiązań AI (np. Chat-GPT) do jej przygotowania, np. preparowanie wizerunku i fałszywych wypowiedzi znanych osób. Jednocześnie zyski z takiej działalności przestępczej mogą być stosunkowe wysokie.

„Jeżeli natknąłeś się na taką ofertę i wzbudza ona podejrzliwość, zgłoś to na www.cert.pl. Jeżeli stałeś się ofiarą takiego oszustwa np. podałeś dane do logowania do banku lub innego swojego konta w internecie, niezwłocznie zmień hasła i skontaktuj się bankiem lub administratorem serwisu. Jeżeli wpłaciłeś pieniądze lub ci je skradziono w wyniku takiego oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z policją i złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa” - zasugerował Łysak.

Dołącz do dyskusji: Tauron ostrzega przed internetowymi oszustami. Wykorzystują logo koncernu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl