Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie
Niedawno na rynku ukazała się interesująca publikacja, na temat nawyków i ich wpływie na nasze życie. Jej autorem jest Charles Duhigg, który na co dzień pracuje jako dziennikarz śledczy w „The New York Times”.
Zgubne nawyki
Kiedy coś nietypowego lub nieprzyjemnego zdarzy się w życiu człowieka, gdy spotyka go katastrofa lub cała ich seria, zawsze zastanawia się on „dlaczego ja”. Książka „Siła nawyku” może pomóc znaleźć odpowiedź na wiele tego typu pytań. Temat nałogów i przyzwyczajeń nie jest częstym tematem rozważań. Zwykle nie upatruje się źródeł katastrofy w nawykach. Charles Duhigg, udowadnia jednak, że to właśnie tam znajdują się źródła praktycznie każdej życiowej pomyłki i katastrofy, dowodzi że chociaż nie sposób pozbyć się nawyków, to można je zmienić w inne - nieszkodliwe. Nowe nawyki powinny zmienić nie tyle otaczający świat, co samego człowieka i jego spojrzenie na to co dzieje się dookoła.
Nawyki na sprzedaż
Okazuje się, że wiedza o nawykach, a także indukowanie nowych, bardzo często wykorzystywana jest przez specjalistów tworzących kampanie reklamowe. Osoby odpowiadające nie tylko za towary i usługi, ale także kształtujące wizerunki polityków. Charles Duhigg udowadnia, że świadomy wybór jest mitem. Zwykle dokonuje się wyborów zgodnych z przyzwyczajeniami. Rzadko analizuje się wszelkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o zakupie produktu, skorzystaniu z oferty jakiejś firmy, czy nawet przy głosowaniu na partię polityczną. Wszystko jest kwestią nawyków, a rzeczywistość zostaje ukształtowana właśnie przez nie.
Wolny wybór nawyków
Choć nawyków nie sposób się pozbyć, każdy człowiek może zamienić złe przyzwyczajenia w inne, które wpłyną na poprawę jego życia. „Siła nawyków” nie jest gotowym przepisem na życie. Pokazuje jednak pewne mechanizmy i uczy w jaki sposób świadomie wybierać. Pierwszym etapem zmiany jest zrozumienie i znalezienie wszystkich nawyków oraz uświadomienie sobie, że to właśnie one sterują życiem każdego człowieka. Charles Duhigg jest gorącym zwolennikiem 12 kroków, czyli programu terapii uzależnień AA, a złota zasada tej terapii mówi: „Nie możesz wyplenić złego nawyku, możesz go tylko zastąpić przez inny nawyk”.
Komu potrzebna jest ta książka?
„Siłę nawyku” czyta się z przyjemnością. Może dlatego, że jest ona napisana językiem prostym, lekkim, w tonie felietonu. Nie jest to naukowa rozprawa, w której znajduje się wiele trudnych terminów medycznych. Jednocześnie jest to książka dotycząca psychologii, wchodząca bardzo głęboko w psychikę człowieka. Treść, tematyka i sposób przedstawienia problemów sprawia, że jest to lektura dla każdego kto interesuje się zagadnieniami związanymi z psychologią, uzależnieniami, dla nauczycieli, psychologów, a nawet lekarzy. Powinni ją przeczytać wszyscy, którzy na co dzień spotykają się z problemami osób uzależnionych.
„Siła nawyku” Charlesa Duhigga została wydana w Polsce po raz pierwszy. Jak do tej pory przetłumaczono ją na 31 języków, a sprzedano w ilości ponad 1 000 000 egzemplarzy. Na naszym rynku ta publikacja dostępna w wersji papierowej, audiobooka oraz e-booka.
Zapraszamy na blog Silanawyku.blog.onet.pl.
Dołącz do dyskusji: Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie