Piętrowe siedzenia w samolotach. Pomysł 21-latka przyszłością latania?
21-letni student wpadł na pomysł, który może okazać się rewolucją w lotach pasażerskich klasą ekonomiczną. To fotele umieszczone jeden nad drugim, w dwóch rzędach.
W tegorocznym branżowym plebiscycie Crystal Cabin Awards, w ramach którego przyznawane są nagrody za innowacyjne rozwiązania dedykowane wnętrzom samolotów, jurorzy docenili projekt o nazwie Chaise Longue Economy Seat. Stoi za nim Alejandro Núnez Vicente, pochodzący z Hiszpanii 21-latek, który studiuje w Holandii, na Uniwersytecie Technicznym w Delft.
Chaise Longue Economy Seat przewiduje dwa rzędy foteli, umieszczonych naprzemiennie jeden nad drugim, dzięki czemu pasażerowie zyskują zdecydowanie więcej miejsca na nogi oraz możliwość większej regulacji oparć. Oprócz ich komfortu, dla przewoźników oznaczałoby to także możliwość zapewnienia większej liczby miejsc w ramach pojedynczego lotu.
Rozwiązanie zakłada jednocześnie brak górnych schowków, ale za to podręczny bagaż można schować pod siedzeniem.
- Dolny rząd ma tę zaletę, że pasażerowie siedzą jak na kanapie w salonie, mogąc wyciągnąć nogi, podczas gdy górny rząd daje wrażenia jak z SUV-a, pozwalając przykładowo skrzyżować nogi dzięki większej przestrzeni na nogi i ogólnej przestrzeni życiowej - powiedział Núnez Vicente.
The Chaise Longue Economy Seat Project; a dual-level seat cabin, with each row alternating between on-floor seating, and seats elevated a few meters above ground.
— TJ (@nyabinghidread) May 30, 2021
Entered by 21-yr old Alejandro Núnez Vicente, for the Crystal Cabin Awardshttps://t.co/u82GQsABAa pic.twitter.com/W3shn6KIf1
Jak twierdzi autor pomysłu, jest on na tyle uniwersalny, że bez problemu może znaleźć zastosowanie w większości samolotów, chociażby w Boeingu 747 czy Airbusie A330.
21-latek zwraca też uwagę, że Chaise Longue Economy Seat doskonale wpisuje się w obecny czas, naznaczony pandemią koronawirusa, gdyż zapewnia większy dystans między pasażerami i ustawia ich na różnych wysokościach.
Co więcej, fotele można łatwo demontować i przemieszczać, co daje przewoźnikom opcję szybkiej zmiany przeznaczenia danego lotu z komercyjnego na towarowy.
Núnez Vicente pracuje obecnie nad wprowadzeniem projektu w życie, we współpracy ze swoimi profesorami z uniwersytetu w Delft - dr Peterem Vinkiem i dr Wolfem Songiem. Następny krok to zaprojektowanie prototypów, które można by było poddawać testom.
- Obecnie jest to wewnętrzny projekt uniwersytecki prowadzony przez studentów, który nie został jeszcze formalnie zaprezentowany liniom lotniczym. Jednak niektóre firmy z sektora lotniczego już wykazały zainteresowanie projektem Chaise Longue Economy Seat, co pokazuje możliwość przyszłej współpracy - stwierdził Núnez Vicente.
Dołącz do dyskusji: Piętrowe siedzenia w samolotach. Pomysł 21-latka przyszłością latania?