SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ruszają konsultacje na temat wykorzystania drugiej dywidendy cyfrowej. Internet czy telewizja?

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpisze jeszcze w tym tygodniu konsultacje społeczne na temat możliwych sposobów zagospodarowania dwunastu kanałów z zakresu 470-862 MHz, które należą do tzw. drugiej dywidendy cyfrowej.

Dwanaście kanałów (od 49 do 60) zostanie zwolnionych po całkowitym przejściu polskiej telewizji na cyfrowe nadawanie naziemne. W kwestii ich wykorzystania toczy się jednak dyskusja. Przedstawiciele branży telekomunikacyjnej chcieliby, aby pasma te zostały wykorzystane m.in. dla zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu. Nadawcy telewizyjni woleliby z kolei spożytkować je na tworzenie nowych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej.

Zdecydowanie za wykorzystaniem pasm na budowę nowych kanałów telewizyjnych jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. - „Oddanie” drugiej dywidendy cyfrowej na potrzeby inne niż telewizyjne może w Polsce oznaczać konieczność rezygnacji z dwóch przyszłościowych multipleksów oraz przeprojektowanie multipleksów istniejących. Niektóre z rozwiązań, jeśli w ogóle okażą się możliwe, mogą być niezwykle kosztowne i trudne pod względem logistycznym - twierdzi Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Warto przypomnieć, że przy planowaniu multipleksów cyfrowych MUX 1-6 wykorzystano kanały od 21 do 60 z zakresu 470-790 MHz, natomiast do budowy MUX 7 - kanały 61-69 (zakres częstotliwości 790-862 MHz). Z MUX 7 musiano jednak zrezygnować dla potrzeb tzw. pierwszej dywidendy cyfrowej (DD1), która umożliwi budowanie usług telekomunikacyjnych. Druga dywidenda cyfrowa dotyczy kanałów 49-60.

Dyskusja na temat wykorzystania kanałów 49-60 dotyczy nie tylko Polski. Ostateczne rozstrzygnięcia w tej sprawie mają zapaść podczas Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej w 2015 roku. Podczas poprzedniej edycji konferencji w 2012 roku sugerowano, że częstotliwości te powinny zostać przeznaczone na rzecz operatorów telekomunikacyjnych. - Takie rozwiązanie byłoby w Polsce poważnym stoperem rynku mediów - twierdzi KRRiT.

Do czasu ostatecznego wyłączenia telewizji analogowej w Polsce funkcjonują dwa multipleksy ogólnokrajowe (MUX 1 i MUX 2) docierające do ponad 90 proc. społeczeństwa, jeden multipleks o zasięgu ok. 50 proc. (MUX 3, docelowo przeznaczony dla TVP) oraz MUX 4, obejmujący zasięgiem 31 aglomeracji miejskich i przeznaczony na usługę telewizji mobilnej. Planowane są także multipleksy MUX 5 i 6.

Proces cyfryzacji w Polsce wkracza obecnie w końcową fazę. Już 23 lipca br. całkowicie wyłączony zostanie analogowy sygnał telewizyjny. Jeśli chodzi o cyfryzację radia, nie wiadomo jeszcze, kiedy projekt ruszy. Mimo gotowości technicznej, nie zamierza jej na razie przeprowadzać Polskie Radio, gdyż nie ma zagwarantowanego finansowania tej inwestycji (więcej na ten temat).


 

Dołącz do dyskusji: Ruszają konsultacje na temat wykorzystania drugiej dywidendy cyfrowej. Internet czy telewizja?

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ŁM
Oczywiście, że telewizja! Niemcy mają kilkadziesiąt kanałów i jest w nich wszystko: Film, sport (a nie namiastka sportu jaką jest kompletna porażka DVB-T czyli Polsat Sport News), kanały dla dzieci, dokumentalne, przyrodnicze itp. Jest dosłownie wszystko. A nam ma wystarczyć 21 kanałów, z których większość tych świeżych to jedne wielkie bilbordy reklamowe z powtórkami, które nigdy nie powinny powstać?
Jeśli tak, to likwidacji na dzień dzisiejszy podlegają TV6, ATM Rozrywka, wspomniany gniot czyli Polsat Sport News. Zamiast tych śmieci, proszę rozpisać konkurs na stację sportową (pełnoprawną), stację emitującą filmy przyrodnicze (np. TVP Natura) oraz drugą stację filmową. Jedna z nich (np. Kino5) skupi się na filmach dla mężczyzn, a druga dla kobiet. Taki podział na cyfrówkach zresztą istnieje. Wtedy nie będę miał nic do powiedzenia odnośnie przekazania dywidendy cyfrowej na internet.
1 0
odpowiedź
User
endru666
Oczywiście, że częstotliwości powinny być zwolnione na internet. Uruchomienie kolejnych MUXów z telewizją spowoduje, że powstanie jeszcze więcej durnowatych kanałów z powtórkami Ukrytej prawdy, Dlaczego ja, itp.
Jesteśmy w tyle za europą jeżeli chodzi o dostęp do internetu więc dlaczego KRiT nie chce jej gonić?
1 0
odpowiedź
User
ŁM
@ endru666

A co ma KRRiT do internetu? NIC. Dywidendy cyfrowe zostały przyznane "na dzień dobry" pod telewizję, a skoro tak, to niech ruszy na nich telewizja. Internet powiadasz? Znaczy to tyle, że lepiej ubić na amen DVB-T zanim w ogóle jakkolwiek się rozwinie, bo Play, T-Mobile czy inni, chcą za półdarmo dostać częstotliwości i dalej bezkarnie doić klientów, tak?
Jak chcesz gonić Europę to zacznij kłaść światłowody w całym kraju. A, tak,, zapomniałem, położenie światłowodów, to przecież inwestycja i to nie tania, więc zamiast inwestować w rozwój technologii, lepiej podkupić częstotliwości telewizyjne i udawać, że wszystko jest cacy.
0 1
odpowiedź