Twórca „Reniferka” mówi w wywiadzie o przemocy wobec mężczyzn
Richard Gadd udzielił wywiadu amerykańskiemu serwisowi Deadline. Opowiedział w nim o przemocy wobec mężczyzn, depresji i tym, jak widzowie reagują na serial „Reniferek”.
Pomysłodawca i twórca „Reniferka” podkreślił, że wiele osób postrzega serial jako „rzecz o stalkingu”, ale tak naprawdę jest to serial o samotności, izolacji i desperackiej potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem. Nie tylko Donny tego szuka, ale także Martha i inne postacie.
- Myślę, że żyjemy obecnie w epoce niemal moralnego oświecenia, w której wszyscy boją się powiedzieć coś niewłaściwego. Zatem podniesienie ręki w epoce moralnego oświecenia i powiedzenie: „Och, tak, popełniłem te cholernie głupie błędy” było bardzo onieśmielające i nadal jest onieśmielające pod wieloma względami. Sądzę, że jednocześnie doprowadziło to do przywrócenia niuansów w dyskusji o ludziach. Ludzie nie są ani dobrzy, ani źli, są nieco bardziej skomplikowani – wyjaśnił reżyser.
Twórca o serialu „Reniferek”
Gadd stwierdził, że obecnie jako społeczeństwo jesteśmy w bardzo spolaryzowanym miejscu. Wszystko stało się bardzo polemiczne. To, co wydało mu się szczególnie trudne w przypadku „Reniferka” – to poczucie, że przedstawia prawdziwą historię nadużyć.
- Bywały chwile, gdy negatywna atmosfera wokół serialu powodowała, że ludzie mówili rzeczy w stylu: „Wiedziałeś, w co się pakujesz”. To były trudne chwile w ciągu ostatnich trzech, czterech miesięcy, kiedy coś czytam lub ktoś krzyczy na mnie na ulicy i zdaję sobie sprawę, że teraz jestem z bliźniakiem Donnym. Bardzo trudno z tym żyć – wyznał Gadd w rozmowie z serwisem Deadline. - Do tego dochodzi oczywiście fakt, że debata wokół serialu stała się czymś w rodzaju kryminału, czego nigdy nie chciałem. Ludzie na ulicy lub w metrze o siódmej rano mówią: „Och, widziałem »Reniferka«. Kim więc jest Darrien? Kim jest Martha?” – dodał.
Czy twórca „Reniferka” żałuje, że zrealizował serial?
Reżyser został zapytany, czy z perspektywy czasu nie żałuje realizacji serialu, biorąc pod uwagę to, że Fiona Harvey złożyła pozew przeciwko Netfliksowi, oskarżając platformę o to, iż twórca oparł serial na jej wizerunku. - Mam nadzieję, że serial przyniósł więcej dobrego niż złego. Co prawda wciąż są ludzie, którzy nie chcą przyznać, że takie rzeczy dzieją się na świecie. W pewnym sensie nie mogę ich winić za to, że chcą żyć w niewiedzy, zwłaszcza jeśli im to pomaga. Jest takie stare powiedzenie: przeszkadzać wygodnym i pocieszać zaniepokojonych. Myślę, że to dotyczy „Reniferka”, ponieważ osiągnął swój cel, jakim jest sprowokowanie rozmowy. Nawet jeśli ludzie mówią: „Jeśli tego nie chciał, dlaczego wrócił?”. Chociaż ciężko mi to czytać, gdy siedzę na kanapie wieczorem, to cieszę się, że takie pytania padają, a ludzie szukają odpowiedzi.
Naszą recenzję serialu znajdziecie tutaj, a wywiad z psycholożką Katarzyną Kucewicz na temat „Reniferka” tutaj. Serial dostępny jest na platformie Netflix.
Dołącz do dyskusji: Twórca „Reniferka” mówi w wywiadzie o przemocy wobec mężczyzn