SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Renata Grochal zamiast Beaty Michniewicz w radiowej Trójce

Od początku kwietnia w radiowej Trójce wywiady o tematyce politycznej będzie prowadziła Renata Grochal, obecnie dziennikarka „Newsweek Polska”. Polskie Radio żegna się natomiast z Beatą Michniewicz.

Renata Grochal, fot. materiały prasoweRenata Grochal, fot. materiały prasowe

Renata Grochal w Programie III Polskiego Radia będzie prowadziła od poniedziałku do piątku „Salon polityczny Trójki” oraz sobotnie „Śniadanie w Trójce”.

- Redaktor Renata Grochal w dotychczasowej pracy udowodniła, że najważniejsze są dla niej wysokie standardy oraz niezależność, dlatego idealnie pasuje do nowej koncepcji Polskiego Radia. Jestem pewien, że prowadzone przez Renatę Grochal rozmowy, będą nadawać ton politycznym wydarzeniom w kraju i przełoży się to na wzrost znaczenia i słuchalności Trójki - podkreśla Paweł Majcher, redaktor naczelny Polskiego Radia.

CZYTAJ TEŻ: Bartosz Panek wraca do Polskiego Radia. Będzie zarządzał Studiem Reportażu i Dokumentu

Wraz z rozpoczęciem współpracy z Trójką Renata Grochal ograniczy swoją obecność na łamach „Newsweeka” - będzie już tylko pisała felietony. - Naprawa mediów publicznych w Polsce jest wielkim wyzwaniem. Nie chcę się temu przyglądać z pozycji kanapowego recenzenta, chcę się w to zaangażować z całym zapałem i pomysłami. Silne i niezależne media publiczne, w tym nowa Trójka, są potrzebne polskiej demokracji i obywatelom - mówi dziennikarka.

W „Newsweeku” Renata Grochal pracowała przez ostatnie siedem lat. - To był dla mnie bardzo dobry czas zawodowy. Dziękuję Tomkowi Sekielskiemu, który jest dobrym duchem tygodnika, Bartkowi Węglarczykowi, Sabinie Lipskiej, Andrzejowi Stankiewiczowi i Bernadetcie Byrskiej za zaproszenia do kolejnych projektów i dobre emocje. Bardzo cieszę się na codzienne spotkania z słuchaczami Trójki i obiecuję dociekliwe oraz ciekawe rozmowy na najważniejsze tematy - zapewnia Renata Grochal.

W Ringier Axel Springer Poska współprowadziła też programy „Onet Opinie” (od 2021 roku) i „Stan Wyjątkowy” (od 2022 roku). Wcześniej pracowała w „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Wrocławskiej”. Napisała książkę „Zbigniew Ziobro. Prawdziwe oblicze”.

CZYTAJ TEŻ: Polskie Radio dostało 10 mln zł z budżetu. Co ze stacjami regionalnymi?

- Bardzo się cieszymy, że Renata Grochal zdecydowała się pracować z nami i od kwietnia dołącza do zespołu. Jesteśmy przekonani, że jej ogromne doświadczenie zawodowe i doskonała znajomość polskiej sceny politycznej są najlepszymi gwarantami jakości audycji, które będzie prowadzić na naszej antenie. To ważne, że powszechnie ceniona dziennikarka chce brać udział w odbudowywaniu zaufania do mediów publicznych - Agnieszka Szydłowska, szefowa Trójki.

Polskie Radio żegna się z Beatą Michniewicz

Jak informowaliśmy w niedzielę, kilka dni temu Beata Michniewicz dostała wypowiedzenie umowy z Polskim Radiem. Do piątku prowadziła jeszcze „Salon polityczny Trójki” (emitowany od poniedziałku do piątku o godz. 8.45), a w sobotę o „Śniadanie w Trójce” o godz. 9.05.  

Od poniedziałku wywiady o tematyce polityczne prowadzi w Trójce Sylwia Białek z Informacyjnej Agencji Radiowej. Na początku stycznia Białek wraz z kilkorgiem innych dziennikarzy dołączyła do gospodarzy takich rozmów w Jedynce i Polskim Radiu 24.

Beata Michniewicz w Trójce przez cztery dekady

Beata Michniewicz to jeden z niewielu dziennikarzy politycznych, którzy pozostali w stacji przez ostanie osiem lat. W połowie 2016 roku ze stają pożegnał się Marcin Zaborski (przeszedł do RMF FM, obecnie pracuje w TVN24), natomiast przez kilka lat wywiady polityczne na przemian z Michniewicz prowadzili Paweł Lisicki z „Do Rzeczy” i Bartłomiej Graczak, wówczas związany z TVP Info.

Do końca ub.r. gospodarzami taki rozmów w stacji byli też inni dziennikarze TVP Info: Karol Gnat, Maksymilian Maszenda i Michał Rykowski. Pod koniec grudnia z Trójki zniknął popołudniowy cykl wywiadów „Trójkowy Komentarz Dnia”.

Beata Michniewicz pracę w Trójce zaczęła w 1983 roku. Jest pomysłodawczynią plebiscytu Srebrne Usta na najoryginalniejsze wypowiedzi polityków, który zawieszono cztery lata temu.

Zmiany w Trójce

W połowie stycznia stanowisko szefowej Trójki objęła Agnieszka Szydłowsk, wcześniej była związana ze stacją przez 15 lat jako dziennikarka muzyczna. W połwie lutego wicedyrektorem Trójki został Michał Nogaś, wrócił do rozgłośni po ponad sześciu latach pracy w „Gazecie Wyborczej” i 3,5 roku współpracy z Radiem Nowy Świat.

Nowa ramówka Trójki ma ruszyć z początkiem kwietnia. Natomiast w marcu na antenie pojawi się audycja z „muzyką ekstremalnie niezależną”, a tydzień temu zadebiutowała „Po prostu Wschód - magazyn Piotra Pogorzelskiego”.

CZYTAJ TEŻ: Małgorzata Telmińska i Artur Wolski w nowej audycji Polskiego Radia 24

Stanowisko sekretarza redakcji stacji objął Adam Sobieraj (w miejsce Roberta Kosickiego), a jego zastępcą został Mateusz Tomaszuk, który wrócił do rozgłośni po kilku miesiącach przerwy. Z początkiem kwietnia do stacji wróci Katarzyna Borowiecka, w ostatnich latach związana z Radiem 357. Z Radia 357 do Trójki przechodzi też Kuba Jonczyk.

Według badania Radio Track od listopada ub.r. do stycznia br. Trójka miała 2 proc. udziału w rynku słuchalności, wobec 2,2 proc. rok wcześniej

Dołącz do dyskusji: Renata Grochal zamiast Beaty Michniewicz w radiowej Trójce

96 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dizel
Szkoda Pani Redaktor Michniewicz. Dwaj tzw. szefowi radia publicznego podejmują dziwne decyzje. Abstrahując od sposobu w jaki zostali "szefami" radia nie widać tutaj dobrego kierunku zmiany. Widać wprost, że po propisowskiej linii teraz ma być propowska linia - na pewno nie jest i nie będzie obiektywnie. Ma być skręt w lewo i głaskanie nowej władzy i tak właśnie się na to zanosi. Szkoda tylko, że Szydłowska firmuje swoim nazwiskiem decyzje, które zapadają wyżej. Wciąż mnie zastanawia, jakie umocowanie prawne ma pan Majcher do podejmowania decyzji. No tak, wg. prawa, które oni rozumieją na swój sposób...
odpowiedź
User
animowany
Jaki powód zwolnienia Michniewicz?
odpowiedź
User
anty ko
Pani redaktor Michniewicz zawsze obiektywna wybitna dziennikarka. Zastępuje Ją totalna propagandzistka Grochal. Niestety ale może być tylko gorzej.
odpowiedź