W Radiu Zachód sprzeciw wobec „partyjnej propagandy”. „Byliśmy pod presją cenzury”
W porannej audycji publicznego Radia Zachód w miejsce wywiadu prowadzonego przez Janusza Życzkowskiego z Polska Press wyemitowano oświadczenie związku zawodowego pracowników stacji. - Przez lata pracy, od 2015 r. byliśmy pod presją cenzury i represji minionej władzy, która ograniczała naszą wolność słowa - podkreślili.
W Radiu Zachód o godz. 8:15 emitowane są wywiady o tematyce politycznej. W czwartek Łukasz Brodzik, wicenaczelny i szef redakcji publicystyki w stacji, był przygotowany do rozmowy z Januszem Życzkowskim, naczelnym wydawanych przez Polska Press „Gazety Lubuskiej” i „Gazety Wrocławskiej”.
Rozmówcy nie zostali jednak wpuszczeni na antenę. - My jako prowadzący program i ja jako wydawca stanowczo sprzeciwiamy się partyjnej, jedynie słusznej propagandzie, dlatego zamiast rozmowy mamy dla państwa oświadczenie - wyjaśnił prowadzący Tomasz Oszmiański.
Po czym odczytano oświadczenie Związku Zawodowego Dziennikarzy i Realizatorów Radia Zachód, największej z działających w rozgłośni organizacji pracowniczych. - Większość dziennikarzy Radia Zachód, w tym wszyscy członkowie związku zawodowego stanowczo zaznaczamy, że nie popieramy protestów, które odbywają się pod hasłem obrony mediów narodowych. Po prostu nie jest to zgodne z rzeczywistością - można było usłyszeć.
- Przez lata pracy, byliśmy pod presją cenzury i represji minionej władzy, która ograniczała naszą wolność słowa. Naszym zdaniem jest to odwracanie pojęć, jakie miały i, jak widać na protestach, mają miejsce. Czekamy z niecierpliwością, aż w pełni swobodnie będziemy mogli wykonywać swój zawód, a osoby odpowiedzialne za propagandę i cenzurę zostaną odsunięte od możliwości wpływania na radiowy program - dodano.
- O 8.15 miałem być telefonicznym gościem w Radio Zachód. Czekałem na rozpoczęcie rozmowy, kiedy usłyszałem jak na antenie prowadzący poranny program informuje, że rozmowy nie będzie. Zamiast tego opublikowano oświadczenie prorządowych związków zawodowych #wolnemedia - opisał to Janusz Życzkowski na platformie X. Sytuację określił jako „cenzurę rewolucyjną”.
Tu też cenzura - rewolucyjna. https://t.co/j7a3FVY3A5
— Janusz Życzkowski (@zyczkowski) December 21, 2023
Od wiosny 2016 roku prezesem i redaktorem naczelnym Radia Zachód jest Piotr Bednarek. Na drugą kadencję został wybrany przez Radę Mediów Narodowych na początku ub.r.
Dołącz do dyskusji: W Radiu Zachód sprzeciw wobec „partyjnej propagandy”. „Byliśmy pod presją cenzury”