Radio Rekord w Kielcach już gra. We wtorek zaprasza słuchaczy na dzień otwarty
- Nie chcemy być postrzegani jako kolejna sieciówka, tylko stacja bliska swoim słuchaczom - mówi Rafał Tatarek, kierujący Radiem Rekord w Kielcach. Rozgłośnia w poniedziałek zaczęła nadawać w stolicy województwa świętokrzyskiego.
- To jest ten moment. Trzy! Dwa! Jeden! To co, gotowi? Jesteśmy! - krzyknął do mikrofonu w samo południe Michał Trzepałka, inaugurując nową rozgłośnię w Kielcach. W studiu rozległy się oklaski. W poniedziałek 14 listopada o godz. 12.00 ruszyło Radio Rekord na częstotliwości 100,8 MHz. Właściciel stacji czekał na ten moment długo. - Dokładnie 10 miesięcy i jeden dzień - precyzuje Rafał Tatarek, prezes Świętokrzyskiej Grupy Mediowej, która jest właścicielem Radia Rekord.
Bo to 13 stycznia br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła konkurs na częstotliwość 100,8 MHz w Kielcach. Wygrało go Radio Rekord. Dopiero pod koniec października właściciel otrzymał koncesję podpisaną przez przewodniczącego KRRiT. To pozwoliło uruchomić rozgłośnię.
O tym konkursie było wyjątkowo głośno, bo na 100,8 MHz w Kielcach przez 27 lat grało Radio Fama. Stacja od zawsze była kojarzona z tym miastem. Rozpoczęła tam nadawanie 17 września 1995 r. W kolejnych latach otwierała swoje filie w mniejszych ośrodkach: Tomaszowie Mazowieckim (w 2006 r.), Wołominie i Słupsku (obie w 2011 r.) oraz Żyrardowie (w 2015 r.). Radio Fama zamilkło jednak w Kielcach 19 lutego br., bo jego nadawca spóźnił się z wnioskiem o przedłużenie koncesji. W związku z tym w zeszłym roku KRRiT rozpisała konkurs na częstotliwość zajmowaną przez Radio Fama w Kielcach. Nieoczekiwanie koncesję przyznano Radiu Rekord z Radomia, które było zainteresowane nadawaniem lokalnego programu.
"To będzie rodzime radio dla kielczan"
- Jesteśmy bardzo podekscytowani. Czujemy ogromne oczekiwanie ze strony mieszkańców regionu, bo słyszymy, że brakowało im prawdziwie lokalnego radia w Kielcach. A my nie chcemy być postrzegani jako kolejna sieciówka, tylko stacja bliska swoim słuchaczom - mówi Tatarek.
W pierwszych minutach emisji nowej stacji w Kielcach słuchacze mogli posłuchać rozmowy Pauliny Kopeć, dyrektor Świętokrzyskiej Grupy Mediowej ze Stefanem Tatarkiem, prezesem Radia Rekord FM. - To będzie rodzime radio dla kielczan, mieszkańców regionu i całego województwa świętokrzyskiego. Będziemy chcieli być radiem, które jest bardzo blisko słuchaczy, dotyka ich problemów i przedstawia rzeczywistość w sposób obiektywny - zapewniał na antenie Stefan Tatarek.
Do studia na pierwszym piętrze w siedzibie radia przy ul. Zagnańskiej 84a w Kielcach przybyli partnerzy biznesowi rozgłośni, delegacja konkurencyjnego Radia Kielce, a także lokalni politycy. Wśród nich był prezydent Kielc Bogdan Wenta. - Radio Rekord ma już naprawdę dobrą opinię i przez swoją ponaddwudziestoletnią historię pokazało, że potrafi być obiektywne, rzetelne i dawać słuchaczom nie tylko dobre informacje, ale najlepszą muzykę. Mam nadzieję, że nie inaczej będzie na 100,8 FM, bo na swoje lokalne radio kielczanie czekają naprawdę z niecierpliwością - mówił prezydent Kielc na antenie Radia Rekord.
Rozgłośnia jest lokalną stacją z Radomia. Nadaje w tym mieście od połowy lat 90. na częstotliwości 106,2 FM. W okresie od marca do sierpnia br. Radio Rekord straciło pozycję lidera rynku radiowego w Radomiu i uplasowało się na drugim miejscu tuż za RMF FM. Stacja uzyskała 16,3 proc. udziału w rynku (RMF FM miało 16,5 proc.) - wynika z raportu Radio Track Kantar Polska, opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl.
Jaki cel stawia sobie Rafał Tatarek na najbliższy rok? - Jak najszybciej chciałbym osiągnąć dwucyfrowy wynik słuchalności w Kielcach, a to nam pozwoli dostać się na podium - mówi prezes Świętokrzyskiej Grupy Mediowej.
"Zespół cały czas ewoluuje"
Program Radia Rekord w Kielcach będzie zbliżony do tego, co dzieje się w bliźniaczych stacjach w Radomiu, Ostrowcu Świętokrzyskim i Ciechanowie.
- Mimo że radio jest zarządzane centralnie i mamy wspólną playlistę, zdecydowana większość programu jest nadawana z lokalnego studia. W koncesji zapisano, że przynajmniej 20 proc. ramówki ma mieć charakter lokalny. Dlatego będzie sporo rozmów i publicystyki dotyczących tego, co dzieje się najbliżej naszych słuchaczy. Na częstotliwość w Kielcach patrzymy szerzej. Pięciokilowatowy nadajnik daje nam możliwość nadawania programu praktycznie na całe województwo świętokrzyskie. A jest ono nam najbliższe geograficznie i kulturowo. Tu mieszkają ludzie o podobnym poziomie zamożności, więc łatwiej jest realizować spójny przekaz radiowy dla tego terenu - mówił nam jeszcze przed startem Rafał Tatarek.
W kieleckim oddziale Radia Rekord można usłyszeć osoby znane z innych lokalnych rozgłośni. Prezenterami rozgłośni są Michał Trzepałka (były prezenter m.in. Radia Fama), Kamil Bukowski (kiedyś w Radiu eM), Dominik Feldman, Dawid Furch (który pełni również funkcję kierownika anteny), Mateusz Sośnicki (który wcześniej pracował w Radiu Plus i Radiu eM, w Radiu Rekord będzie też kierownikiem muzycznym) i Norbi.
Działem informacji zarządza redaktor naczelna Aleksandra Gronek-Piotrowska (wcześniej w TVP Kielce). W newsroomie pracują też Adrianna Linertowicz, Cezary Nowak, Teresa Czajkowska i Karolina Kamińska. Poranne rozmowy o godz. 8.00 poprowadzi Krzysztof Omelaniuk, a szefem działu sportowego jest Jaromir Kruk (pracować z nim będzie Piotr Kowalski).
- Zespół cały czas ewoluuje. Przez te kilka miesięcy mieliśmy już kilka personalnych zmian i cały czas go uzupełniamy, mając świadomość ogromu pracy jaki przed nami, by w pełni sprostać oczekiwaniom słuchaczy - mówi Paulina Kopeć.
Radio Rekord w Sandomierzu w pierwszym kwartale 2023 r.
We wtorek 15 listopada rozgłośnia zaprasza na Dzień Otwarty Radia Rekord Kielce. Stacja obiecuje, że będzie można usiąść przed mikrofonem, napić się kawy i porozmawiać z dziennikarzami rozgłośni. Wystarczy przyjść do siedziby radia przy ul. Zagnańskiej 84a w Kielcach w godz. 12-16.
Na początku tego roku KRRiT zdecydowała, że Radio Rekord zastąpi w eterze Radio Fama nie tylko w Kielcach, ale i w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie już teraz nadaje radomska stacja. Niedługo zmieni jednak częstotliwość. - Zgodnie z koncesją w ciągu dwóch miesięcy przejdziemy na tę samą koncesję, którą wydaną dla Kielc i zaczniemy tam grać na 100,9 FM. Chcemy ją uruchomić na przełomie roku - planuje Rafał Tatarek.
Jednocześnie prezes Świętokrzyskiej Grupy Mediowej zapewnia, że w pierwszym kwartale 2023 r. chce uruchomić kolejny lokalny oddział Radia Rekord w Sandomierzu. Decyzję o przyznaniu koncesji w tym mieście KRRiT podjęła pod koniec marca br.
Dołącz do dyskusji: Radio Rekord w Kielcach już gra. We wtorek zaprasza słuchaczy na dzień otwarty