Powstaje międzynarodowa koalicja przeciwko dezinformacji
Trzynaście organizacji z sześciu krajów tworzy międzynarodowe konsorcjum CEDMO, które zajmie się badaniem i przeciwdziałaniem dezinformacji w Polsce, Czechach i Słowacji.Z ramienia naszego kraju w projekt zaangażowane są Uniwersytet SWPS, Stowarzyszenie Demagog i NASK.
Celem CEDMO, które działa w Europie Środkowej od października 2021 r., jest analiza i zrozumienie wpływu transformacji cyfrowej na społeczeństwo. Zespół tworzą fact-checkerzy, badacze z obszaru nauk społecznych i technologii, dziennikarze śledczy pracujący nad weryfikacją publicznie dostępnych informacji (OSINT) oraz eksperci ds. mediów i kompetencji medialnych.
Zobacz: Coraz więcej dezinformacji wokół nas. Jak z nią walczyć? Debata Wirtualnemedia.pl na EKG
Naukowcy i dziennikarze razem przeciwko dezinformacji
Zespół skupi się na identyfikacji, analizie struktury oraz ustalaniu głównych źródeł i mechanizmów działania szeroko rozumianej dezinformacji w Europie Środkowej. Efektem będzie zaproponowanie rozwiązań, które pomogą w krótkim i długim okresie pomogą społeczeństwu radzić sobie świadomie z rosnącym wpływem fałszywych i wprowadzających w błąd informacji.
Liderem konsorcjum jest Uniwersytet Karola z Pragi, a wśród międzynarodowego multidyscyplinarnego zespołu znaleźli się m.in. Bellingcat i AFP.
- W ramach konsorcjum będziemy przede wszystkim kontynuować badania nad dezinformacją, które rozpoczęliśmy w poprzednich latach istnienia CEDMO. Na podstawie naszej wcześniejszej pracy nie tylko powstało kilka książek i wiele artykułów naukowych, udało się także zrealizować działania edukacyjne skierowane do bardzo różnych grup odbiorców: nauczycieli, rodziców, ale także dziennikarzy czy specjalistów Public Relations. Teraz, koordynując działania badawcze w ramach konsorcjum, planujemy skoncentrować się na strukturze treści dezinformacyjnych oraz na odbiorze tego typu przekazów - mówi Karina Stasiuk-Krajewska z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz: Komisja Europejska o dezinformacji w Polsce. “Rosja ma specjalną strategię dla każdego państwa”
Za strategię i komunikację odpowiedzialny będzie międzynarodowy think tank Globsec i słowacka agencja PR Seesame.
CEDMO współpracuje i koordynuje działania z Europejskim Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO) oraz jego regionalnymi ośrodkami w całej Unii Europejskiej. Działalność Centrum jest wspierana przez fundusze Komisji Europejskiej.
Dołącz do dyskusji: Powstaje międzynarodowa koalicja przeciwko dezinformacji