SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKN Orlen na czele rankingu największych firm Europy Środkowej, PKO BP i PZU liderami kategorii

PKN Orlen kolejny rok z rzędu jest niekwestionowanym liderem pod względem przychodów wśród największych firm w Europie Środkowej. PKO BP pozostaje największym bankiem regionu, a PZU liderem rynku ubezpieczeniowego. Polska zwiększyła swoją reprezentację w zestawieniu o 8 firm i niezmiennie utrzymuje pozycję lidera pod względem liczby spółek (170 polskich firm wśród 500) - wynika z dziewiątej edycji rankingu "CE Top 500", przygotowanego przez Deloitte.

W 2014 r. przychody ogółem 500 największych firm w 18 krajach Europy Środkowej i na Ukrainie wyniosły 682 mld euro, co oznacza spadek o 1,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim (694 mld euro).

Mediana wzrostu przychodów to 3,1 proc., jednak z uwagi na deprecjację walut lokalnych średnie przychody wyrażone w euro pozostały na podobnym poziomie do roku ubiegłego (średnio spółki regionu rosły o 0,3 proc.).

W rankingu podsumowującym 2014 r. 52 proc. przedsiębiorstw zanotowało lepsze wyniki niż rok wcześniej (w 2013 było to 49,8 proc.).

Największą spółką Europy Środkowej pozostaje PKN Orlen, który wyprzedza węgierski MOL o prawie 10 mld euro. Polski gigant zanotował jednak spadek przychodów o 5,5 proc., a jego konkurent - o 13,3 proc.

Znaczącą zmianą w pierwszej dziesiątce jest awans z 8. na 4. miejsce spółki Jeronimo Martins Polska, a także pojawienie się koncernu Audi Hungaria Motor na 7. pozycji oraz Lotosu na 9. miejscu. Wyraźny spadek przychodów odnotowały przedsiębiorstwa z Ukrainy, tak z powodu trudnej sytuacji i zmian politycznych, jak i znaczącego udziału firm energetycznych czy przemysłu ciężkiego. Z TOP 10 wypadły dwie tamtejsze firmy DTEK i Energorynok, które zanotowały spadek przychodów odpowiednio o 33,1 proc. i 29,6 proc.

W 2014 r. liczba polskich spółek w "CE Top 500" zwiększyła się o osiem w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 170. Biorąc pod uwagę, że następne w kolejności Czechy mają w zestawieniu 79 spółek (o jedną mniej niż rok wcześniej), to Polska jest wciąż niekwestionowanym liderem w regionie. 64 proc. polskich firm zanotowało w omawianym okresie wzrost przychodów, a 33 proc. - spadki. Polskie firmy wygenerowały 36 proc. z 682 mld euro przychodów firm z całego zestawienia.

Największy średni wzrost przychodów odnotowały spółki rumuńskie (wzrost o 5,3 proc.), a następnie polskie (wzrost o 2,8 proc.) i litewskie (wzrost o 0,8 proc.).

Duży wzrost przychodów w 2014 r. odnotował sektor wyrobów przemysłowych (o 3,1 proc.), którego reprezentacja wyniosła 124 spółek, co daje tej branży 25-proc. udział w zestawieniu. Jednak największy udział ilościowy wciąż należy do spółek z branży dóbr konsumenckich i transportu (35 proc. - 174 firm). Jeżeli chodzi o sumę przychodów, to wśród nich największy udział utrzymuje energetyka, pomimo że w 2014 r. spadły one średnio o 3,3 proc. w porównaniu do 2013 r. Niemniej liczba przedsiębiorstw z tego sektora zmalała w ciągu roku ze 146 do 140.

Pierwsze miejsce wśród banków utrzymał PKO Bank Polski, a drugie - Bank Pekao, który wyprzedził węgierski OTB Bank, zajmujący dotąd 5. miejsce. Czeski ČSOB, który plasował się do tej pory na trzecim miejscu, spadł na siódmą pozycję. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze trzy polskie banki: Bank Zachodni WBK (6), mBank (8) i ING Bank Śląski (9).

W 2014 r. banki kontynuowały stabilny rozwój, czego efektem jest wzrost sumy aktywów 50 największych banków regionu o 2,3 proc. (2,8 proc. w 2013 r.), do łącznej wysokości 694 mld euro. 33 spośród 50 analizowanych banków odnotowało wzrost aktywów wyrażonych w euro w 2014 r. Mediana wzrostu aktywów dla wszystkich banków w rankingu wyniosła 4,2 proc. Polskę w rankingu reprezentuje 30 proc. banków, a Czechy i Węgry - po 14 proc. banków.

Na pierwszej pozycji wśród największych firm ubezpieczeniowych regionu pozostaje PZU, którego pozycja jest niezagrożona, biorąc po uwagę, że w 2014 r. składka przypisana brutto spółki była prawie czterokrotnie wyższa niż drugiej w zestawieniu Ergo Hestii i w przeliczeniu na euro wyniosła 4 mld euro. Ergo Hestia, dzięki dynamicznemu wzrostowi w ubezpieczeniach życiowych oraz fuzji z MTU Moje Towarzystwo Ubezpieczeń, awansowała z 5. pozycji. Na trzecim miejscu znalazła się czeska Česká pojišťovna.

Rok 2014 był kolejnym, w którym firmy ubezpieczeniowe odnotowały spadek składki przypisanej brutto. Dla 50 największych spółek spadła ona średnio o 1,7 proc. Dla 30 z 50 największych ubezpieczycieli składka przypisana brutto zmniejszyła się. Ponad połowa ubezpieczycieli w rankingu pochodzi z Polski i Czech.

Dziewiąta edycja raportu "CE TOP 500" zawiera listę 500 największych firm w oparciu o ich przychody w podziale na 7 sektorów gospodarki (TMT/Technologie-Media-Telekomunikacja, Sektor publiczny, Farmaceutyki i ochrona zdrowia, Dobra konsumpcyjne i transport, Energetyka i zasoby naturalne, Wyroby przemysłowe, Sektor budowlany). Dodatkowo raport zawiera ranking 50 największych firm ubezpieczeniowych oraz 50 największych banków. Przy analizie uwzględniono przychody spółek za 2014 r. oraz I kwartał 2015 r. wyrażone w euro po kursie średnim z danego okresu, dla banków – sumę aktywów, dla firm ubezpieczeniowych – składkę przypisaną brutto.

Dołącz do dyskusji: PKN Orlen na czele rankingu największych firm Europy Środkowej, PKO BP i PZU liderami kategorii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl