SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oto laureaci Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego

Znamy zwycięzców tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Zwycięzców i nominowanych odznaczono w czwartek podczas gali w Sali Plenarnej nowego Landtagu w Poczdamie.

Pierwsze miejsce w kategorii Prasa zdobyli Karolina Golimowska i Daniel Tkatch. Wspólnie zgłosili do konkursu dwie prace, które ukazały się w czasopiśmie „The Germans“ pod tytułem „Jetzt bin ich also deutsch“ ( „Więc jestem Niemcem”). W kategorii Radio zwyciężył Mariusz Borsiak z Polskiego Radia Olsztyn za pracę „Düsseldorf - Warszawa: trochę ponad godzinę”. Praca „Meine Familie und der Spion – eine Geschichte aus dem Kalten Krieg“ Rosalii Romaniec wyemitowana w WDR-Dokumentation wygrała w kategorii Telewizja. Po raz pierwszy wręczono nagrodę specjalną „Dziennikarstwo na pograniczu“ ufundowaną przez Kraj Związkowy Brandenburgia. Nagrodę otrzymali Anne Holzschuh, André Kartschall, Olaf Sundermeyer i Sabine Tzitschke za pracę „Hart an der Grenze“, wyemitowaną w redakcji telewizyjnej rbb.

Zwycięska praca w kategorii Radio opowiada o polskim architekcie, który prowadzi firmę budującą stadiony i lotniska w jego ojczyźnie i w Niemczech. Jurorka Dorota Zyń-Horbaczewska stwierdziła, że „praca obala mity, resentymenty, przedstawia sukces Polaka w Europie. Na przykładzie kariery reprezentanta nowego pokolenia Polaków autor pokazał intensywną współpracę bez granic”.

Nagrodzona praca w kategorii Telewizja opowiada polsko-niemiecką historię szpiegowską z czasów zimnej wojny. Laudatorka Bogna Koreng wskazała na fakt, że autorka mimo iż historia dotyczy jej rodziny zachowała niezbędny dystans dziennikarski: „Film nie jest rodzinnym rozrachunkiem, lecz dochodzeniem zorientowanym na osiągnięcie celu, krytyczną uwagą wskazującą na to, że przed dziesiątkami lat popełnione przestępstwa i zbrodnie nieprzepracowane mogą jeszcze dziś negatywnie oddziaływać na polsko-niemieckie stosunki”.

O przestępczości, kradzieży aut i rowerów oraz handlu narkotykami na dawnej granicy między Polską i Niemcami opowiada nagrodzona praca w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu“. Autorzy, zdaniem laudatora Jacka Kamińskiego, „nie poprzestają na pokazaniu zjawiska – badają i przedstawiają mechanizm działania tego przemysłu kradzieży i przemytu. Podpowiadają  środki zaradcze, poprawę stanu rzeczy upatrując w lepszym prawie i lepszej współpracy z Polską”.

Była to siedemnasta edycja konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską, która od grudnia 2013 r. nosi imię Tadeusza Mazowieckiego w uznaniu dla działalności dziennikarskiej tego działacza na rzecz praw obywatelskich i pierwszego demokratycznego premiera Polski po roku 1989. W tym roku do konkursu zgłoszono 136 prac, 70 z nich nadesłano w Niemiec, a 66 z Polski. Fundatorami Nagrody są: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha i sześć regionów partnerskich – kraje związkowe Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz trzy województwa – zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Nagrody wynosiły po 5000 euro. Zwycięzcy otrzymali dyplom oraz statuetkę z wizerunkiem logo nagrody.

Dołącz do dyskusji: Oto laureaci Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl