SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nie tylko „Squid Game”. Seriale koreańskie na Netfliksie

Po sukcesie pierwszego sezonu „Squid Game”, na platformie Netflix pojawiło się wiele produkcji koreańskich, które okazały się nowym fenomenem w ofercie giganta streamingu. Wybraliśmy najciekawsze, ale mniej znane, produkcje ostatnich lat.

„Trzy małe kobietki”, Netflix „Trzy małe kobietki”, Netflix

Przypomnijmy, że serial „Squid Game” nakręcony został za około 2,4 miliona dolarów za odcinek, czyli mniej więcej 1/4 kosztów „Stranger Things”. Zdobył sześć nagród Emmy, ustanowił rekord Netfliksa wynoszący 1,65 miliarda godzin oglądania w ciągu pierwszych 28 dni od premiery i – według wewnętrznych dokumentów Netfliksa – zwiększył wartość firmy o około 900 milionów dolarów.

Od tego czasu Netflix stał się jednym z największych nabywców koreańskich seriali, a „Squid Game” jest synonimem zdolności Korei do produkcji tego, co branża nazywa „opłacalnymi” treściami. Inne międzynarodowe hity Korei Południowej, w tym „Kingdom” i „Hellbound”, również zostały wyprodukowane przy stosunkowo niskich budżetach, jednocześnie zajmując czołowe miejsca w rankingach platform streamingowych.

Więcej o tym, czy Netflix przestrzega praw pracowników branży kreatywnej w Korei, pisaliśmy tutaj.

1. „Chwała” – 16 odcinków

    
W dwóch sezonach serialu dostępnego na Netfliksie śledzimy losy Moon Dong-eun (Song Hye-kyo) i poznajemy przyczyny, dla których szuka zemsty. Dowiadujemy się, że bohaterka 18 lat wcześniej, ucząc się w szkole średniej, była szykanowana i prześladowana, a teraz chce zemścić się na swoich oprawcach. Na przestrzeni szesnastu odcinków buduje plan rewanżu na szkolnych prześladowcach i wciela go w życie.

„Chwała” opowiada o przemocy w koreańskiej szkole i temat ten nie jest przypadkowy. Korea Południowa boryka się z problemem agresywnej młodzieży, która szuka potencjalnych ofiar we własnym otoczeniu, a sposoby utrudniania im życia są przerażające i dotkliwe w skutkach. Motyw, który pojawia się w serialu, czyli pamiętna scena przypalania ramienia bohaterki lokówką zaczerpnięty został z prawdziwych zdarzeń, które miały miejsce w 2006 roku.

Prześladowania w koreańskich szkołach, nasilone w latach 90. określane są mianem wang-ta, czyli ostracyzmu i wykluczenia z życia szkolnej społeczności. Represje stosowane na mniej zamożnych uczniach, mających gorszą sytuację domową i rodzinną wynikają z tego, że Korea to kraj, w którym podziały klasowe odgrywają ważną rolę. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że uczniowie poczucie wyższości wynoszą z domu. „Chwała” stara się wiernie odtworzyć klimat panujący w koreańskiej szkole.

2. „Trzy małe kobietki” – 12 odcinków 

   
Sensacyjna opowieść o trzech wiecznie spłukanych siostrach, których los może się w końcu odmienić. In-joo, In-hye i In-kyung mają szanse zdobyć duże pieniądze, niezależność i miłość. Zmarła przyjaciółka zostawi jednej z sióstr spadek w postaci 2 miliardów wonów z życzeniem, aby wydała je na przyjemności i życie, o którym zawsze marzyła. Problemy zaczynają się w momencie, gdy okazuje się, że pieniądze są kradzione, a stojący za nimi ludzie, czyli najbogatsza rodzina w Korei, zrobią wszystko, aby je odzyskać.

3. „Mr. Sunshine” – 24 odcinki  

  
Młody chłopak, który trafił do USA po ekspedycji na wyspę Ganghwa w 1871 roku, wraca do Korei w przełomowym punkcie historii i zakochuje się w arystokratce. Serial skupia się na wątkach romantycznych i obyczajowych, ale przy okazji prezentuje kontekst kulturowy i polityczny XIX-wiecznej Korei. Oglądamy Cesarstwo Koreańskie wolne od chińskich wpływów i otwierające się na zachodni styl życia. Pozycja warta uwagi zwłaszcza dla wielbicieli historii tamtego kręgu kulturowego.

4. „Porcelanowy król” – 20 odcinków   

 
Kiedy następca tronu zostaje zamordowany, jego siostra – bliźniaczka zasiada na tronie i usiłuje utrzymać w tajemnicy swoją tożsamość i pierwszą miłość. Serial ponownie skupia się na wątkach melodramatycznych, przy okazji szkicując skomplikowane losy rodziny królewskiej. Dla wielbicieli produkcji kostiumowych.

5. „It’s Okay to Not Be Okay” – 16 odcinków

 
Antyspołeczna pisarka i empatyczny opiekun ze szpitala psychiatrycznego, którym nigdy nie było po drodze z miłością, wzajemnie leczą swoje emocjonalne rany. To klasyczna opowieść o miłości, czyli jeden z najpopularniejszych obecnie gatunków w produkcji koreańskiej. Niestereotypowe spojrzenie na głównych bohaterów sprawia, że serial wyróżnia się na tle innych k-dram.

Netflix ma globalnie 247 mln subskrybentów 
Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że w listopadzie ub.r. platforma, jako serwis www i aplikacja mobilna (na smartfonach i tabletach, Mediapanel nie obejmuje korzystania ze smart tv), przyciągnęła 10,33 mln użytkowników (co dało 34,78 proc. zasięgu), każdego średnio na 5 godzin, 3 minuty i 26 sekund.

W trzecim kwartale 2023 roku globalnie liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 8,76 mln do 247,15 mln, a przychody wzrosły rok do roku o 8 proc. do 8,5 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Nie tylko „Squid Game”. Seriale koreańskie na Netfliksie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl