SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Netflix zrobi dokument o kryptowalutowych oszustach. Reżyserem Chris Smith

Netflix zapowiedział, że wyprodukuje serial dokumentalny opowiadający historię Ilyi Lichtensteina i Heather Morgan, małżeństwa oskarżonego o przestępstwa związane z kryptowalutami. Według serwisu chodzi o jeden z największych „przekrętów” finansowych, przygotowaniem serii zajmie się Chris Smith stojący za takimi tytułami jak „Fyre - the Greatest Festival that Never Happened”, czy „The Disappearance of Madeleine McCann”.

Heather Morgan Heather Morgan

Niedawno Heather Morgan, która nazywa siebie „najgorszą raperką świata”, i jej mąż Ilya Lichtenstein zostali aresztowani pod zarzutem prania prawie 120 tys. bitcoinów skradzionych z platformy Bitfinex. Do kradzieży kryptowaluty miało dojść w 2016 r. Parze grozi 25 lat za kratkami.

Kim są?

Ona to Heather Morgan. Ma 31 lat. W sieci jest znana jako „Razzlekhan”. Pod tym pseudonimem można znaleźć jej muzyczne występy. O sobie mówi, że jest "najgorszą raperką świata". Określa się także jako „krokodyl z Wall Street”. „The New York Times” przypomina, jak w 2014 r. Morgan pisała na blogu, że „bitcoin będzie w podręcznikach ekonomii przykładem klasycznej bańki pełnej oszustw”. Przez kilka lat kobieta przygotowywała teksty do magazynu „Forbes”. Zamieściła tam m.in. artykuł o tym, jak przedsiębiorcy mogą się zabezpieczać przed cyberprzestępcami.

 

On to Ilya Lichtenstein. Ma 34 lata i jest mężem Heather. Z pochodzenia jest Rosjaninem. Od wielu lat mieszka jednak w Stanach Zjednoczonych. W latach 2006-2010 Ilya studiował psychologię na Uniwersytecie Wisconsin, jednocześnie pracując w branży marketingu internetowego. Niedługo po ukończeniu studiów był współzałożycielem firmy technologicznej MixRank, która według Crunchbase powstała dzięki pomocy Y Combinator i wielu wczesnych inwestorów, w tym miliardera Marka Cubana. Od tego czasu służył jako osoba doradzająca różnym startupom i został aniołem biznesu „zainteresowanym technologią blockchain, automatyzacją i big data”. Ilya krytycznie wypowiadał się na temat mediów. Ganił je za to, że nie informują, jak zabezpieczać portfele elektroniczne.

Czytaj także: Netflix przyciąga polskich internautów na 6,5 godziny. HBO GO wyprzedziło Playera, w dół Viaplay

Parze zarzuca się, że brała udział w praniu 3,6 mld dol. pochodzących z ataku na platformę Bitfinex w 2016 r. Bitfinex to giełda kryptowalut. Według oficjalnego komunikatu amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości Heather Morgan i Ilya Lichtenstein byli uczestnikami spisku, dzięki któremu udało im się wyprać prawie 120 tys. bitcoinów. Mężczyzna miał wykonać ponad 2 tys. nieautoryzowanych transakcji.

Z ustaleń śledczych wynika, że ok. 25 tys. jednostek bitcoinów trafiło na wspólne konto małżeństwa, a pozostała część (ok. 94 tys. jednostek) pozostawała w portfelu Lichtensteina. Gdy doszło do kradzieży, kryptowaluta miała być warta 71 mln dol., z kolei w chwili zatrzymania pary jej wartość szacowana była na 3,6 mld dolarów.

„Skok stulecia” w Netfliksie

Teraz, według informacji podanych m.in. przez serwis Variety Netflix zamierza wyprodukować serial dokumentalny opowiadający historię Ilyi Lichtensteina i Heather Morgan oraz kulis dokonanego przez nich oszustwa kryptowalutowego. Serwis utrzymuje, że będzie to dokument o „największym przekręcie finansowym” w historii.

Serial zostanie wyreżyserowany przez Chrisa Smitha, który stworzył kilka filmów i seriali dokumentalnych dla Netfliksa, z których wiele skupia się na oszustwach i działalności przestępczej. W 2019 r. Smith wyreżyserował „Fyre - the Greatest Festival that Never Happened”, o niesławnym oszukańczym festiwalu muzycznym z 2017 r. W tym samym roku stworzył ośmioodcinkowy miniserial Netfliksa „The Disappearance of Madeleine McCann”, w którym przyglądał się zniknięciu tytułowej trzylatki, której zaginięcie zgłoszono podczas wakacji z rodziną w Portugalii.

Czytaj także: Netflix najchętniej wybieraną platformą streamingową w Polsce

W 2021 r. Smith wyreżyserował dla HBO serial „100 Foot Wave”, opowiadający o karierze surfera Garretta McNamary. Stacja przedłużyła serial na drugi sezon. Smith jest także producentem wykonawczym wraz z Nickiem Biltonem, którego dorobek producencki obejmuje prace przy dokumentach i serialach dokumentalnych, takich jak „Fake Famous”, „The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley” oraz „American Kingpin: The Epic Hunt for the Criminal Mastermind Behind the Silk Road”. Netflix nie podał na razie szczegółów dotyczących planowanej produkcji, ani przybliżonego terminu jej premiery.

Dołącz do dyskusji: Netflix zrobi dokument o kryptowalutowych oszustach. Reżyserem Chris Smith

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl