Naspers może sprzeda Allegro, ale kupcem nie będzie Onet ani WP (opinie)
Sprzedaż przez Naspersa wszystkich jego polskich aktywów z Allegro na czele jest możliwa, jednak kupcem będzie raczej duży inwestor zewnętrzny, a nie Grupa Onet lub Grupa WP - prognozują Wirtualnemedia.pl eksperci rynku internetowego i finansowego.
O możliwym wystawieniu na sprzedaż przez koncern Naspers wszystkich należących do niego polskich podmiotów działających w internecie (między innymi Allegro, OLX, Ceneo i GG) poinformowała we wtorek agencja Reuters (więcej informacji tutaj).
Wśród potencjalnych kupców Allegro wymienia się Grupę Onet oraz Grupę WP. Jednak obie te firmy na pytanie Wirtualnemedia.pl, czy są zainteresowane przejęciem tego serwisu lub innych spółek z portfolio Naspersa odmówiły komentarza, tłumacząc, że nie chcą wypowiadać się na temat swoich planów strategicznych.
Prawdziwa oferta czy sondowanie rynku?
Z kolei eksperci segmentu internetowego i rynku finansów pytani przez Wirtualnemedia.pl są nieco podzieleni w ocenie tego, czy sprzedażowe plany Naspersa okażą się w najbliższym czasie prawdziwe.
- Możliwość sprzedaży przez Naspersa Allegro i innych aktywów w Polsce jest oczywiście prawdopodobna, jeżeli Naspers w istocie chciałby przenieść swoje zainteresowanie na inne rynki, na przykład w Brazylii czy Chinach - podkreśla Paweł Nowacki, zastępca redaktora naczelnego ds. online „Dziennika Gazeta Prawna”. - Wciąż jednak wydaje mi się, że rzeczywista możliwość dojścia takiej transakcji do skutku w obecnej chwili jest niewielka, moim zdaniem nie większa niż 50 procent - dodaje.
Maciej Hazubski, prezes zarządu funduszu inwestycyjnego IQ Partners jest zdania, że w informacjach mówiących o sprzedaży Allegro może kryć się chęć wysondowania rynku. - Na razie komunikat o możliwej sprzedaży Allegro wydaje się dosyć abstrakcyjny - podkreśla Hazubski. - Możliwe, że chodzi o wysondowanie jak wysoką cenę można by było uzyskać za aktywa skupione wokół Allegro. Jeżeli potwierdziłyby się informacje o chęci sprzedaży Allegro, to widocznie na horyzoncie Naspers są jakieś inne, o potencjalnie wyższej stopie zwrotu inwestycje - przypuszcza.
Z kolei Tomasz Dalach, founding partner w Online Partners i prezes Houzee.pl, uważa wystawienie na sprzedaż aktywów Naspersa za prawdopodobne. - W mojej opinii jeśli Naspers zdecyduje się na sprzedaż Allegro i innych polskich spółek ze swojego portfolio, to zrobi to z ważnych dla siebie biznesowych powodów - mówi Dalach. - Allegro jest w dobrej kondycji, i to może być dla Naspersa dodatkowy argument za sprzedażą tego podmiotu w obecnej chwili, jeżeli na przykład zamierza uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć na swój rozwój na innych rynkach - dodaje.
Michał Kreczmar, e-commerce director w Hypermedia linked by Isobar nie rozstrzyga czy doniesienia na temat wystawienia na sprzedaż spółek Naspersa mogą się w najbliższym czasie potwierdzić. Zwraca natomiast uwagę na to, że może dojść do sprzedania pojedynczych spółek należących do południowoafrykańskiego koncernu, zamiast oddania ich wszystkich w jednym pakiecie. - Naspers to jednak nie inwestor strategiczny w Allegro, lecz VC/finansowy - zaznacza Kreczmar. - Sprzedaż Grupy Bankier, części udziałów Agito (25 proc.), zmiany personalne i organizacyjne to wydarzenia ostatnich miesięcy i tygodni, a informacja Reutersa o sprzedaży wszystkich aktywów Naspersa to wiadomość z ostatnich dni. Co dalej z Gadu-Gadu, OLX, Otomoto/OtoDom, PayU, Ceno, Wykop? Nie pierwszy raz wyprzedaż aktywów po kawałku może dać większe pieniądze en globe niż całości w pakiecie. Zwłaszcza, że nie wszystkie obecnie posiadane „posiadłości” online Naspersa idealnie pasują do większej całości: sklep online, marketplace/e-commerce/aukcje, porównywarka cen/opinie/usługi, płatności, ogłoszenia, online media, komunikacja. Wycofany z polskiego oraz regionalnego rynku kapitał może po prostu pracować szybciej i efektywniej na dynamiczniej rosnących rynkach tj. Chiny czy Brazylia. Stabilizujący się region CEE nie odnotowuje już tak dramatycznych wzrostów jak kilka lat temu, stąd czeka nas więcej aktywności w zakresie M&A - prognozuje Kreczmar.
Raczej Amazon niż Onet czy Grupa WP
Wirtualnemedia.pl zapytały też ekspertów branży online i finansów o to, kto ustawi się w kolejce po Allegro i resztę portfolio Naspersa, jeśli koncern naprawdę postanowi je sprzedać, i ile warta jest obecnie największa polska platforma e-commerce, za którą Naspers zapłacił w 2008 roku 950 mln funtów. Niestety nikt z rozmówców nie podjął się nawet przybliżonej wyceny wartości Allegro - mowa jest jedynie o kilku mld złotych. Natomiast większość jest zgodna, że choć wśród kandydatów wymienia się Grupę Onet i Grupę WP, to raczej nie ci gracze staną się właścicielami Allegro.
- Nie mamy dokładnych danych o przychodach i wyniku Allegro, oceniam jednak, że wartość transakcji sprzedaży będzie kilkukrotnie większa niż z wypadku Onetu - przewiduje Aleksy Uchański, dyrektor ds. digital media Edipresse Polska. - Sfinansowanie takiej transakcji wydaje mi się wyzwaniem ponad siły nawet największych podmiotów z polskiego rynku internetowego - dodaje.
- Lista podmiotów, które mogłyby pokusić się o zakup Allegro i innych spółek Naspersa jest moim zdaniem dość krótka - zaznacza Paweł Nowacki. - Oczywiście takie firmy jak Onet czy WP mogą być zainteresowane przejęciem tych aktywów, pozostaje jednak pytanie, czy są do tego przygotowane finansowo. Trzeba pamiętać, że cena za Allegro nie będzie niska, w grę wchodzi kwota kilku miliardów złotych. Myślę, że w tej sytuacji bardziej prawdopodobnym kandydatem do zakupu największej platformy e-commerce na naszym rynku są gracze zewnętrzni - na przykład Amazon czy eBay. O wejściu Amazona do Polski mówi się od dawna, koncern prowadzi już u nas swoje centra dystrybucyjne, więc teoretycznie przejęcie Allegro mogłoby być dla niego dobrym rozwiązaniem - uważa Nowacki. Podobnego zdania jest Tomasz Dalach. - Wśród ewentualnych kupców aktywów Naspersa widziałbym raczej dużą zewnętrzną firmę niż wymieniane obecnie WP czy Onet - mówi founding partner w Online Partners. - Może to być eBay, Amazon czy Alibaba. Cena Allegro może wynosić, według rozmaitych spekulacji, kilka miliardów złotych i sądzę, że poważny międzynarodowy gracz byłby najbardziej skłonny poświęcić takie środki mając świadomość, że w grę wchodzi długoterminowa inwestycja - podkreśla.
Maciej Hazubski jest jedynym z kręgu ekspertów, który nie odbiera zupełnie szans Onetowi i WP w wyścigu o przejęcie Allegro z rąk Naspersa. - Nie wiemy o jakiej wycenie w przypadku takiej transakcji musielibyśmy mówić - zastrzega Hazubski. - Z nieoficjalnych danych wiadomo, że Allegro jest bardzo dochodowe. Jest też liderem rynku. W związku z tym należałoby się spodziewać oczekiwanej bardzo wysokiej wyceny. WP może liczyć na wsparcie funduszu Innova, Onet należy do dużej grupy Ringier Axel Springer. W połączeniu wykorzystania długu - a nie spodziewałbym się, że byłoby to trudne - każdy z tych podmiotów mógłby przeprowadzić transakcję. Pytanie o celowość i opłacalność zarówno Onet jak i WP muszą same sobie zadać i odpowiedzieć - dodaje prezes zarządu IQ Partners.
Michał Kreczmar rozważając kandydatury ewentualnych kupców Allegro i innych spółek koncernu Naspers zaczyna od zadania istotnych pytań. - Kogo stać na zakup? Za ile? Co komu pasuje do już posiadanych aktywów, zestawu usług, co da się zintegrować w większy łańcuch wartości? Jaką część lokalnego/regionalnego rynku można zakupić przejmując które aktywa? - pyta. - O ile ogłoszenia, media i komunikacja online ładnie pasują do portfolio lokalnych/regionalnych wydawców online: Onet-RASP, Grupa WP/O2, Gazeta, Interia/Bauer, o tyle marketplace już bardziej do potentatów pokroju Amazona, eBaya czy Alibaby. Porównywarki cen/pośredników/usługi kolekcjonuje japoński Rakuten, płatności mogą trafić zarówno do rozłączonego od eBay PayPala, ale też firm płatniczych, banków, operatorów bramek transakcyjnych itd. Niewykluczone, że na pakietowy zakup większego zestawu aktywów pokusi się duży, strategiczny, międzynarodowy gracz online albo kolejny duży VC. Warto zauważyć, że część z obecnych aktywów długoterminowo traci bądź będzie tracić „nośność”. Gadu-Gadu nieubłaganie „zjada” Facebook oraz komunikatory mobilne, porównywarki cen Google, płatności napotkają konkurencję BLIKa i ApplePay. Czas na sprzedaż w celu maksymalizacji ROI jest po prostu idealny. Co będzie dalej? Przekonamy się wkrótce - zapowiada Kreczmar.
Krajobraz po Naspersie
Ewentualna sprzedaż przez Naspersa jego polskich aktywów stworzyłaby na rodzimym rynku internetowym oraz w segmencie e-commerce nową sytuację. Zdaniem Tomasza Dalacha i Macieja Hazubskiego transakcja nie spowoduje jednak trzęsienia ziemi w polskim internecie.
- Nie wydaje mi się, aby nowy właściciel mógł znacząco zmienić funkcjonowanie serwisu Allegro - mówi Hazubski. - No chyba, że przejmującym okazałby się Amazon, ale są to już czyste spekulacje.
- Ewentualna sprzedaż przez Naspersa wszystkich należących do niego polskich spółek, a w szczególności Allegro nie spowoduje na polskim rynku internetowym trzęsienia ziemi - uspokaja Dalach. - Byłaby to jednak interesująca zmiana, a gdyby okazało się dodatkowo, że inwestorem jest duży międzynarodowy gracz oznaczałoby to, że polski rynek jest postrzegany jako coraz bardziej stabilny, rozwojowy i obiecujący. I z tego można byłoby się tylko cieszyć - kończy optymistycznie szef Houzee.pl.
Nieco bardziej zdecydowany w diagnozie sytuacji na internetowym rynku po sprzedaży portfolio Naspersa jest Uchański. - Oczywiście gdyby którykolwiek z dużych graczy dokonał takiego przejęcia, byłoby to na dłuższy czas rozstrzygające walkę o rynek. Taka supergrupa miałaby przygniatającą przewagę nad konkurencją - przewiduje dyrektor ds. digital media w Edipresse Polska.
Dołącz do dyskusji: Naspers może sprzeda Allegro, ale kupcem nie będzie Onet ani WP (opinie)
http://przytnij.me/i.php?i=aukcje
Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :)
Ja wylicytowałem monitor a kupiłem kredytów za 25 złotych :)
Od kilku dni w serwisie houzee.pl trwa przerwa techniczna, nie ma produktów w sklepie. Klientom nie są od ponad miesiąca realizowane zamówienia, a osoby na infolinii nie potrafią powiedzieć kiedy zostaną zwrócone pieniądze z niezrealizowanego zamówienia. Oczywiście negatywne komentarze na facebooku są od razu usuwane. Ciekawe kiedy zajmie się Policja tą firmą i prezesem Dalachem