Moody's umieścił ratingi 8 banków na liście obserwacyjnej zmożliwością obniżenia
Agencja ratingowa Moody's Investors Service umieściła ocenywiarygodności kredytowej ośmiu polskich banków na liścieobserwacyjnej z możliwością obniżenia. Decyzja dotyczynastępujących banków: PKO BP, Pekao SA, BRE Bank, BRE BankHipoteczny, BZ WBK, BGŻ, Lukas Bank oraz EFL. Agencja podała też wkomunikacie, że jednocześnie zmieniła perspektywę długoterminowegoratingu depozytowego ING Banku Śląskiego na negatywną ze stabilnej.
Moody's przypomniał też, że ratingi Banku Handlowego (A3/P-2/C-)i Banku Millennium (A3/P-2/D) umieściła na liście obserwacyjnej zperspektywą negatywną odpowiednio w marcu i kwietniu br. poobniżeniu ratingów ich inwestorów strategicznych. Wszystkie ocenywiarygodności kredytowej Banku BPH (Baa2/P-2/D-) pozostają naliście obserwacyjnej z perspektywą pozytywną ze względu nazbliżające się połączenie z GE Money Polska, podał też Moody's.Obecna decyzja nie wypływa z kolei na ratingi Getin Banku(Ba3/NP/D-), które już znajdują się na liście ze wskazaniemnegatywnym.
W odniesieniu do ratingów siły finansowej (BFSR), które zostałyumieszczone na liście, Moody's zauważa, że w momencie, gdy polskagospodarka wchodzi w fazę spowolnienia, wzrasta prawdopodobieństwoogłaszania niewypłacalności przez firmy, co oznacza, że możnaoczekiwać wzrostu strat banków z tytułu kredytów korporacyjnych. Zkolei rosnące bezrobocie i spadek cen nieruchomości spowodująprawdopodobnie wzrost strat także w portfelach kredytów klientówdetalicznych. "Oczekuje się, że te straty osłabią pozycjekapitałowe większości polskich banków na przestrzeni najbliższychdwóch lat. Moody's podkreśla, że już od pewnego czasu uwzględniał wswoich ratingach oczekiwane straty na portfelach kredytowychbanków. Jednakże znacząco zwiększył poziom oczekiwanych strat zewzględu na wciąż pogarszającą się sytuację w otoczeniu sektora" -głosi komunikat. Komentując decyzje dotyczące ratingów depozytowychi dłużnych, agencja podkreśla, że w warunkach przedłużającego siękryzysu finansowego zdolność rządu i banku centralnego do wsparciakrajowych banków ulega zmniejszeniu.
Moody's podjął decyzje w odniesieniu do następujących ratingów:PKO BP - na liście: BFSR na poziomie C. "Choć bank ma dominującąpozycję na rynku detalicznym oraz zdywersyfikowany portfelkredytów, ostatni gwałtowny wzrost rat w kredytach hipotecznych wwalutach obcych pozostaje powodem do niepokoju" - czytamy wkomunikacie.
Decyzja dotyczy także ratingu dłużnego Aa2 oraz rating dladepozytów w walucie lokalnej Aa2. Moody's podtrzymał rating dladługoterminowych depozytów w walutach obcych (A2) orazkrótkoterminowy rating depozytowy (P-1). Bank Pekao SA - na liście:BFSR na poziomie C, długoterminowy rating dla depozytów w walucielokalnej na poziomie Aa3, podtrzymane: rating dla długoterminowychdepozytów w walutach obcych (A2) oraz krótkoterminowy ratingdepozytowy (P-1). BRE Bank - na liście: długoterminowy rating dladepozytów na poziomie Aa3; podtrzymane: BFSR na poziomie D ikrótkoterminowy rating depozytowy na poziomie P-2. BRE BankHipoteczny - na liście: BFSR na poziomie D; podtrzymane - ratingidepozytowe (Baa3/P-3). Bank Zachodni WBK - na liście: BFSR napoziomie C-, ratingi dla depozytów w walutach obcych oraz w walucielokalnej (A2/P-1). Bank BGŻ - na liście: ratingi dla depozytów wwalutach obcych oraz w walucie lokalnej (A2/P-1); podtrzymane -BFSR na poziomie D. Lukas Bank - na liście: BFSR na poziomie C-,ratingi dla depozytów w walutach obcych oraz w walucie lokalnej(A2/P-1). Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) - na liście: ratingA2. ING Bank Slaski - zmiana perspektywy długoterminowego ratingudepozytowego A2 na negatywną ze stabilnej, pozostałe ratingi - bezzmian.
Dołącz do dyskusji: Moody's umieścił ratingi 8 banków na liście obserwacyjnej zmożliwością obniżenia