Londyn liderem rankingu najatrakcyjniejszych miast, Warszawa w Top 50 (infografika)
Londyn znalazł się na czele opracowanego przez firmę GfK światowego rankingu najatrakcyjniejszych miast Anholt-GfK City Brand Index 2013 (CBI). 43. miejsce zajęła Warszawa.
Najwyżej ocenione w rankingu 50 najatrakcyjniejszych miast świata zostały Londyn, Sydney, Paryż, Nowy Jork i Rzym. Angielska stolica została także uznana za najbardziej otwarte miasto na ludzi z różnych kręgów kulturowych.
Miasta Europy Zachodniej są generalnie lepiej oceniane i w większości znajdują się wyżej w rankingu niż np. miasta azjatyckie. Zestawienie wyników z lat 2011 i 2013 pokazuje, że o dwa miejsca obniżył się wizerunek Paryża (z 1. na 3.). Odnotowano także znaczący – o siedem miejsc – spadek wizerunku Tokio (10. miejsce w 2011 r.; 17. miejsce w br.). Znacząco poprawiła się za to ocena wizerunku Amsterdamu (awans z 17. na 11. miejsce).
W wymiarze "potencjału" największe obniżenie oceny wizerunku zaobserwowano w przypadku Paryża, Madrytu i Tokio. W tej kategorii największy wzrost wskaźnika oceny wizerunku zanotowały Bangkok, Johannesburg i Stambuł.
Za najbezpieczniejsze miasto na świecie uznane zostało Sydney, a jego obywateli oceniono jako najbardziej przyjaźnie nastawionych mieszkańców. Dzięki temu miasto to zajęło pierwsze miejsce w wymiarze "ludzie", wyprzedzając Toronto. Na tak wysoką ocenę Sydney wpłynęła również opinia turystów, którzy czują się w tym mieście bezpiecznie. W tym wymiarze drugie miejsce zajęła Genewa, a na trzecim miejscu znalazł się Wiedeń. Z kolei Rio de Janeiro zajęło wysokie 3. miejsce w wymiarze "ludzie", ale dopiero 47. miejsce w kategorii dotyczącej poczucia bezpieczeństwa w mieście.
Na liście 50 najatrakcyjniejszych miast świata Warszawa znalazła się na 43. miejscu. W stosunku do poprzedniej fali badania polska stolica jest obecnie lepiej oceniana w wymiarze bezpieczeństwa (36. miejsce) oraz otwartości kulturowej (37. miejsce).
Anholt-GfK Roper City Brands Index (CBI) mierzy wizerunek 50 miast. Podstawę analizy stanowi kwestionariusz z ponad 50 pytaniami. Wyniki uzyskano na podstawie 5144 wywiadów przeprowadzonych w dniach 8-23 maja 2013 r. we Francji, Australii, Brazylii, Chinach, Niemczech, Indiach, Rosji, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i USA. Główny indeks wizerunku obejmuje sześć składowych: ogólne postrzeganie miasta (międzynarodowy status i pozycja miasta), miejsce (ocena jego położenia), ogólne warunki życia (m.in. koszty zakwaterowania oraz standard usług publicznych), ludzie, puls miasta (tj. kultura, interesujące działania, w jakich można uczestniczyć) oraz potencjał miasta (możliwości zarobkowe i edukacyjne).
Dołącz do dyskusji: Londyn liderem rankingu najatrakcyjniejszych miast, Warszawa w Top 50 (infografika)