SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Uchwały o likwidatorach nieważne lub nie istnieją? KRRiT szykuje wiele pozwów

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji i powołane przez Radę Mediów Narodowych rady nadzorcze szykują 17 pozwów. Zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że regulator chce, aby sądy uznały uchwały o postawieniu poszczególnych spółek w stan likwidacji za nieważne lub nieistniejące. 

20 grudnia ub.r. ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz doprowadził do zmian we władzach mediów publicznych. Powołał się na specjalną uchwałę Sejmu o przywróceniu w nich pluralizmu. Zgodnie z uchwalonymi za czasów Prawa i Sprawiedliwości przepisami, tylko Rada Mediów Narodowych może zmieniać zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, rozgłośni regionalnych i Polskiej Agencji Prasowej. 26 grudnia RMN wyznaczyła więc na prezesa TVP Michała Adamczyka.

Aby nie ryzykować wpisania go do Krajowego Rejestru Sądowego, minister kultury zwołał walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek i postawił je w stan likwidacji. Na przykład likwidatorem TVP został Daniel Gorgosz, a Tomasz Sygut objął stanowisko dyrektora generalnego. Część sądów nie chciała wpisać likwidatorów do KRS, ale w wyniku procedury odwoławczej to nastąpiło. RMN nie przeszkodziło to w dalszym powoływaniu członków rad nadzorczych w mediach publicznych. Podczas środowego posiedzenia ich obecność postanowiła wykorzystać KRRiT.

Wspólne pozwy KRRiT i rad nadzorczych

Jak informuje Wirtualnemedia.pl prof. Kowalski, w najbliższym czasie zostanie skierowanych 17 pozwów o uznanie nieważności bądź nieistnienia uchwał walnego zgromadzenia akcjonariuszy z 27 grudnia 2023 roku. Zdecydowano wtedy  o postawieniu w stan likwidacji rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Pozwy wnosi Krajowa Rada przy współudziale członków rad nadzorczych spółek regionalnych. Wystąpią oni w tych pozwach w imieniu spółek. Wcześniej wniesiono analogiczne pozwy odnośnie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Nie zostały jeszcze rozpatrzone.

W środę Rada rozpatrzyła sprawozdania wszystkich spółek mediów publicznych z wykonania planów programowo-finansowych za 2023 rok. Wszystkie plany zostały zatwierdzone i zaakceptowane przez KRRiT jednogłośnie. Spółki otrzymały różnego rodzaju zalecenia na podstawie analizy konkretnych sprawozdań. Zostały wezwane do tego, aby nie zmniejszać udziału poszczególnych kategorii programowych.

KRRiT zauważyła także podczas posiedzenia, że spółki mediów publicznych mają przygotować karty powinności na lata 2025-2029. Rada dostrzega tu problem, bo Telewizja Polska, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne są postawione w stan likwidacji. Skieruje do nich zapytanie jak do pogodzenia są te plany z zamiarem likwidacji. Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski postulował, żeby zwrócić się z pytaniem do ministra kultury jako właściciela. Stanowisko nie zostało jeszcze ostatecznie sformułowane.

Projekt karty powinności TVP krytykowany

Przed miesiącem likwidator Telewizji Polskiej Daniel Gorgosz przesłał do szefa KRRiT projekt Karty Powinności na lata 2025-2029. Według dokumentu zniknąć ma 7 kanałów, których wyniki oglądalności nie są zadowalające. W projekcie z corocznym budżetem ujęto natomiast TVP 4K.

- Proponuje się natomiast zmniejszenie liczby programów wyspecjalizowanych o siedem kanałów, poprzez konsolidację trzech z nich (Historia, Nauka, Dokument) w jeden program (TVP Wiedza), powstały z przekształcenia TVP Historia i uzupełnienia jego oferty o elementy z dotychczasowych programów TVP Dokument i TVP Nauka, a także likwidację kolejnych pięciu programów: Kultura 2, Historia 2, ABC2, Kobieta, Alfa. Propozycja ta wynika z trwającej w TVP restrukturyzacji, w ramach której celowe jest zaniechanie działalności nierentownej, a jednocześnie nieprzynoszącej znacznej wartości publicznej - informuje w projekcie likwidator TVP.

We wtorek o projekcie rozmawiano podczas spotkania Rady Programowej TVP. - Ciąg dalszy demolki w mediach publicznych!! Podczas Rady Programowej TVP S.A. poinformowano nas o zamiarze likwidacji od 2025r. TVP Historia, TVP Nauka i TVP Dokument - napisał na portalu X (dawny Twitter) Wojciech Skurkiewicz (PiS), przewodniczący Rady Programowej TVP.

Dołącz do dyskusji: Uchwały o likwidatorach nieważne lub nie istnieją? KRRiT szykuje wiele pozwów

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
23erfew
od początku wszystkie likwidacje SIENKIEWICZA były POZORNE, za po powinien odpowiedzieć karnie
31 27
odpowiedź
User
Hmm
Czy spółki w likwidacji powinny otrzymywać abonament oraz środki z państwowych dotacji?Czekam na rzetelny tekst o stanie prawnym i finansowym spółek medialnych. Uchwały KRRiT są jawne. Rekompensaty z ubiegłych lat znajdują się w sprawozdaniach rocznych spółek. Czarno na białym.
28 13
odpowiedź
User
Adam
TVP w likwidacji nie może zatrudniać nikogo a jeśli to robi to umowy są nieważne z punktu widzenia każdego prawa
21 20
odpowiedź