Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania w nowej Ordynacji podatkowej
Rząd przyjął założenia nowej Ordynacji podatkowej. Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział, że od jutro rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie założeń nowych przepisów. Będą gorące, bo nowe przepisy mają zawierać kontrowersyjną klauzulę o unikaniu opodatkowania.
Prace nad ustawą, która miałaby zastąpić wielokrotnie nowelizowaną Ordynację podatkową, minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział jeszcze w ubiegłym roku. Powołana została komisja kodyfikacyjna, której zadaniem jest opracowanie nowych przepisów. Wczoraj komisja przedstawiła założenia nowej ustawy, które zostały przyjęte przez rząd.
Będzie rozstrzyganie niejasności na korzyść podatnika
Głównymi zadaniami nowej Ordynacji ma być ochrona praw podatników w relacji z organami skarbowymi oraz zwiększenie skuteczności i efektywności wymiaru i poboru podatkowego.
Zwiększeniu ochrony praw podatnika ma służyć stworzenie katalogu praw podatnika i zmiana przepisów dotyczących przedawnienia zobowiązań podatkowych. Poza tym rząd zapowiada wprowadzenie „niewładczych” form załatwiania spraw podatkowych, czyli porozumienia, konsultacji i mediacji.
Wśród praw podatnika, jakie mają trafić do nowej Ordynacji podatkowej, mają być m.in. zasada zaufania, równowagi między interesem publicznym a interesem podatnika, legalizmu oraz rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.
Tę ostatnią zasadę zaproponował w swoim projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej prezydent Bronisław Komorowski. Jednak zgłoszony w styczniu projekt zmian utknął na razie w Sejmie, co spowodowało protesty niektórych organizacji przedsiębiorców.
I będzie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
Jednak są i złe wiadomości dla przedsiębiorców. Resort finansów bowiem nie zamierza zrezygnować z pomysłu wprowadzenia do przepisów podatkowych klauzuli o unikaniu opodatkowania. Zakłada ona, że jeśli urzędnik fiskusa uzna, iż jakaś transakcja została przeprowadzona wyłącznie w celu obniżenia podatku, będzie mógł samodzielnie określić podatek w taki sposób, jakby tej transakcji nie było.
Ta propozycja, zawarta w procedowanej właśnie w Sejmie nowelizacji „starej” Ordynacji podatkowej, bardzo nie podoba się przedsiębiorcom, gdyż daje zbyt duża swobodę urzędników fiskusa w decydowaniu o wysokości opodatkowania. Wprawdzie udało się ograniczyć działanie klauzuli tylko do przypadków, w których zobowiązanie podatkowe przekracza 50 tys. zł, jednak przedsiębiorcy nadal obawiają się tego rozwiązania.
Mieli nadzieję, że pod wpływem krytyki resort finansów zrezygnuje z tego zapisu, tymczasem – jak wynika z opublikowanych po posiedzeniu rządu materiałów – klauzula znajdzie się w nowej ordynacji podatkowej. Poza tym rząd zapowiada likwidację rozbudowanych procedur podatkowych.
Ruszają konsultacje społeczne
Resort finansów opublikował kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej, a minister Mateusz Szczurek powiedział, że od jutra ruszają konsultacje społeczne w tej sprawie.
Marek Siudaj, Tax Care
Dołącz do dyskusji: