Japończycy chcą wysłać w kosmos satelitę z drewna
Japońska firma Sumitomo Forestry i Uniwersytet Kioto zamierzają do 2023 roku stworzyć pierwszego na świecie satelitę z drewna. To pomysł na rozwiązanie rosnącego problemu kosmicznych śmieci.
Obecnie wokół naszej planety krąży blisko 6 tys. satelitów, z czego ok. 60 proc. jest nieaktywnych i uznaje się je za kosmiczne śmieci. Szacuje się, że w tej dekadzie w kosmos będzie wystrzeliwanych 990 satelitów rocznie, w związku z czym w 2028 roku może ich być na orbicie nawet 15 tys.
To jednocześnie oznacza coraz większy problem z kosmicznymi śmieciami, gdyż nieaktywne satelity spalając się w ziemskiej atmosferze wytwarzają drobiny aluminium, które przez wiele lat mogą utrzymywać się w atmosferze, szkodząc środowisku naturalnemu.
Japończycy wpadli na pomysł, który może ten problem rozwiązać. Chcą wykorzystać drewno do budowy satelitów, które dzięki temu po zakończeniu swojej żywotności i wejściu w atmosferę ulegałyby całkowitemu spaleniu, nie uwalniając szkodliwych substancji do atmosfery.
Specjaliści z Sumitomo Forestry i Uniwersytetu Kioto ogłosili, że rozpoczynają prace, w ramach których będą testować różnego rodzaju drewna w ekstremalnych warunkach. Celem jest stworzenie konstrukcji wysoce odpornej na czynniki takie jak duże wahania temperatury i ostre światło słoneczne.
Ostateczny projekt pierwszego drewnianego satelity ma być gotowy do 2023 roku.
Dołącz do dyskusji: Japończycy chcą wysłać w kosmos satelitę z drewna