SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nadchodzi Android TV 12. Co zmieni się w telewizorach z tym systemem?

Jeszcze w tym roku na rynku mają pojawić się pierwsze sprzęty z Android TV 12. Najnowsza wersja systemu operacyjnego na telewizory i przystawki to m.in. interfejs w jakości 4K, możliwość przełączania częstotliwości odświeżania ekranu i dostosowania wielkości tekstu na ekranie.

fot. medium.com fot. medium.com

Choć w sklepach przybywa niedrogich sprzętów obsługujących następcę Android TV, czyli system operacyjny Google TV, to wciąż nie można natrafić na przystawki lub telewizory z Android TV 12. Większość urządzeń jest oferowanych z „10” lub „11” albo Google TV. Miało się to zmienić na początku 2022 roku, ale mija właśnie pierwszy kwartał i tak się nie stało.

Nowa wersja systemu do Smart TV ma według ostatnich zapowiedzi Google zadebiutować jeszcze w tym roku. Na jakie sprzęty może trafić? Telewizory Sony, Hisense, Philips, TCL i być może Xiaomi, a także przystawki m.in. Chromecast 3 czy Mi-Box. Aby stało się to możliwe programiści muszą dostosować aplikacje do nowego systemu. Proces ten trwa od listopada, kiedy udostępniono Android TV 12 deweloperom. Za pośrednictwem przystawki ADT-3 mogą przygotować niezbędne aktualizacje aplikacji.

Interfejs w 4K i łatwa zmiana rozmiaru tekstu

Najpopularniejsze serwisy streamingowe typu YouTube, Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max oferują liczne treści w jakości 4K. Sam interfejs Android TV jest dostępny w słabszej jakości obrazu. W Android TV 12 ma się to zmienić. Rozdzielczość 1080p zastąpi 4K. Menu główne, w którym wybiera się ulubioną aplikacje i przegląda treści rekomendowane z poszczególnych serwisów będzie więc dostępne w lepszej jakości obrazu. Android TV 12 umożliwi tez przełączenie częstotliwości odświeżania.

Zobacz także: Google TV czy Android TV? Nowy system operacyjny za około 300 zł

Szereg porad dla programistów pracujących nad aplikacjami na Android TV 12 opublikował w serwisie Medium Paul Lammertsma z Google. Okazuje się, że nowy system będzie łatwiej obsługiwać na przykład osobom ze słabszym wzrokiem. - Nowy ekran opcji ułatwień dostępu w Androidzie 12 pozwala użytkownikom dostosować rozmiar tekstu na ekranie, więc teraz jeszcze ważniejsze jest wspieranie skalowania tekstu. Określanie rozmiarów tekstu w skalowalnych pikselach jest niezbędne, ale należy również zachować szczególną ostrożność, aby układy zmieniały rozmieszczenie komponentów w miarę zmiany ich wymiarów i aby wszystko nadal mieściło się na ekranie, gdy skala tekstu jest zwiększona lub zmniejszona. Skala tekstu zawsze była ustawieniem ułatwień dostępu w Androidzie, a w Androidzie 12 wprowadzamy ekran ustawień w Android TV, aby użytkownicy mogli dostosować go do swoich preferencji - zdradził Lammertsma.

Zobacz także: Dofinansowanie na telewizory ze Smart TV? Chcą tego niewidomi

Nowy system ma zagwarantować też lepszą ochronę prywatności. Na ekranach sprzętów z Android TV12 ma pojawić się czytelna informacja, jeśli jakaś aplikacja będzie korzystać z mikrofonu albo kamery. Wcześniej taka funkcja była dostępna na smartfonach i tabletach. W trakcie pandemii koronawirusa wzrosła bowiem liczba osób, które kupiły kamerki do rozmów na komunikatorach typu Google Due za pośrednictwem telewizora.

Dołącz do dyskusji: Nadchodzi Android TV 12. Co zmieni się w telewizorach z tym systemem?

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wyborca PIS z Podkarpacia
Jedynie zmieni to że przestana za jakis czas działać tv ze starszym androidem po to żeby zakupić nowe przystawki lub telewizory
0 0
odpowiedź
User
TT
Pytanie jaki realnie procent obecnych telewizorów z Android ma szansę otrzymać taką aktualizację? Np. interfejs w 4K pewnie zwiększy wymagania sprzętowe.
Ogólnie problemem telewizorów/boxów z Androidem jest to jak szybko ten sprzęt się starzeje (krótki czas wsparcia w postaci aktualizacji firmware) oraz to, że aktualizacje zabezpieczeń wydawane przez Google są implementowane przez producentów urządzeń z dużym opóźnieniem (jeśli w ogóle).
0 0
odpowiedź
User
Rysio
Pytanie jaki realnie procent obecnych telewizorów z Android ma szansę otrzymać taką aktualizację?


0%
0 0
odpowiedź