Szersza oferta multipleksu eksperymentalnego TVP
Od wtorku do multipleksu eksperymentalnego Telewizji Polskiej, nadawanego w standardzie DVB-T2/HEVC dołączy kanał TVP Polonia. Tym samym dotrze do blisko 90 proc. społeczeństwa, które znajduje się w zasięgu MUX-u próbnego TVP. Nadawca chwali się też nowościami w jesiennej ramówce. Kontynuowany będzie program informacyjny Polonia 24.
Multipleks eksperymentalny TVP uruchomiono w związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W jego skład wchodzą: TVP3 Warszawa HD, TVP Dokument HD, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka HD, a od niedawna także duble TVP1 HD, TVP2 HD i TVP Info HD. Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodził się w czerwcu na dalsze funkcjonowanie MUX-u. TVP nie musiała płacić za zgody za jego działanie w przeciwieństwie do nadawców prywatnych, którzy od lipca muszą płacić za multipleksy eksperymentalne. MUX działa, choć główne kanały Telewizji Polskiej w MUX-3 mogą nadawać w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku.
TVP informuje, że TVP Polonia będzie dostępna na 19 pozycji pilotów list programowych urządzeń z naziemną telewizją cyfrową. Adresowana do Polaków mieszkających za granicą stacja do lutego br. była już dostępna w multipleksie eksperymentalnym. Zniknęła po wprowadzeniu do jego oferty TVP3 Warszawa HD. Nie wiadomo jak nadawca publiczny pomieści stacje naziemne. MUX-3 nie przechodzi na standard DVB-T2/HEVC, a 3 października rozpoczyna nadawanie kanał TVP Nauka. W drugiej połowie listopada zostanie z kolei reaktywowana stacja TVP 4K, która będzie transmitować mecze mundialu w Katarze.
Co w jesiennej ramówce TVP Polonia?
Jesienią TVP Polonia będzie emitowała kontynuację cyklu „Kamperem po Południu”. To magazyn społeczno-kulturalny o charakterze podróżniczym, ukazujący życie, wydarzenia i inicjatywy Polaków zamieszkujących w krajach położonych na południe od Polski (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia oraz Zaolzie). Karol Gnat, historyk i dziennikarz, podróżuje wraz z ekipą kamperem, odwiedzając środowiska polonijne; opowiada o inicjatywach podejmowanych przez Polaków za granicą, a ze swoimi gośćmi rozmawia m.in. o powodach, dla których oni lub ich przodkowie znaleźli się poza Polską.
Nie zabraknie również kolejnych odcinków teleturnieju „Polacy to wiedzą!” oraz kontynuacji cyklów: „Przystanek Ameryka”, „Kierunek Zachód” czy „Magazyn z Wysp”. We wtorki TVP Polonia pokaże nowe wydania „Wilnoteki” i „Studia Lwów”. Wojna na Ukrainie jest także ostatnio głównym tematem cyklicznego programu „Wschód”. Realizowany jest on na Kresach, terenach Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej. Przybliża mieszkańcom naszego kraju miejsca urodzenia ich przodków, pokazuje historię krainy, która przez wieki była częścią naszej ojczyzny. Audycja łączy Kresowian porozrzucanych po całym świecie.
W dalszym ciągu będziemy mogli oglądać flagowy program „Polonia 24". Bieżące wydarzenia z życia Polaków na obczyźnie relacjonować będą: Klaudia Carlos, Agata Konarska, Paulina Drażba, Grzegorz Miśtal i Przemysław Toczek. W jesiennej ofercie TVP Polonia znajdziemy także programy kulturalne i publicystyczne, m.in. „Informacje kulturalne”, „Sądy, przesądy”, magazyn „Co dalej?”, a także serię podróżniczą „Zakochaj się w Polsce!”.
Pojawią się również nowe produkcje „Na ratunek ogrodom”, „Korona Gór Polski” oraz „Magiczne Podhale z Sebastianem Karpielem – Bułecką". W listopadzie TVP Polonia zaprosi widzów do udziału w Festiwalu Produkcji Telewizyjnej „Heart of Europe”. Ceremonia otwarcia, łączenia ze studiem festiwalowym oraz transmisja Gali Zamknięcia, będzie emitowana tylko w TVP Polonia.
Z danych Nielsena wynika, że TVP Polonia w 2021 roku miała 0,19 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Stacja w marcu 2023 roku ma obchodzić trzydziestolecie nadania pierwszego sygnału. trzydziestolecie nadania pierwszego sygnału.
Dołącz do dyskusji: Szersza oferta multipleksu eksperymentalnego TVP