Przerwy w emisji kilku rozgłośni w multipleksie DAB+ w Łodzi. Pytamy operatora, czy to awaria
Tylko w poniedziałek przez kilka godzin nie było słychać przynajmniej trzech stacji radiowych obecnych w eksperymentalnym multipleksie w standardzie DAB+ w Łodzi. O przerwach w emisji programu informował nas czytelnik. - W większości przypadków wynikają one z przerw w dosyle źródeł sygnału do naszej platformy multipleksacji - słyszymy od przedstawiciela spółki PSN Infrastruktura, operatora łódzkiego multipleksu.
"Jeszcze kilka dni temu mogłem słuchać na swoim odbiorniku DAB+ Radia Strefa FM. Teraz panuje tam cisza, choć nadal wyświetla się nazwa stacji" - brzmi fragment maila, którego otrzymaliśmy w niedzielny wieczór od naszego czytelnika, pana Łukasza z Łodzi. W tym mieście od 10 listopada ub.r. prowadzona jest emisja testowa lokalnego multipleksu radiowego DAB+ na kanale 10C. Jego operatorem jest spółka PSN Infrastruktura. Teoretycznie można tam posłuchać aż dziesięciu rozgłośni. Są to: Muzyczne Radio, POPradio, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra, Radio Parada, Radio Profeto, Wasze Radio FM, Nasze Radio Nostalgicznie, Twoje Radio i Radio Strefa FM.
Sygnał tej ostatniej stacji ponownie pojawił się w łódzkim multipleksie w poniedziałek ok. południa. - Emisja programu Radia Strefa FM jest aktualnie prowadzona w multipleksie testowym PSN Łódź. W ostatnim czasie nie odnotowaliśmy żadnych przerw, oprócz tych krótkich związanych z testami, które prowadzimy - powiedział nam w poniedziałkowe popołudnie Piotr Bieniek, DAB Project Manager w PSN Infrastruktura.
Jednocześnie pokazał aktualny zrzut z ekranu systemu monitorującego łódzki multipleks, na którym widać obecne tam stacje radiowe. Niewidoczny był jedynie element Twojego Radia. Po godz. 14 tej stacji nie było słychać w odbiornikach cyfrowych w Łodzi. Gdy wrócił sygnał Twojego Radia, znikło z eteru Nasze Radio Nostalgicznie.
PSN Infrastruktura chce wydłużenia testów w Łodzi
Przerwy w nadawaniu to efekt prowadzonych przez operatora testów. Piotr Bieniek przypomniał, że emisja w Łodzi ma charakter eksperymentalny. - Jesteśmy zobowiązani do realizacji testów i przygotowania raportu z ich wykonania. Zmiana konfiguracji multipleksacji wiąże się z czasowym wyłączeniem nadajnika ze względu na restart platformy. Czasami realizujemy testy na pojedynczym serwisie - programie, wówczas to on podlega wyciszeniu. W większości przypadków - krótkie przerwy w odbiorze programu - wynikają z przerw w dosyle źródeł sygnału do naszej platformy multipleksacji, niezależnych od nas, np. generacja strumienia Icecast/Shoutcast z systemu produkcyjnego programu lub z oddzielnego serwera znajdującego się po stronie nadawcy, udostępnianiu strumienia przez łącza internetowe przez nadawcę, a także utrat pakietów na łączu transmisyjnym - mówi Piotr Bieniek. - Pewnym rozwiązaniem byłoby wdrożenie dedykowanych koderów zainstalowanych po stronie nadawcy oraz przesył zakodowanych danych dedykowanym łączem o gwarantowanych parametrach. Rozwiązania takie niestety obciążone są koniecznością poniesienia znaczących nakładów, które dla potrzeb emisji eksperymentalnej nie znajdują akceptacji.
Zgodnie z wykazem pozwoleń radiowych dostępnych na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej zezwolenie na emisję lokalnego multipleksu radiowego DAB+ w Łodzi obowiązuje do 30 lipca br. - Planujemy wystąpienie z wnioskiem do UKE o wydłużenie okresu testów o kolejny rok. Oprócz zezwolenia oczekujemy również na wolę uczestniczenia w emisji nadawców - przyznaje nam Piotr Bieniek.
PSN także w Toruniu, Rzeszowie i Opolu
PSN Infrastruktura w regionie łódzkim jest także operatorem publicznego multipleksu zawierającego programy ogólnopolskie Polskiego Radia oraz Polskiego Radia Łódź. Poza tym spółka na początku ub.r. uruchomiła stałe multipleksy radia DAB+ w Toruniu i Rzeszowie. Na każdym emitowanych jest pięć rozgłośni. Z kolei w połowie sierpnia ub.r. - po ponad dwóch miesiącach - do opolskiego eteru wrócił multipleks eksperymentalny firmy PSN Infrastruktura. Emisja próbna w DAB+ obejmuje siedem stacji radiowych (Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Doxa, Radio Profeto, Radio Jasna Góra, Radio Imperium z Gliwic, Radio Bezpieczna Podróż oraz Twoje Radio).
W 2021 r. PSN Infrastruktura zanotowała wzrost przychodów o 4,9 proc. do 7,89 mln zł. W sprawozdaniu spółka podała, że ponad 80 proc. stanowiły wpływy z obsługi nadawania radia, o kilka proc. zwiększyły się przychody zarówno z emisji analogowej (chodzi o pełną usługę operatorską lub udostępnianie infrastruktury), jak też z emisji w technologii DAB+ (głównie stacji Polskiego Radia).
Coraz więcej eksperymentalnych multipleksów
Z danych TePanelu wynika, że odbiorniki do słuchania cyfrowego radia posiada mniej niż 5 proc. Polaków. Mimo tego na początku ub.r. ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają także w Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu i Trójmieście. W 2022 r. UKE zgodził się też na przedłużenie o rok emisji testowych MUX-ów DABCOM w Andrychowie, Bielsku-Białej i Gliwicach. Firma na początku lipca ub.r. uruchomiła emisję próbną w Krakowie.
W multipleksach lokalnych DAB+ są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.
Zawieszony konkurs na ogólnopolski multipleks DAB+
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w połowie września ub.r. na wniosek nadawców zawiesiła konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+. Postępowanie ma być wznowione po decyzji UKE w sprawie operatora MUX-u.
W konkursie ogólnopolskim wpłynęły wnioski od RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie ostatnie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media emitująca program Radia Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE). Dodatkowe miejsca ma otrzymać również Polskie Radio. Dostępnych miejsc w ramach ogólnopolskiego MUX-u jest więcej niż chętnych stacji.
Stacje komercyjne od dawna krytykują system DAB+. Twierdzą, że to nieopłacalna ekonomicznie i przestarzała technologia. Przekonują, że cyfryzacja radia powinna być oparta na internecie.
Dołącz do dyskusji: Przerwy w emisji kilku rozgłośni w multipleksie DAB+ w Łodzi. Pytamy operatora, czy to awaria