SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Trwają testy jednego z satelitów, który przejmie m.in. obsługę Polsat Box i Canal+

Wystrzelony w październiku 2022 roku satelita Hot Bird 13F, należący do francuskiej firmy Eutelsat, trafił na właściwą orbitę roboczą. Razem z Hot Birdem 13G zastąpi on Hot Birdy 13B, 13C i 13E, które na pozycji orbitalnej 13E obsługują m.in. polskie platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+.

Obecnie trwają testy Hot Birda 13F. Jego eksploatacja powinna rozpocząć się w drugim kwartale 2023 roku. Głównym producentem urządzenia jest Airbus. Hot Bird 13F i wyniesiony na orbitę w listopadzie Hot Bird 13G mają objąć zasięgiem Europę, Bliski Wschód i północną Afrykę. Satelita ma być bardziej odporny na zagłuszanie sygnału.

Abonenci Polsat Box i Canal+ nie będą musieli przestawiać anteny, ponieważ nadal wykorzystywana będzie ta sama pozycja orbitalna. Przestawienie anteny abonentów nieistniejącej już platformy Wizja TV było konieczne w 2002 po fuzji z Cyfrą+. Wizja TV korzystała bowiem z Astry 19,2E, gdzie kiedyś był nadawany pakiet TVP, a obecnie tylko TV Trwam w jakości SD.

35,9 tys. km nad Ziemią

Każdy z nowych satelitów waży ponad 2 tony i ma mieć 22 kW mocy statku kosmicznego. Masa startowa wyniosła 4500 kg. Hot Bird 13F znajduje się obecnie 35,9 tys. kilometrów nad Ziemią. Na taką samą wysokość trafi docelowo Hot Bird 13G. Satelity miały trafić na orbitę wcześniej, ale doszło do opóźnienia związanego z pandemią koronawirusa.

- Nowa generacja satelitów Eurostar Noe została opracowana dzięki wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokazując siłę partnerstwa między przemysłem satelitarnym, rządowymi agencjami i podmiotami komercyjnymi w wielu krajach Europy - stwierdził Francois Gaullier, head of telecommunications & navigation systems w Airbusie.

Niedawno Eutelsat zaprezentował swoje wyniki za pierwszą połowę roku finansowego 2022-2023. Przychody operatora satelitarnego spadły o 6,1 proc. do 574 mln euro. Firma, do której należą satelity na najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej Hot Bird 13E, zamierza mocniej skupić się na usługach internetowych. Pomoże w tym fuzja z OneWeb.

Mniejsze wpływy z transmisji wideo

Negatywny wpływ na wyniki Eutelsata miał spadek przychodów z transmisji. Zmniejszyły się o 6,7 proc. 4K nie okazał się standardem nadawania, który skłania platformy cyfrowe do wynajmowania dodatkowych transponderów, na co liczyli menadżerowie Eutelsata. Najwięcej treści w tej jakości obrazu można znaleźć w serwisach streamingowych (Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go, TVP VOD, Canal+ online).

Negatywny wpływ na wyniki miało też zakończenie współpracy z turecką platformą DigiTurk. Nie korzysta już z pozycji Eutelsat 7E, tylko tańszej Türksat 42E. Z należącej do Eutelsata pozycji orbitalnej Hot Bird 13E korzystają m.in. Polsat Box, Canal+, a także włoska platforma Sky Italia, tamtejszy nadawca publiczny Rai i wiele firm z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Z pozycji Eutelsat 16E korzystają z kolei platformy cyfrowe z krajów bałkańskich. Eutelsat 36,1E to z kolei rosyjskie platformy cyfrowe Trikolor i NTV Plus.

Niedawno francuski regulator Arcom zmusił operatora do usunięcia z należących do niego transponderów propagandowych stacji Kremla. W zeszłym roku firma zdradziła, że 6,7 proc. jej przychodów pochodzi od rosyjskich klientów.

Dołącz do dyskusji: Trwają testy jednego z satelitów, który przejmie m.in. obsługę Polsat Box i Canal+

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Baster
Na rescie bedzie tylko lepiej
6 5
odpowiedź
User
Korektor
Nareszcie
0 0
odpowiedź
User
Oczko
A może "Na resecie będzie tylko lepiej" 🤔
6 4
odpowiedź