Multipleks lokalny w kolejnym mieście najwcześniej w połowie stycznia
Choć MUX-L3 naziemnej telewizji cyfrowej wznowił nadawanie w Tomaszowie Mazowieckim, to wciąż dodatkowych kanałów nie mogą oglądać mieszkańcy Częstochowy i okolic. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, pojawią się one w eterze najwcześniej w drugiej połowie stycznia.
Emisja multipleksu lokalnego w Tomaszowie Mazowieckim i Częstochowie zakończyła się z końcem czerwca. Na początku lipca Grupa MWE zakończyła współpracę z firmą Emitel, która posiada m.in. nadajnik na Górze Kamieńsk niedaleko Radomska. Mieszkańcy tych okolic nie stracili jednak dostępu do multipleksu. Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zaczęły docierać sygnały, że MUX-L3 jest emitowany z obiektu w miejscowości Amelin w gminie Radomsko. Gminy tej nie zapisano w decyzji rezerwacyjnej UKE dla MUX-L3. W połowie listopada multipleks zniknął z eteru, a UKE wszczął postępowanie wyjaśniające.
Właściciel Grupy MWE wyjaśniał, że firma chciała postawić na własną infrastrukturę nadawczą. - Nie byłem właścicielem tej spółki, gdy wchodziła naziemna telewizja cyfrowa z multipleksami lokalnymi, ale moim zdaniem to ogromne przeoczenie. Wpisanie do rezerwacji częstotliwości dla telewizji lokalnej z Radomska gmin bez Radomska na liście to jakieś ogromne nieporozumienie. Pierwotna rezerwacja częstotliwości MUX-L3 została wydana tak jakby tylko pod obiekty Emitela i bardzo trudno jest nam budować niezależną sieć nadawczą bez drogiego monopolisty – tłumaczył właściciel Michał Winnicki.
Kiedy multipleks Grupy MWE wróci do Częstochowy?
Przed tygodniem wznowiono nadawanie MUX-L3 w Tomaszowie Mazowieckim. W ofercie multipleksu są Stars.TV, TVC, Filmax, Junior Music i TV Okazje. Sygnał jest nadawany na kanale 36 z komina byłych Zakładów Włókien Chemicznych Wistom. Z tej samej lokalizacji prowadzona jest emisja Radia Fama Tomaszów Mazowiecki i Polskiego Radia 24.
Pytany o zapowiadany powrót MUX-L3 do Częstochowy, Winnicki odsyła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który na razie nie wydał niezbędnego pozwolenia. - Pismo wpłynęło, analizujemy je. Decyzja raczej nie wcześniej niż w połowie stycznia - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.
Mieszkańcy Częstochowy mają zyskać dostęp do tych samych kanałów, co mieszkańcy Tomaszowa Mazowieckiego. Właściciel Grupy MWE nie zdradza z jakiego dokładnie komina będzie prowadzona emisja. - Mamy umowę, która wejdzie w życie z chwilą wydania pozwolenia radiowego, więc najpierw na nie musimy poczekać - tłumaczy Winnicki.
Grupa Michała Winnickiego posiada też kanały telewizyjne Antena HD (MUX-1), a także Power TV, Nuta TV, Nuta Gold, Ultra TV 4K, Adventure, Top Kids, Junior Music, Home TV, TVC, Filmax, Xtreme TV, multipleksy lokalne MUX-L1 (Jelenia Góra, Lubań, Bolesławiec) i MUX-L4 (Wrocław, Świdnica, Kobierzyce). W październiku reaktywowała multipleks eksperymentalny w Katowicach, natomiast trzy tygodnie temu wznowił działalność MUX w Szczecinie. MWE posiadała też pozwolenie na emisję próbną w Warszawie, ale nigdy ona nie ruszyła. Firma miała problemy z pozyskaniem lokalizacji dla nadajnika. Niedawno informowaliśmy, że z powodu inflacji spółka nie planuje na razie zabiegać o kolejne emisje.
Dołącz do dyskusji: Multipleks lokalny w kolejnym mieście najwcześniej w połowie stycznia