SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google przekaże dodatkowe 10 mln dolarów na fact-checking, pomoże niepełnosprawnym uchodźcom

Zainwestujemy dodatkowe 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać fact-checking - poinformował we wtorek Sundar Pichai, prezes Google'a i Alphabetu. Ogłosił też nowe granty na pomoc uchodźcom z niepełnosprawnościami.

Prezes Alphabetu i należącej do tego holdingu spółki Google odwiedził we wtorek Warszawę w ramach wizyty w Europie.

Podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Google Campus w Warszawie Sundar Pichai podkreślił, że od samego początku wojny koncern skupiał się na wspieraniu działań humanitarnych, podawaniu rzetelnych informacji i walce z dezinformacją.

- Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców, w tym 10 mln w grantach do NGO-sów, które pomagają uchodźcom przybywającym do Polski - poinformował prezes Google'a i Alphabetu.

Dodał, że trzy tygodnie temu w Google Campus w Warszawie otworzono przestrzeń dla organizacji pozarządowych, które udzielają uchodźcom pomocy prawnej i psychologicznej.

- Dzisiaj ogłaszamy nowe granty dla uchodźców z niepełnosprawnościami dla polskiej organizacji pozarządowej, która organizuje także pomoc humanitarną - oznajmił Pichai.

Zapowiedział też zainwestowanie dodatkowych 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać fact-checking.

- Nasza jednostka Jigsaw, zajmująca się tworzeniem technologii przeciwdziałających zagrożeniom w sieci, będzie współpracować z lokalnymi ekspertami i naukowcami nad rozwojem nowych metod walki z dezinformacją, a także wspierania ludzi w samodzielnym jej identyfikowaniu - zapowiedział Pichai.

Szef koncernu przypomniał, że w połowie marca YouTube zablokował globalnie kanały rosyjskich mediów. - Na YouTube, usunęliśmy już ponad 1200 kanałów oraz 30 tysięcy wideo za naruszenie naszych surowych zasad dotyczących błędnych informacji, mowy nienawiści oraz drastycznych treści - wyliczył.

- Będziemy kontynuować współpracę z rządami, aby dalej inwestować w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz wspierać dotkniętych przez wojnę ludzi i ich firmy. A kiedy ta wojna się skończy - będziemy tu - dla Ukrainy i dla regionu - gotowi do wsparcia na dłuższą metę - zapewnił Sundar Pichai.

Morawiecki: chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu jako jedni z pierwszych w Europie

Polska chce odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla jako jeden z pierwszych krajów w Europie - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po spotkaniu z Sundarem Pichaiem.

- Z Sundarem Pichaiem rozmawialiśmy o zmianie na rynku energii. (...) Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie - powiedział premier Morawiecki.

Przypomniał, że Polska zamierza również zrezygnować z kupowania rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskiego gazu.

Morawiecki dodał, że szef Alphabetu (spółki matki Google) zawsze podkreśla, że kolejne inwestycje muszą się opierać o gospodarkę niskoemisyjną. - My taką gospodarkę budujemy - dodał szef rządu.

Google z PFR chcą wesprzeć administrację w pomocy uchodźcom

We wtorek Sundar Pichai spotkał się również z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju. - Omówiono strategiczne partnerstwo między @ChmuraKrajowa i @Google w zakresie budowy wiodącego w regionie centrum technologii chmurowych oraz sposoby na rozwój polskiego ekosystemu start-upów - stwierdzono na profilu twitterowym PFR.

- Ponadto PFR, Google i Chmura Krajowa współpracują obecnie blisko nad wdrożeniem technologii wspierających administrację publiczną w pomocy uchodźcom z Ukrainy - dodano.

Jesienią 2019 roku państwowa spółka Operator Chmury Krajowej ogłosiła, że jej partnerem strategicznym zostało Google. W związku z tą współpracą koncern wiosną ub.r. uruchomił w Warszawie region Google Cloud, czyli infrastrukturę przetwarzającą dane, działającą w ramach globalnej sieci Google'a zapewniającej dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom.

W pierwszej połowie marcu br. Google podpisało z deweloperem Ghelamco umowę dotyczącą kupna kompleksu wieżowców The Warsaw HUB, zbudowanego z centrum stolicy w latach 2015-2020. Wartość transakcji to ok. 582,7 mln euro netto.

Koncern swój campus skierowany do twórców startupów otworzył w Warszawie jesienią 2015 roku, był to wówczas piąty na świecie taki obiekt firmy.

W 2020 roku spółka Google Poland osiągnęła wzrost przychodów o 23,5 proc. do 546,52 mln zł, jej zysk netto poszedł w górę z 25,71 do 33,02 mln zł.

Koncern Alphabet w czwartym kwartale ub.r. globalnie osiągnął wzrost przychodów rok do roku z 56,9 do 75,32 mld dolarów (z czego wpływy reklamowe Google'a zwiększyły się z 46,2 do 61,24 mld dolarów) oraz zysku netto z 15,23 do 20,64 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Google przekaże dodatkowe 10 mln dolarów na fact-checking, pomoże niepełnosprawnym uchodźcom

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AD
Co by o PiSie nie mowic, to dyplomatycznie wymiatają. Morawiecki w tydzien potrafi spotkac sie z 25 przywodcami europejskimi, z kazdym w jego kraju. Teraz Biden, chwile wczesniej Harris i Blinken z USA. Sikorski tak sie pyszni tym licencjatem z Oksfordu, a nie zrobil tyle przez trzy kadencje. Co? Nie jest tak?
odpowiedź
User
?
Netflix prawie pół miliarda inwestycji w PL, Google... jednak PiSowcy to nie tacy patacze jak sie ich demonizowalo.
odpowiedź
User
Kopacz w kącie z dziecmi, za zatrzasnietymi okiennicami
Z samych pieniedzy pomocowych jakie zalatwil Maorawiecki, bedzie prosperity jak w Turcji, po kryzysie migracyjnym za kase UE odbila na tyle, ze to jest dzis jedno z bardziej zaawansowanych technologicznie panstw.
odpowiedź