Google przekaże dodatkowe 10 mln dolarów na fact-checking, pomoże niepełnosprawnym uchodźcom
Zainwestujemy dodatkowe 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać fact-checking - poinformował we wtorek Sundar Pichai, prezes Google'a i Alphabetu. Ogłosił też nowe granty na pomoc uchodźcom z niepełnosprawnościami.
Prezes Alphabetu i należącej do tego holdingu spółki Google odwiedził we wtorek Warszawę w ramach wizyty w Europie.
Podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Google Campus w Warszawie Sundar Pichai podkreślił, że od samego początku wojny koncern skupiał się na wspieraniu działań humanitarnych, podawaniu rzetelnych informacji i walce z dezinformacją.
- Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców, w tym 10 mln w grantach do NGO-sów, które pomagają uchodźcom przybywającym do Polski - poinformował prezes Google'a i Alphabetu.
Dodał, że trzy tygodnie temu w Google Campus w Warszawie otworzono przestrzeń dla organizacji pozarządowych, które udzielają uchodźcom pomocy prawnej i psychologicznej.
Premier @MorawieckiM po spotkaniu z @sundarpichai w #KPRM: Jednym z podstawowych instrumentów imperium zła jest propaganda i walka informacyjna i to co, robi Google i co my tu ustalamy to część walki o prawdę - o to, żeby prawdziwe informacje docierały także do Rosji i Rosjan. pic.twitter.com/A3W1WhwIzj
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 29, 2022
- Dzisiaj ogłaszamy nowe granty dla uchodźców z niepełnosprawnościami dla polskiej organizacji pozarządowej, która organizuje także pomoc humanitarną - oznajmił Pichai.
Zapowiedział też zainwestowanie dodatkowych 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać fact-checking.
- Nasza jednostka Jigsaw, zajmująca się tworzeniem technologii przeciwdziałających zagrożeniom w sieci, będzie współpracować z lokalnymi ekspertami i naukowcami nad rozwojem nowych metod walki z dezinformacją, a także wspierania ludzi w samodzielnym jej identyfikowaniu - zapowiedział Pichai.
Szef koncernu przypomniał, że w połowie marca YouTube zablokował globalnie kanały rosyjskich mediów. - Na YouTube, usunęliśmy już ponad 1200 kanałów oraz 30 tysięcy wideo za naruszenie naszych surowych zasad dotyczących błędnych informacji, mowy nienawiści oraz drastycznych treści - wyliczył.
- Będziemy kontynuować współpracę z rządami, aby dalej inwestować w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz wspierać dotkniętych przez wojnę ludzi i ich firmy. A kiedy ta wojna się skończy - będziemy tu - dla Ukrainy i dla regionu - gotowi do wsparcia na dłuższą metę - zapewnił Sundar Pichai.
While in Europe this week, I met with leaders to discuss the humanitarian crisis resulting from the war in Ukraine, and the need for continued partnership to fight misinformation in the region. Today we shared new initiatives to help these efforts. https://t.co/ZMekMvJb5l
— Sundar Pichai (@sundarpichai) March 29, 2022
Morawiecki: chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu jako jedni z pierwszych w Europie
Polska chce odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla jako jeden z pierwszych krajów w Europie - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po spotkaniu z Sundarem Pichaiem.
- Z Sundarem Pichaiem rozmawialiśmy o zmianie na rynku energii. (...) Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie - powiedział premier Morawiecki.
🎥 Premier @MorawieckiM po spotkaniu z prezesem prezesem zarządu @Google i Alphabet @sundarpichai w #KPRM: To, co robi Google i jego wszystkie kanały komunikacyjne, co robi Sundar i to, co tutaj ustalamy, to jest bardzo ważna część walki o prawdę. pic.twitter.com/txbbbnL4XF
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 29, 2022
Przypomniał, że Polska zamierza również zrezygnować z kupowania rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskiego gazu.
Morawiecki dodał, że szef Alphabetu (spółki matki Google) zawsze podkreśla, że kolejne inwestycje muszą się opierać o gospodarkę niskoemisyjną. - My taką gospodarkę budujemy - dodał szef rządu.
🇵🇱 Wideokonferencja premiera @MorawieckiM i prezesa zarządu @Google i Alphabet @sundarpichai z 🇨🇿 i 🇸🇮. pic.twitter.com/9KEmANzaOt
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 29, 2022
Google z PFR chcą wesprzeć administrację w pomocy uchodźcom
We wtorek Sundar Pichai spotkał się również z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju. - Omówiono strategiczne partnerstwo między @ChmuraKrajowa i @Google w zakresie budowy wiodącego w regionie centrum technologii chmurowych oraz sposoby na rozwój polskiego ekosystemu start-upów - stwierdzono na profilu twitterowym PFR.
- Ponadto PFR, Google i Chmura Krajowa współpracują obecnie blisko nad wdrożeniem technologii wspierających administrację publiczną w pomocy uchodźcom z Ukrainy - dodano.
Ponadto PFR, Google i Chmura Krajowa współpracują obecnie blisko nad wdrożeniem technologii wspierających administrację publiczną w pomocy uchodźcom z Ukrainy. 2/2
— Grupa PFR (@Grupa_PFR) March 29, 2022
Jesienią 2019 roku państwowa spółka Operator Chmury Krajowej ogłosiła, że jej partnerem strategicznym zostało Google. W związku z tą współpracą koncern wiosną ub.r. uruchomił w Warszawie region Google Cloud, czyli infrastrukturę przetwarzającą dane, działającą w ramach globalnej sieci Google'a zapewniającej dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom.
W pierwszej połowie marcu br. Google podpisało z deweloperem Ghelamco umowę dotyczącą kupna kompleksu wieżowców The Warsaw HUB, zbudowanego z centrum stolicy w latach 2015-2020. Wartość transakcji to ok. 582,7 mln euro netto.
Koncern swój campus skierowany do twórców startupów otworzył w Warszawie jesienią 2015 roku, był to wówczas piąty na świecie taki obiekt firmy.
W 2020 roku spółka Google Poland osiągnęła wzrost przychodów o 23,5 proc. do 546,52 mln zł, jej zysk netto poszedł w górę z 25,71 do 33,02 mln zł.
Koncern Alphabet w czwartym kwartale ub.r. globalnie osiągnął wzrost przychodów rok do roku z 56,9 do 75,32 mld dolarów (z czego wpływy reklamowe Google'a zwiększyły się z 46,2 do 61,24 mld dolarów) oraz zysku netto z 15,23 do 20,64 mld dolarów.
Dołącz do dyskusji: Google przekaże dodatkowe 10 mln dolarów na fact-checking, pomoże niepełnosprawnym uchodźcom