Emitel współpracuje z ABW i UKE w sprawie awarii MUX-3
Spółka Emitel współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędem Komunikacji Elektronicznej przy ustalaniu przyczyn zakłóceń w emisji sygnału TVP na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.
W niedzielę Telewizja Polska podała, że od soboty widzowie informują o zakłóceniach w dostępie do sygnału naziemnego kanałów TVP, które znajdują się na multipleksie trzecim. Prezes Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdził, że poinformował o sprawie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Od momentu wystąpienia pierwszych problemów technicznych Emitel współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej, przy ustalaniu przyczyn zakłóceń sygnału telewizyjnego TVP na multipleksie. TVP cały czas informuje na swoich antenach o problemach z odbiorem sygnału naziemnego.
Operatorem MUX-3 jest spółka Emitel. Wczoraj firma przekazała, że na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX-3 nastąpiły „krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji”. - Zakłócenia wystąpiły jedynie na granicach stref SFN i dotyczyły niewielkiego procenta populacji. Obecnie trwają intensywne prace nad eliminacją zakłóceń - oświadczył Emitel.
Zgodnie z szacunkami Emitela, zakłócenia miały dotyczyć od 10 do 12 proc. populacji kraju. Operator opublikował mapę z zasięgiem potencjalnych zakłóceń oszacowaną przez dział radiodyfuzji Emitel.
EmiTel jest operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1, MUX-2, MUX-3 (to ten uległ w weekend awarii, nadaje wyłącznie programy TVP), MUX-4 (wykorzystujących częstotliwości z zakresu 470-790 MHz) oraz nowo uruchamianego multipleksu MUX-8 (wykorzystującego częstotliwości z zakresu 174-230 MHz).
Spółka została w 2002 r. wydzielona z Telekomunikacji Polskiej. W 2011 r. spółka została sprzedana funduszowi Montagu Private Equity za 1,7 mld zł. Obecnie właścicielem EmiTela jest Alinda Capital Partners, amerykański fundusz specjalizujący się w inwestowaniu w spółki infrastrukturalne.
Dołącz do dyskusji: Emitel współpracuje z ABW i UKE w sprawie awarii MUX-3
Oznacza to, że w najlepszym wypadku, Emitel nie ogarnia tego co dzieje się z ich infrastrukturą i nie jest nawet świadom skali awarii. W najgorszym -- że to ich celowe działanie, a historia o braku synchronizacji na granicach stref to ściema. Jest jeszcze możliwy przypadek pośredni: to ktoś z zewnątrz zakłóca sygnał, bez współudziału Emitela.
Która z tych trzech możliwości ma faktycznie miejsce nie ma dużego znaczenia. Fakty są takie, że Emitel nie jest w stanie dostarczyć założonego poziomu usługi. I trwa to już kilka dni, co w branży telekomunikacyjnej jest OGROMNĄ skalą. Szczególnie w przypadku infrastruktur krytycznych, gdzie SLA są na poziomie ponad trzech, czy nawet pięciu dziewiątek. Skoro Emitel pod obecnym zarządem nie jest w stanie wypełniać swoich podstawowych zadań i przez to powoduje zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa, powinien zostać wprowadzony państwowy zarząd komisaryczny. A sama spółka znacjonalizowana. Bez odszkodowania.