Ruszyły rynkowe testy nowego standardu telewizji DVB-I
Włoski nadawca komercyjny Mediaset rozpoczął rynkowe testy nowego standardu telewizji DVB-I. To ostatni etap pilotażu, rozpoczętego w 2020 roku. Obejmuje emisję kanałów: Rete 4, Canale 5, Italia 1 i 20.
DVB-I integruje ze sobą kanały dostarczane w streamingu ze stacjami naziemnymi (DVB-T i DVB-T2), satelitarnymi (DVB-S i DVB-S2) i kablowymi (DVB-C, DVB-C2). Widzowie mogą wszystkie stacje znaleźć na jednej liście. Możliwe jest też zastosowanie wspólnej numeracji kanałów (LCN) dla wszystkich usług. Kanały DVB-I, podobnie jak stacje nadawane w obecnie wykorzystywanych standardach, pozwalają na działanie EPG (elektronicznego przewodnika po programach) i blokady rodzicielskiej. Minusem DVB-I jest konieczność wymiany telewizorów lub dekoderów.
Do 3 sekund opóźnienia
Mediaset zauważył w komunikacie, że walorem DVB-I jest niskie 3-sekundowe opóźnienie w transmisji na żywo. To zbliżony czas do odbioru satelitarnego czy naziemnego. Jak informowaliśmy rok temu, w obecnym streamingu opóźnienie może wynieść nawet ponad minutę. Dzięki nowemu standardowi odbiór telewizji będzie możliwy nawet jeśli utracimy sygnał z anteny. Na przykład podczas burzy lub śnieżycy. Wówczas odbiornik automatycznie przełączy się na streaming. Warunkiem jest jednak telewizor podłączony do internetu.
Mediaset widzi w DVB-I przyszłość. Kanały firmy są przesyłane za pomocą pakietu DASH-LL z trzema strumieniami o różnych szybkościach transmisji, aby dostosować się do różnych prędkości Internetu. Wszystkie strumienie są kodowane w HEVC Main 10 w rozdzielczości Full HD 1920×1080. DVB-I pozwoli na zaoferowanie dodatkowych stacji i poprawę ich jakości obrazu i dźwięku.
DVB-I nie zostanie szybko wdrożony. Obecnie tylko turecki Vestel produkuje telewizory w pełni kompatybilne z DVB-I. We Włoszech są one dystrybuowane także pod innymi markami (Telefunken, Toshiba, JVC, Hitachi, Panasonic i Sharp). Inni producenci przygotowują aktualizację oprogramowania, która pozwoli wdrożyć DVB-I.
DVB-I w Polsce?
Niedawno w Niemczech ruszyła druga faza pilotażu DVB-I. Rozwój technologii śledzi także Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. - Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel.
Połączenie treści streamingowych i naziemnych jest możliwe bez DVB-I. Już dzisiaj na jednej liście kanałów są stacje nadawane w DVB-T, DVB-T2 i w HbbTV. Te ostatnie to TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP World i Perszyj. Można je oglądać na telewizorach obsługujących telewizję hybrydową (HbbTV) i podłączonych do internetu. - Emitel oferuje podobną usługę bazująca na HbbTV. Również jesteśmy w stanie połączyć treści z DVB-T/T2 z treściami z Internetu w jedną usługę. Prowadziliśmy takie testy na jednym z multipleksów, gdzie oprócz programów odbieranych naziemnie istnieje możliwość odbierania dodatkowych przez Internet. Nie wykluczamy kolejnych testów w przyszłości - stwierdził Mroczkowski.
Dołącz do dyskusji: Ruszyły rynkowe testy nowego standardu telewizji DVB-I