Canal+ przejmuje pakiet kanałów filmowo-serialowych
Orange i Grupa Canal+ podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia przez francuskiego nadawcę pakietu filmowo-serialowych kanałów OCS i wytwórni Orange Studio, zajmującej się koprodukcją filmową i serialową. Po transakcji Canal+ stanie się jedynym udziałowcem obu spółek.
W portfolio Orange Studio jest ponad 200 koprodukcji, a także prawa do 1800 dzieł audiowizualnych i kinematograficznych, w tym filmy nagrodzone Oscarem, takie jak „Artysta” czy „Ojciec”. Kanały Orange Cinéma Séries posiadały w przeszłości umowy m.in. z HBO, Sony Pictures Television, MGM, Disneyem czy Starz.
Wraz z rozwojem amerykańskich serwisów streamingowych, ich oferta została okrojona. Obecnie w skład paczki wchodzą: OCS Choc, OCS Géants, OCS City i OCS Max. 12 stycznia 2023 roku dojdzie do połączenia OCS Choc i OCS City. Zamiast nich powstaje OCS Pulp. Kanały rozpoczęły nadawane w 2007 roku. O tym, że Canal+ może przejąć OCS pisaliśmy już w listopadzie 2022 roku.
Canal+ już wcześniej z udziałami w OCS
Orange zapewnia, że dokładał wszystkich starań, aby marka OCS przetrwała na konkurencyjnym rynku kanałów filmowo-serialowych. W tym celu rozpoczęto rozmowy z Grupą Canal+, która od 2012 roku jest właścicielem 33,34 proc. udziałów w Orange Cinéma Séries i wiodącym dystrybutorem stacji na rynku płatnej telewizji. Grupa Canal+ i Orange poinformowały o planowanej transakcji pracowników kanału, a także francuski urząd antymonopolowy. W Polsce Orange także zrezygnował z kanałów telewizyjnych. Orange Sport zakończył w naszym kraju działalność z końcem 2016 roku.
W marcu 2022 roku Canal+ poprzez swoją luksemburską spółkę przejął 70 proc. udziałów firmy Digital SPI International, która pośrednio ma 65,15 proc. kapitału zakładowego Kino Polska TV. Do SPI International należą akcje stanowiące 65,15 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu Kino Polska TV. Koncern jest nadawcą stacji Kino Polska, Kino Polska Muzyka, Kino TV, FilmBox Extra, FilmBox Premium, FilmBox Family, FilmBox Action, FilmBox Arthouse, FightBox, Dizi, DocuBox, Fast&Fun Box i 360 TuneBox, a także obecnych w naziemnej telewizji cyfrowej kanałów Stopklatka i Zoom TV. Niedawno niemieckie media spekulowały, że Canal+ może nabyć tamtejszą platformę cyfrową Sky Deutschland.
W I półroczu 2022 roku przychody Grupy Canal+ wyniosły 2,873 mld euro, co oznacza wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z pierwszą połową ub.r. Nadawca miał 23,9 mln abonentów i subskrybentów. Przed rokiem było to 22,4 mln. Na europejskich rynkach, nie uwzględniając Francji, pozyskał 352 tys. klientów.
Dołącz do dyskusji: Canal+ przejmuje pakiet kanałów filmowo-serialowych