Firma Jeffa Bezosa pozywa NASA
Blue Origin należąca do Jeffa Bezosa pozywa NASA za decyzję o przyznaniu kontraktu na lądownik księżycowy o wartości 2,9 mld dolarów firmie SpaceX Elona Muska.
Konflikt między amerykańską agencją kosmiczną a potężnym miliarderem dotyczy programu NASA, w ramach którego na Księżycu mają wylądować pierwsi od 1972 roku astronauci. NASA planowała rozdzielić fundusze na lot na dwie firmy, jednak ostatecznie środki powędrowały do SpaceX, kosmicznego biznesu należącego do Elona Muska, szefa Tesli.
Blue Origin kontra NASA
Zdaniem Blue Origin istnieją "fundamentalne problemy" z umową NASA i SpaceX, prawnicy koncernu nazywają ją niesprawiedliwą. W skardze złożonej do sądu piszą, ze NASA dokonała "bezprawnej i niewłaściwej oceny" propozycji podczas procesu przetargowego.
Z kolei szefowa programu lotów kosmicznych człowieka NASA, Kathy Lueders, przyznała, że obecny budżet agencji kosmicznej uniemożliwiał jej wybór dwóch firm w przetargu. Kongres przyznał agencji na ten cel 850 mln dolarów z 3,3 mld dol., o które wnioskowano.
Skarga złożona przez Blue Origin opóźnia prace SpaceX nad realizacją prac zleconych przez NASA. Kontrakt obejmuje dwa lądowania na Księżycu - jedno bezzałogowe drugie już z udziałem człowieka. SpaceX otrzymał już od agencji transzę 439 milionów dolarów na rozpoczęcie prac. Według obecnych planów, celem misji jest wylądowanie człowieka na Księżycu najpóźniej w 2024 roku.
Firmy Muska i Bezosa eksplorują kosmos
W drugiej połowie lipca tego roku rakieta New Shepard firmy Blue Origin z sukcesem odbyła swoją pierwszą załogową misję wyniesienia pasażerów poza umowną granicę przestrzeni kosmicznej. Na pokładzie maszyny znaleźli się najmłodszy astronauta i najstarsza astronautka. Rakieta samodzielnie wylądowała na miejscu startu w porcie kosmicznym w zachodnim Teksasie po niecałych 8 minutach lotu, zaś kapsuła z pasażerami - po niecałych 11. Na pokładzie rakiety byli: założyciel Blue Origin i najbogatszy człowiek świata Jeff Bezos, jego brat Mark, 82-letnia pilotka Wally Funk i 18-letni student z Holandii Oliver Daemen.
Z kolei rakieta SpaceX Starship w marcu br. wystartowała z kosmodromu w Boca Chica w Teksasie i wzniosła się na wysokość 10 km po czym zaczęła opadać. Zgodnie z planem miała osiąść na Ziemi w wyznaczonym do tego miejscu. Rakieta jednak eksplodowała przed lądowaniem.
SpaceX prowadzi prace nad rakietami wielokrotnego użytku, które mogłyby lądować z powrotem na Ziemi. Według zapowiedzi Muska, Starship będzie gotowa do załogowych misji kosmicznych w 2023 roku.
Dołącz do dyskusji: Firma Jeffa Bezosa pozywa NASA