W ramach prezentów pod choinkę otrzymałem też e-mail od Redaktora Marcina Szumichory, że wróciło Blogowisko na Wirtualnychmediach. PL! Ciesze się – zwłaszcza, że za sporym gronem Drogich Autorów (bez względu na kompatybilność poglądów) zdążyłem się stęsknić. Wirtualny Świat informuję – WRÓCILIŚMY (i to „razem z Olem” ) a, że nic o nas bez nas czas na PODSUMOWANIE 2009 rocku!
Co zatem w 2009 działo się w okolicach branży medialnej?
Pan Prezydent dalej wetował (na prośbę Środowisk Twórczych). Przyjął też sprawozdanie KRRiT za 2008, czyli wbrew Sejmowi, Senatowi i wspomnianym powyżej Środowiskom Twórczym, liczącym przez czas jakiś na mariaż z Pałacem. PO dalej wykazywało niską zdolność koalicyjną i nie było w stanie odrzucić wspomnianego powyżej weta… (zresztą na szczęście bo ustawa była słaba).
Lewica z PiS i SLD wykazała tradycyjnie wysoką zdolność koalicyjną i podtrzymała prezydenckie weto oraz podzieliła, przy użyciu KRRiT Rady Nadzorcze Radia Publicznego…
KRRiT jak na mój gust walczył o byt i zwlekał z powołaniem owych rad nadzorczych do momentu przyjęcia „Sprawozdania za 2008” przez Prezydenta RP…
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego postanowiło sprzedać projekt z 2007 roku pod nową nazwą. Dalej zakładają ograniczenie programu regionalnego Polskiego Radia do 6 godzin, ale tym razem nie ma larum. Po skutecznym wecie i wyborze Rad Nadzorczych w regionalnych rozgłośniach Polskiego Radia nikt machania szabelką nie bierze serio…
Media publiczne odpaliły kampanię promującą abonament – z kreatywności „pała” (choć temat jest trudny…). TVP ma nowego Prezesa – został nim Pan Romuald Orzeł. Póki co korzysta z taryfy ulgowej. Na przykład jego słowa, że będzie walczył o utrzymanie przez Telewizję Publiczną pozycji lidera rynku nie zostały w ogóle skomentowane. Co zaś oznaczają?
1)Pan Prezes będzie – jak wnioskuję – blokował cyfryzację bo tylko na dotychczasowych niezdrowych zasadach TVP może być liderem rynku…
2)Będzie walka o widza, czyli komercha…
Nadal nie wiemy co to ta „misja”, o której znowu mówili wszyscy politycy, wszystkich opcji ;
Prawo Prasowe wciąż powołuje się na Konstytucję Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, chociaż mija 20 lat od „zaniknięcia” PRL – u (w sensie formalnym oczywiście, e mentalnym nie wspominam…);
Środowiska Twórcze po chwilowej konsolidacji w ramach akcji „Uwolnijmedia” uległy rozproszeniu. Kongres Kultury Polskiej powołał bowiem całkiem nowy komitet do napisania projektu ustawy: Komitet Obywatelski Mediów Publicznych… Członkowie owego Komitetu słusznie twierdzą, że może ich odwołać tylko Kongres Kultury Polskiej… No to super. Co ze „starym” Komitetem? Od kwartału nikogo to nie obchodzi… (oj nie kulturalnie. ). Projekt ustawy zakłada powstanie ciała, które będzie wybierał Kongres Kultury Polskiej… Tu wstawka z „Monty Python i Święty Graal”:
– Kto to był?
– Król?
– Jak to: król? Nie głosowałam na niego!!!
I inny fragment (pytanie to samo):
– Kto to był?
– Chyba Król, bo nie był cały utytłany w gównie…”
Ze słowami „coś jest na rzeczy” kończę cytaty (overkillu nie będzie ).
Ustawę pisze też Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, a o wsparcie prosi Rady Programowe mediów publicznych… Każdy może napisać ustawę, a co tam…
Prócz wydarzeń powyższych odnotujmy jeszcze słabiuteńką kampanię do Parlamentu Europejskiego, równie cieniutką kampanię promującą moje Świętokrzyskie no i dziwną nieporadność Zet-y (Kolenda PZPN? Wsparcie dla ustawy parytetowej? Ktoś to wszystko przemyślał?).
W następnym odcinku wprawka z futurologii: „jaki będzie 2010” – zapraszam 31 grudnia!
.