Grupa – jak rozumiem nieformalna – posłów PO php?id=21788″> zapytała Ministra Skarbu Państwa o możliwość dzierżawy, lub przejęcia przez samorząd borykającego się z poważnymi problemami finansowymi Oddziału kieleckiego TVP. Minister Skarbu Państwa odesłał pytanie do Telewizji Polskiej i tak ruszyła procedura udzielenia odpowiedzi na pytanie, które gimnazjalista z dostępem do sieci „roztrzaskałby” w kwadrans… No cóż – czytanie ze zrozumieniem trudna sztuka… Czasu na zgłębianie ustaw brak, na poszukiwania w necie też. No dobra, tak się rozczuliłem, że pomogę.
Zasady finansowania oddziałów TVP określa artykuł 31 ustawy o radiofonii i telewizji:
1. Przychodami spółek, o których mowa w art. 26 ust. 2 i 3, są wpływy pochodzące:
1) z opłat abonamentowych, odsetek za zwłokę w ich uiszczaniu oraz kar za używanie
niezarejestrowanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, w rozumieniu przepisów ustawy z
dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, z zastrzeżeniem przepisu art. 8 ust. 1 tej
ustawy;
2) z obrotu prawami do audycji;
3) z reklam i audycji sponsorowanych;
4) z innych źródeł.
2. Przychodami spółek mogą być również dotacje z budżetu państwa.
Samorząd zatem może wykupić reklamy, może sponsorować. Zresztą jak można nie wiedzieć, że audycje sponsorowane przez jednostki samorządu w TVP Kielce już istnieją, hę? Można było zapytać samych zainteresowanych – pewnie by powiedzieli. Przykład? Świętokrzyski Rynek Pracy sponsorowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach.
Ciekawostka – czemu grupa posłów PO pyta w imieniu samorządu Kielc, w którym jest w opozycji?
Ciekawostka nr 2 – w całej wspomnianej grupie posłów jest tylko jeden z województwa świętokrzyskiego.
Reasumując: Posłowie dziwnym trafem, nie zajrzeli do ustawy, która w tym akurat punkcie jest wyjątkowo prosta. Nie zapytali Oddziału TVP, czy audycja sponsorowane przez samorząd to mają miejsce, czy nie mają. Napadli na Marszałka województwa, że ten zapowiada, iż wspomóc może, ale „będzie wymagał” (jak u Kazika: „Mecenas płaci – mecenas wymaga”…), a w „Informacjach” TVP Kielce i tak z politycznego poletka rządzi Przemysław Gosiewski. Podejrzanie wielu spraw Państwo Posłowie nie sprawdzili przed wystosowaniem korespondencji.
Słowo finalne – lubię kampanie wyborcze, przynajmniej coś się dzieje
PS. Co się zaś tyczy obecności partii politycznych w mediach publicznych to zwracam uwagę, że 29 marca wchodzi w życie nowe rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji do przeczytania – ze zrozumieniem – tu.
.