Po I Blog Forum Gdańsk, czyli w blogosferze bez zmian (relacja) – bonus z 15.10.10


poniedziałek 13/12/2010
13

O wątpliwościach jakie miałem przed konferencją już napisałem. Po imprezie oczywiście miejsca na wątpliwości już nie ma. Wystarczy przyzwoita relacja. Tytułem wstępu powiem, że nie znaleziono odpowiedzi na żadne z postawionych pytań (bez komentarza, czy były to pytania istotne czy nie), w zasadzie to nawet niespecjalnie ich szukano… Nie dowiedziałem się kompletnie nic czego bym dotąd nie wiedział (ale jak ktoś zna moje wypowiedzi o polskiej blogosferze to przyznaję, że też nic nowego nie powiedziałem) Słowem – w „Blogosferze bez zmian”. No to o wielkim spotkaniu blogujących różnej maści (ze względu na brak polityków nie napiszę, że wszelakiej) – opisy, komentarze, złośliwości… Zaczęło się od razu dynamicznie. Konferansjer przedstawiając pomysłodawczynie imprezy rzekł o niej, iż jest „Deus ex machina Blog Forum”… W tym momencie zacząłem sprawdzać na smartphonie rozkład jazdy do domu.
No, ale potem padło pierwsze pytanie z sali – do prezydenta Gdańska. Może i nie na temat ale wreszcie pokazało to niepokorne oblicze blogosfery. Takiej, która umie się zachować, ale nie zawsze chce :-) To był ważny moment bo jak przejrzałem „przed” imprezą pierwsze 23 strony Googla. Dominował nastrój radosnego podniecania, które dla mnie było mało zrozumiałe. Chyba tylko Mediafun zachował się z dystansem (podlinkowany w poprzednim wpisie).

Special Guests

Wystąpili goście z zagranicy: Sami Ben Gharbia i Arzu Geybullayeva. Pomijając fakt, że dołożyli spotkaniu nieco światowego blichtru to do tematu niedodani zgoła nic ciekawego. Drugiego dnia wystąpił Brian Solis jako trzeci z grona auslanderów. O jego prezentacji jeszcze będzie. Szkoda, że nie wystąpił jako pierwszy bo to by poukładało debatę na początku i może ograniczyło jałowe wątki w dyskusji.

Q&A

Żadna z debat nie przyniosła przełomu, rozstrzygnięcia. Jak już pisałem odpowiedzi na postawione pytania niespecjalnie szukano, a prowadzący sprawiali chwilami wrażenia trwania w pozie: moderuję, ale to nie moja impreza, a rozwiązanie „problemu” to nie mój problem.

Przypomnijmy te pytania: Czy blogerzy mogą być wolni? Kierunki rozwoju blogosfery; Blogi firmowe czy są wiarygodne? (w pozostałych panelach nie brałem udziału).

„Bo to co nas podnieca to się nazywa kasa”

Oczywiście powracała co chwilę dyskusja o kasie. Kasa to jest pewien problem blogosfery, ale problem indywidualny – osobisty. To są odpowiedzi, których każdy musi sobie udzielić sam, czy chce na blogowaniu zarabiać, czy nie, a jeśli tak to w jakiej formie. I nikt nie ma prawa powiedzieć, że niezarabianie to jest prawdziwa postawa, a zarabianie nie. Mówiłem na Blog Forum, że pieniądze to się w życiu powinno zarabiać niejako przy okazji. Przy okazji robienia tego co się lubi.

Definicje

Co to blog? Kolejny wątek. Kiedy prof. Aleksandra Witkowska pisała habilitacje o kultach pątniczych piętnastowiecznego Krakowa musiała też odpowiedzieć na pytanie co to jest pielgrzymka. Na przykład, czy długość ma znaczenie… I co wyszło? Wyszło, że najważniejsza jest intencja – jeśli uważam, że bloguje to bloguję i kropka. Tu współczesny dowcip – możesz uważać, że nie blogujesz, ale tak mogą uważać inni. Przykład? Piotr Waglowski – nie uważa, że jest blogerem, a najbardziej opiniotwórcze medium, czyli „Rzepa” uważa , że tak. Zobaczymy kto wygra ten terminologiczny pojedynek. Stawiam na „Rzepę” ;-)

Badania blogosfery w Polsce

Pisałem, że nie ma badań polskiej blogosfery i na przykład marketingowo poruszać się po niej jest dość trudno. Kłam temu twierdzeniu miał zadać dr Jan Zając – psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego. Mówił o blogosferze w oparciu o badania. Tu podlinkowuję jego prezentację i sami oceńcie, czy są czy nie ma (zwłaszcza proszę zobaczyć rozmiar próbki i sobie wyobrazić jakim kluczem dokonano selekcji…). Ponieważ dzień po prezentacji Zająca Dominik Kaznowski w podsumowaniu panelu o blogach korporacyjnych powtórzył, że nie ma badań. Ja się też dalej swojej (i nie tylko swojej) wersji będę trzymał. Nadmieniam, że podstawę występu znów stanowiły badania Blox. PL, które ze względu chociażby na zwrot ankiet nie można uznać za wiarygodne – sorry.

Co więcej Jan Zając powiedział, ze blogi profesjonalne zwane też branżowymi tworzą ludzie o usposobieniu narcystycznym. No świetnie! …a mnie się wydawało, że chcę trochę świat poprawić…

Świat uczonych uzupełniła pani dr Marta Olcoń – Kubicka z najbogatszej uczelni w Polsce, czyli wprost związanej z blogosferą Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Pani doktor tyle razy w trakcie swojej wypowiedzi o kulturowych wymiarach blogowania użyła słowa „tak” (ot, taki zabieg erystyczny), że aż nie wypada powiedzieć „nie”… No to idziemy dalej.

Żywot Briana…

Brian Solis – jeśli ktoś zetknął się z poglądami Solisa to żadnego przełomowego hasła z jego ust nie usłyszał.
Według Briana blogging to przyszłość. Wystąpienie miał dotyczące opozycji Blogosfery i Statusfery (portali spsołecznościowych). Uzasadnienie? „Blogosfera jest waszym domem”. Google woli bloga niż np. Twittera. Twitt żyje godzinę, blog „wiecznie”. Pytał zresztą czy są osoby robiące relację na Twitterze i stwierdził, że w takim razie musi formułować swoje myśli do 140 znaków ;-) Zasada – „mówię do Ciebie i przez Ciebie”.

Dlaczego sam zaczął blogować? Był człowiekiem (bo nie jest) bardzo nieśmiałym (jak twardy Harry w „Wiecej czadu”?). Chodziło mu o spotkania z podobnymi ludźmi (a mieszka w Dolinie Krzemowej). Zaczął pisać bloga gdzie stawiał kontrowersyjne tezy. Później kiedy przychodził na branżowe spotkania nie musiał już przeżywać męki zawierania znajomości. Ludzie sami do niego podchodzili i mówili: „Brian – fajnie, że jesteś” :-)

Broniąc pozycji blogosfery stwierdził, że pasję trudno pokazać w 140 znakach, że w blogosferze można konkurować, że trwa w świecie permanentne poszukiwanie liderów. Jego zdaniem blogowanie staję się zatem ważniejsze niż kiedykolwiek.

Wspomniał też, że popularność na serwisie społecznościowym nie wiąże się z wywieraniem wpływu. Ludzie stają się popularni w social media, bywa też, że są to dupki – cytat (pozdrowienia dla tych co przekroczyli magiczne pięć tysiów znajomych na FB ;-) )

Czyli pasja, czyli zaangażowanie, czyli emocje budowanie pomostów między wyspą, którą jest nasz blog, a social media, a innymi mediami. Blogowanie nie może być celeme samym w sobie, podobnie jak popularność musi za tym stać jakaś wyższy cel społeczny (nie wiem, czy Brian wie, ale to jest „Etyka nikomachejska” Arystotelesa). Media przy tym to ekosystem. Media tradycyjne nie rozumieją według Solisa blogosfery, ale nie ma też między nimi wojny.

Perełka – nie chodzi o to kto was czyta, ale o to kto was jeszcze nie czyta. Jeśli bowiem mamy do przekazania jakąś ideę, to powinno nam zależeć, by zachęcić innych do działania, bo na końcu pisania jest powinno znajdować się właśnie działanie.

To jest koncepcja aktywności w sieci, z którą ja się zgadzam.

Blogi branżowe

Nie przepadam za tym zjawiskiem. Wolę dobre WWW z zaplanowaną interakcją, która pozwoli mi dotrzeć szybko do tego reprezentanta firmy, który jest mi potrzebny. Życie jest krótkie i nie ma czasu na zgłębianie bloga, który jest narzędziem korporacyjnej komunikacji. Prowadzący panel Dominik Kaznowski, zwrócił uwagę na znaczenie interakcji w przypadku blogów firmowych. To może być jakiś argument, ale QandA to też interakcja…

Pytałem rzecznika TP SA (Wojciech Jabłczyński), prowadzącego bloga telekomunikacji, co będzie po jego ewentualnym odejściu z firmy (Max Weber – organizacje są bezosobowe, a tu blog jest spersonifikowany; dwa – statystycznie miejsce pracy zmieniamy 5 razy w życiu). Odpowiedział, że się nad tym nie zastanawiał. Przypuszcza jednak, że blog będzie istniał nawet jeśli rzecznik polegnie.

I to w zasadzie koniec. Żegnany byłem słowami: do zobaczenia za rok. No cóż: nie wydaje mnie się.

Tyle zatem ode mnie. Idę poczytać co napisali inni.

Treść powstała w pociągach relacji Gdynia – Kraków i Kraków – Gdynia :-) Bo tak się jedzie PKP z Gdańska do Kielc ;-)

Ps. U mnie bez fot, więc zapraszam na fotorelację Mirka Połyniaka – miłego oglądania!

BONUS (15. 12. 10): Pozazdrościłem Mirkowi fotorelacji i zrobiłem swoją: I Blog Forum Gdańsk jako przykład marketingu terytorialnego – takiego ujęcia tematu jeszcze na blogach nie widziałem, zapraszam: ( I Blog Forum Gdańsk jako przykład marketingu terytorialnego).

BONUS II: Co to jest blogosfera???? Dziś ważny głos tej części blogosfery, która zawsze może liczyć na mój SZACUN! Autorzy dawnych zinów, którzy zamienili powielacze i marne ksero na edytory tekstów i panele administracyjne. Realna kontrkultura. Jak dla mnie jest tu więcej treści niż w debatach na Blog Forum Gdańsk. Nie wierzycie? Przekonajcie. się sami :-) OPISZ CHAOS (blogowy) A PRZESTANIE NIM BYĆ.

.


Komentarze 13 Dodaj komentarz

 
 1. Ja mam prostą opinię na temat blogów. To całkiem fajna rzecz, pod warunkiem, że się na ich temat za bardzo nie „filozuje” i nie robi z nich zjawiska, bo wtedy mogą się tego zjawiska same przestraszyć ;)

     Odpowiedz
  0
  0
  • :-) To jak z graniem punk rocka :-) Też się zgadzam, tyle, że naturę mam cholera badawczą i mnie interesują zjawiska różne – blogosfera też. Myślę, że gdyby skonstruować imprezę merytorycznie inaczej mogłaby być ciekawsza. No i bym jakieś badania na wstępie poprosił, zwłaszcza upierdliwe, czyli z pytaniami otwartymi.

   Nie czuję potrzeby II Blog Forum, ale też nie żałuję, że zobaczyłem z bliska I ;-)

   Co do wystraszenie – najbardziej wystraszona w naszej części świata to jest UE i z jednej strony mamy pogardliwe pojęcie UCC, a z drugiej wolę nadzoru i reglamentowania na wszelki wypadek.

   Z jednym się tylko nie zgodzę (a i tak wyczytałem z komentarza więcej niż Pan napisał :-) ). Blogi są zjawiskiem. Może nie na miarę Jowisza znajdującego się w październiku wyjątkowo blisko Ziemi, ale zawsze ;-)
   Pozdrawiam! ZB

      Odpowiedz
   0
   0
  • Piotr – masz rację – jest ważna. Tylko, że trudno wskazać grono, które może sobie uzurpować prawo do definiowania. To jest trochę tak jak ze środowiskiem dziennikarskim (kogo interesuje nowe prawo prasowe – nikogo… reżimowe jest najwidoczniej świetne), lub z definicją PijaRowca. Definicja specjalisty ds. PR do znalezienia tu: http://www.praca.gov.pl/pages/klasyfikacja_zawodow2.php?klasyfikacja_zawodow_id=934

   Co z tego wynika? Kiedyś dostałem komentarz, że PijaRowcem trzeba się ogłosić i tyle. I coś jest na rzeczy. Do szarpaniny z Gdańska pasuje jak ulał.

   Dzięki za link – po przeczytaniu dorzucę trzy grosze, albo euro ;-)
   Pozdrawiam! ZB

      Odpowiedz
   0
   0
  • @Aeroxia – Nastrój i Ludzie. Hm – jak dla mnie to było mało buntu w buncie. Co do ludzi to poznałem kilka (dokładnie 4) sensownych osób, a co za tym idzie kilka fajnych miejsc w sieci, ale to też wynika i z mojego nastawienia. Nieprzesadnie mam ochotę na nowe znajomości. Jak się po Twoim komentarzu zastanowiłem to w ciągu ostatnich paru lat (w świecie realnym bo cyberprzestrzeń to całkiem inna brocha ;-) ) bliżej mnie dotarła tylko jedna osoba i to też nie od razu. Więc imprezę integracyjną blogerów olałem i poszedłem do Przyjaciół osiadłych w Gdańsku, bo takowych tam mam.
   Słowem – Blogosfera pokazała swoje oblicze lekko zahukane i przytłoczone salonem, na który się wkradła, może w tym roku pokaże pazur. Przedłużenie okresu rejestracji na BFG2 dobrze wróży ;-)
   Pozdrawiam, ZB

      Odpowiedz
   0
   0
 2. [url=http://www.w123w.co/commander-cialis-original-myo]prix du cialis 5 ne[/url]
  [url=http://www.w123w.co/zoloft-achat-myo]migraine zoloft pharmacie en ligne[/url]
  [url=http://www.w123w.co/stromectol-sans-ordonnance-ivermectin-3mg-myo]vidal stromectol acheter pharmacie[/url]
  [url=http://www.w123w.co/imitrex-cout-myo]imitrex prix pharmacie en ligne[/url]
  [url=http://www.w123w.co/vente-libre-cialis-myo]cialis achat en connexion[/url]
  [url=http://www.w123w.co/achat-cialis-grande-bretagne-myo]site vente cialis serieux[/url]
  [url=http://www.w123w.co/zestril-vidal-acheter-pharmacie-myo]zestril vidal acheter pharmacie[/url]
  [url=http://www.w123w.co/forum-acheter-viagra-france-myo]viagra prix pfizer[/url]
  [url=http://www.w123w.co/levitra-en-ligne-forum-myo]ou acheter du levitra en france[/url]
  [url=http://www.w123w.co/cout-viagra-myo]vente viagra en belgique[/url]
  [url=http://www.w123w.co/allegra-peyton-acheter-pharmacie-en-ligne-myo]ballena allegra acheter pharmacie[/url]
  [url=http://www.w123w.co/achat-finasteride-myo]commander finasteride en ligne[/url]
  [url=http://www.w123w.co/cout-du-levitra-myo]levitra prix pharmacie[/url]
  [url=http://www.w123w.co/viagra-sur-le-net-en-ligne-myo]equivalent viagra sans ordonnance[/url]
  [url=http://www.w123w.co/acheter-cialis-avec-ordonnance-myo]prix cialis 10mg pharmacie[/url]
  [url=http://www.w123w.co/clotrimazole-cream-prix-myo]acheter clotrimazole[/url]
  [url=http://www.w123w.co/vente-anafranil-pharmacie-en-ligne-myo]prix anafranil anti dГ©presseur[/url]
  [url=http://www.w123w.co/acheter-nolvadex-sur-internet-myo]ou acheter nolvadex[/url]
  [url=http://www.w123w.co/acheter-clomid-et-duphaston-myo]clomid avec ou sans prix[/url]
  [url=http://www.w123w.co/cout-methotrexate-myo]methotrexate comprimГ© prix[/url]

  nm3j48jsfof

     Odpowiedz
  0
  0
 3. [url=http://www.gulasnaturalfood.com.br/banner/clients.php?t=10-Achat-Kamagra-Pas-Cher,Acheter-Kamagra-Thailande,Kamagra-Oral-Jelly-India]Achat Kamagra Pas Cher[/url]
  Switching your mobile phone to aircraft function when you are vacationing, or perhaps in a region in which you can’t receive phone calls or messages can help you to save your battery life. The need to locate and continue to be in contact with the closest towers uses up a bunch of battery. Change to aircraft setting from the setting’s part of your phone and maintain your batter when you really require it.
  [url=http://www.atitudedeviver.com.br/images/ace.php?hj=126]Cialis Pharmacie En Ligne En France[/url]
  Use salt to maintain your salmon ovum bait on your hook. A powerful current is likely to wash aside your refreshing salmon chicken eggs. To avoid this, jacket your salmon ovum with regular dinner table sodium. Try this right before going fishing, after which use them without delay. The sodium will offer the salmon ovum a rubbery consistency, and they will remain the connect much better.
  [url=http://www.dantasmoreira.com.br/includes/jquery/css/config.php?nav=43-Kamagra-Deutschland,Kamagra-Hamburg-Kaufen,Super-Kamagra]Kamagra Deutschland[/url]
  Have vehicle insurance in place before heading car store shopping. You must have insurance policy before they allows you to travel the automobile off of the lot, so ensure that you shop around for the best. When there are a few organizations that let you register from your great deal alone, that might not be the ideal insurance coverage package you can get.
  [url=http://www.iranwallpaper.net/Styles/access.asp?p=18-Kamagra-Bestellen-Nachnahme,Kamagra-Kaufen,Super-Kamagra/]Kamagra Bestellen Nachnahme[/url]

     Odpowiedz
  0
  0
 4. [url=http://www.factofarabs.net/icons/RA.php?id=5.html]Acquisto Viagra On Line Forum[/url]
  A great way to always keep allergy symptoms in order is to actually clear your bed sheets with a every week basis. This is very important, because numerous air-borne allergic reaction and also items that you track in can harvest with your mattress. You do not wish to be in contact with these items, particularly with the time period spent in your bed.
  [url=http://www.sportschaplains.org/assets/cache.asp?nid=24-Cialis-5-Mg-Controindicazioni,Cialis-Prezzo-In-Farmacia-2016,Cialis-Vendita-Senza-Ricetta]Cialis 5 Mg Controindicazioni[/url]
  Stay firm on your advance payment. Automobiles might be offered without any down payment however, some funds downward can help the ultimate price. Be wary of sellers who have you enhance your deposit. This extra cash will generally only enter in the wallet in the salesman and dealer, and will not support your bottom line.
  [url=http://www.donadelli.ind.br/produtos/reduce.php?pa=Viagra-Rezeptfrei-Aus-Deutschland-Per-Überweisung]Viagra-Für-Die-Frau-Erfahrung[/url]
  Check with buddies, and members of the family if they can allow you to get away from a financial combine. This is an excellent way to avoid a bankruptcy proceeding, and harming your credit history. Just ensure that you have each intention of spending them rear. Prepare a spending budget prepare, using them. Pay out them away from every month like a bill if you need to.
  [url=http://amandaamorim.adv.br/fullslider/slider/assets/return.php?gb1=130]Viagra Für Männer Kaufen[/url]

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


1 × dwa =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Marketing i sztuczna inteligencja

środa 06/12/2017
1

Każde działania marketingowe powinny zaczynać się wewnątrz (organizacji, czy jednostki terytorialnej). W czasach upowszechniającego się dostępu do Internetu i mediów społecznościowych w zasadzie nie ma…


#DzieńBezPolityków - krótki komentarz o oczywistych skutkach wprowadzenia zakazu

piątek 16/12/2016
2

Wczoraj był protest pod Sejmem. Dziś mamy #DzieńBezPolityków w mediach. W normalnym roku nazywa się to: „Dzień dobrych wiadomości”. ;-) Nie wiem, czy to zauważyliście,…


Dlaczego „Wiadomości” TVP są do kitu?

środa 30/11/2016
4

Na początek poszukajmy odpowiedzi na tytułowe pytanie. Dlaczego „Wiadomości” TVP są do kitu? Bo są stronnicze? A kto nie jest? Bo uprawiają nachalną propagandę? Fakt,…


Wyjęli mi sukienkę z koszyka… (rzecz o wyprzedażach w sklepach internetowych)

czwartek 18/08/2016
14

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Stoimy w kolejce do kasy. Pani pyta: czy zapłacimy kartą, czy gotówką? Dokonujemy bohatersko tego prozaicznego wyboru. Zaglądamy do koszyka i…


Komunikacja w dyplomacji (dziwna wojna, zagłada Żydów i Solidarność)

poniedziałek 23/05/2016
4

Podobnie jak każda szanująca się organizacja również państwa mają swoją komunikację wewnętrzną i zewnętrzną. Mają też cele długofalowe, które kolejne rządy, a nawet pokolenia przekazują…


Obrona demokracji – kampania społeczna skazana na (nie)powodzenie?

czwartek 19/05/2016
0

Kampanie społeczne w Polsce często straszą. Nie wiem skąd bierze się przeświadczenie, że odbiorca wystraszony więcej zapamiętuje z przesłania. Przypominacie sobie na przykład tego ducha…


Błękitny Marsz w czasach social mediów, czyli nie tędy droga

czwartek 12/05/2016
0

Obrazek – sobota 7 maja 2016 roku, pośpieszny przegląd treści na Facebook.com. Większość znajomych: grilluje, trenuje przed biegiem, albo biegnie, łazi po górach, koncertuje albo…


Metafor weekendowy (odcinek IV)

niedziela 10/01/2016
0

Tydzień upłynął na dalszej dewaluacji pisania listów. Dyspucie o wolności słowa i luźnych rozważaniach na temat mediów publicznych i mediów narodowych. Do kompletu przyjechał na…


Metafor (po) weekendowy (odcinek III)

poniedziałek 04/01/2016
2

Przysnąłem i dlatego „Metafor” dopiero dzisiaj. Zresztą – wczoraj i tak pewnie nikt by go nie przeczytał, bo zaangażowani politycznie czytają tylko i wyłącznie sami…


Reforma mediów publicznych w dwóch turach – krok rodzący nadzieję

wtorek 29/12/2015
6

Prawo i Sprawiedliwość wraca po dekadzie do reformowania rynku medialnego. Zaczynając od wymiany obecnych władz mediów publicznych (vide projekt nowelizacji). Oczywiście, gdyby PO i PSL…