Oborniki Śląskie – miasto bez lipy


niedziela 08/09/2019
0

Jest takie ogłoszenie społeczne w radiowej trójce,  w którym głosu udziela dr Tomasz Rożek. Treść owej bezpośrednio koresponduje z tym co chcę napisać, co spędza sen z powiek części mieszkańców tej urokliwej mieściny i urzędnikom począwszy od gminy do samej warszawki zapewne.
Przekaz ogłoszenia jest prosty, czytelny i, jak sądzę, zrozumiały dla wszystkich bez względu na orientację polityczną i seksualną. Dowiadujemy się, że prościej zadbać o drzewa niż kombinować z malowaniem jezdni i chodników na kolory mniej absorbujące promienie słoneczne.

Jest takie powiedzenie: każda władza jest skorumpowana, władza absolutna jest skorumpowana absolutnie.

Nie mam zamiaru, nawet najmniejszego, wchodzić w polemikę tego powiedzenia. Z mojej wiedzy i doświadczenia życiowego wiem, że jest ono prawdziwe. Jak bardzo? Tak bardzo jak chciwy i nienasycony – żądny pieniędzy, i innych dóbr, jest/ bywa przedstawiciel władzy.  Dla nich, pieniędzy, urzędnik i każdy inny przedstawiciel władzy jest w stanie zrobić wszystko, a nawet więcej. Nie wymienię tutaj żadnego nazwiska urzędnika, którego/których temat dotyczy, od tego są inni i można te przykłady „czystych rąk” władzy obejrzeć w programach poświęconych zjawisku korupcji i przekraczania uprawień dla osiągnięcia korzyści majątkowej/osobistej. To, co uda się nagłośnić, to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Moim zadaniem, które sobie wyznaczyłem jest podjęcie tematu wycinki starodrzewia pod nową drogę w Obornikach Śląskich, przepięknie umiejscowionym dawnym kurortem.
O świetności Obornik Śląskich świadczą liczne ślady w postaci pensjonatów; część, znacząca, została przez bolszewicką władzę przeznaczona pod zamieszkanie dla przybyłych tutaj ludzi ze wschodu. Te budynki bez żadnego trudu można rozpoznać gołym okiem. Są zaniedbane, a po stanie i jakości okien można policzyć przez ile rodzin są zamieszkane.

Dom bez właściciela przypomina bezpańskiego psa, ten zawsze będzie tylko kundlem choćby nie wiem jaki miał rodowód. O tym decydują co najmniej dwa czynniki: czas i miejscowa polityka.

W planie przebudowy drogi przecinającej Oborniki Śląskie od strony Wołowa do ronda, to takie umowne centrum tej urokliwej miejscowości, i dalej w kierunku dworca PKP i na Wrocław – ul. Wrocławska,  jest wycinka 120 drzew.

O tym mieście bez rynku – Oborniki Śląskie ulokowane w naturalnej niecce otoczonej lasami – głównie drzewa iglaste przemieszane drzewostanem mieszanym – przymierzam się napisać powieść, w której przedstawię historię Obornik Śląskich i nowo przybyłych do nich ludzi z transportu. Ale to nie wcześniej niż za rok. Póki co skrzętnie kompletuję materiał i dokumentację. Czeka mnie jeszcze sporo pracy i kilka wizyt w instytucjach, a też wycieczka do Archiwum Głównego Akt Dawnych,  przejrzenie zawartości pod kątem na użytek powieści, a może coś jeszcze innego uda się wychwycić na inny projekt. Ale o tym zdecyduje ten pierwszy czynnik, który wcześniej raczyłem wymienić – czas.

Droga jest potrzebna, drzewa są naszym dobroczyńcą pod każdym względem i trzeba nam wiedzieć, że na naszą piękną Ojczyznę, Polskę przyszedł czas pilarzy. Zewsząd rozlega się złowrogi odgłos pił spalinowych. Szaleństwo wycinki przypomina gospodarkę rabunkową. I jeśli ktoś usprawiedliwia ten akt trzebienia drzewostanu pieprzeniem o nowych nasadzeniach, to chciałbym skromnie zauważyć, że w miejsce ściętych stuletnich zdrowych drzew nowe nasadzenia będą, o ile przeżyją – tutaj też zdecydują owe dwa czynniki: czas i polityka, stuletnim lasem za sto lat i ani trochę mniej.

Póki co, wycinka pod projekt budowy drogi została zatrzymana: drzewa oplakatowane zostały przez ich obrońców i toczą się jakieś rozmowy. O ile znam życie decyzja już zapadła i lipy, kasztanowce i akacje zostaną ścięte; wejdą maszyny i wywrócą drogę do góry nogami aby za czas jakiś powstała nowa funkcjonalna i bezpieczna droga. Moim zdaniem każda droga jest bezpieczna pod warunkiem zachowania – dostosowania się do jej jakości i aktualnie panujących warunków.

 

Te 120 drzew przeznaczonych pod wycinkę zdaniem tzw. specjalistów zasiadających na urzędach nie stanowią potencjalnego zagrożenia dla istniejącego ekosystemu.
Zatem pójdźmy dalej. Już w pierwszym okresie zapanuje chaos: ptaki i owady podobnie jak większość ludzi, mają swoje miejsce i przyzwyczajenia – ich dotychczasowy dom zostanie zniszczony i będą zmuszone podjąć trud przeprowadzki i część z nich, niestety, zginie; jak wielka tego nie wiem, ale każde nawet te niewielkie znikanie pojedynczych egzemplarzy istot żywych w sumie ogólnej prowadzi do radykalnych zmian w naszym otoczeniu. Zatem te 120 drzew dodanych do innych dziesiątek, setek, tysięcy ściętych drzew korzyści dla przyrody nie przyniosą żadnych – straty, te niepowetowane jak najbardziej. Żadne z nowo nasadzonych drzew, a raczej drzewek nie będzie w stanie przerobić tej ilości spalin wydzielonych z naszych samochodów pędzących nową wielofunkcyjną, bezpieczną(?) drogą.

Ale biały człowiek jest dość specyficznym wynalazkiem Stwórcy; wpierw wytrzebi, wytnie w pień to co dostał w spadku od samego Boga by potem cieszyć się jak nie przymierzając mądry inaczej: cieszy się taki z narodzin w berlińskim ZOO dwóch małych pand i ogłasza ten fakt jako swój wielki sukces zapominając, że wcześniej dokonał aktu zniszczenia gatunku, tego i setek innych!

Dla mnie, i jak sądzę dla autorów inicjatywy: Stop Wycince Drzew w Obornikach Śląskich: WWW.drzewaoborniki.pl, a też sporej części mieszkańców ważniejszy jest stan istniejącej nawierzchni jezdni i chodników, która miejscami przypomina ser szwajcarski, ale ktoś na górze bardziej dba o dobro obcych niż dobro mieszkańców, którzy wbrew swojej woli będą zmuszeni dokładać do projektu z własnej kieszeni. Środki własne gminy, to nic innego jak środki pochodzące z naszych podatków. Żaden urzędnik nie wypracowuje żadnych środków własnych. I w takich chwilach zawsze pochylam się nad modelem panującego systemu w Szwajcarii – referendum w każdej sprawie dotyczącej wydawanych pieniędzy obywateli marząc, że kiedyś doczekamy się odpowiedniej siły politycznej, która zdoła odsunąć raz na zawsze od rządzenia zgniły kolesiowski układ sił POPISU, lewactwa i prostytuującej się partii chłopskiej. Aby się tak stać mogło wpierw musi się zmienić świadomość społeczna i mentalność. To proces długi i wymagający samodyscypliny, myślenia szerszego, prospołecznego, obywatelskiego. Być może ja już się nie doczekam nowego cudu nad Wisłą, co nie oznacza, że powinniśmy w tym temacie nabrać wody w usta; powiedzenie to straciło na randze z momentem awaryjnego zrzutu ścieków w Warszawie do Wisły.

Zatem. Każda inicjatywa społeczna, nawet ta najmniejsza przybliża nas do społeczeństwa obywatelskiego – a ta mająca zatrzymać wycinkę drzew w Obornikach Śląskich jest niczym innym jak głosem, jakże istotnym, w sprawie dotyczącej respektowania prawa lokalnego, w którym swój głos zabrali obywatele.

Planowana nowa, a raczej nowoczesna droga do i z Obornik Śląskich, droga przebiegająca przez umowny środek miasta spowoduje, że Oborniki Śląskie stracą raz na zawsze swój niepowtarzalny charakter. I nikt i nic nie jest w stanie zagwarantować poprawy bezpieczeństwa użytkownicy drogi.

Z tego co mówią statystki akurat ta stara droga z mniej czy bardziej licznymi dziurami (da się wytrzymać, wystarczy zdjąć nogę z gazu) jest bezpieczna i nie odnotowano żadnych większych zagrożeń. Idąc dalej. Pobudowanie nowej drogi bez drzew  spowoduje stukrotnie większe zagrożenie wypadkami. Szeroka z dobrą widocznością jezdnia aż kusi aby wyżyłować z tego co się ma pod maską do maksimum bez baczenia na znaki ograniczające prędkość. To nie znak ogranicza prędkość tylko użytkujący pojazd.  A że idiotów nie brakuje, a wręcz przeciwnie przybywa ich z roku  na rok – tutaj znowu odsyłam zainteresowanych do statystyk – to tylko czekać aby w te statystyki zostały uzupełnione przyszłymi wypadkami na drodze, której póki co nie ma i niech jej nie będzie. Tę, która jest wystarczy mądrze zmodernizować, bez oglądania się na to czy tiry będą miały trudno – tiry na tory! Te drzewa, która rzeczywiście stwarzają zagrożenie – jest ich zalewie kilka – wyciąć i temat zamknąć debatą na temat: jakich chodników oczekują mieszkańcy Obornik, czy ma to być kostka z polbruku, kamienia, czy jeszcze inna.

Na marginesie. Uważam, że jeśli ktoś – osoba/osoby decyzyjne – nie ma/nie mają charakteru, to dotychczasowy/istniejący charakter Obornik Śląskich ich nie obchodzi wcale, a wręcz przeciwnie, drażni.  I temat zatrzymania wycinki też ich drażni. A to dlatego, że oczami wyobraźni , decydenci są już u szwagrów i kolesi – siedzą sobie ze szklanicą mocnego trunku i szydzą z prostych ludzi gardząc nimi przy cieple kominka, w którym radośnie trzaskają polana z wyciętej lipy, akacji, kasztana.


Komentarze Dodaj komentarz

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


3 × = dziewięć

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Kiedyś teczki, dziś nagrania z Domu uciech

poniedziałek 04/11/2019
2

Dziś w grze udział biorą ci co Rejtanem kłaść się mają zamiar… Śmiać się, czy płakać ze śmiechu ? Próbuję oprzeć się o skałę, ale…


W zasadzie chciałem tylko

czwartek 10/10/2019
0

Skomentować post Lotnej link: https://lotna.neon24.pl/post/151015,polaku-nie-spij-bo-cie-okradna I korespondującym z postem uczestnikom. Szanowna Autorko, wszak okupanci* nie po to przejęli wszystkie media, nie po to ciemnemu ludowi…


A może by tak do Australii uciec na chwilę?

poniedziałek 07/10/2019
0

I choć mamy polską złotą jesień to chłodem powiało już mocniej w depresję wpadła rtęć na termometrach za oknem jabłka lśnią czerwienią niczym bombki na…


Felieton nie(co?)inny

sobota 13/10/2018
0

Zewsząd rozlega się kwik i pochrząkiwanie: to paradnie wystawili się na ogląd ludzki i podziw, a czasem na zwyczajną zazdrość i zawiść kandydaci do koryta.…


Kwadrans po dwudziestej drugiej: kazanie po Kazaniu

niedziela 24/06/2018
0

Nie wiem co wspólnego z polską dumą narodową mają: Boniek, Nawałka i polskie flagi utopione w morzu piwa (marki nie wymienię, aby nie zostać posądzony…


Pierdole, czyli odmiana przez przypadki

środa 18/04/2018
0

Można wyjąć dowolny fragment z dowolnego miejsca w literaturze. Mendel wykazał, że geny są zasadniczo niepodzielne, genetycznej zarazy nie da się już nigdy cofnąć. („Krzyżówka…


Jak Gowin uczy pokory a ksiądz oskarża Kornela

piątek 06/04/2018
0

Kilka dni temu natknąłem się na dwa wpisy, które na chwilkę dłużej niż zwykle przykuły moją uwagę. Oto znalazł się ksiądz, który oskarża seniora Morawickiego,…


Dwojakość durnej z(a)miany

poniedziałek 02/04/2018
16

Najważniejszym zadaniem jest dobre uszczelnienie[…]żeby pełną parą dać swoim nawet gdy oni obcy. Gdybym był spowiednikiem – szczęście że nim nie jestem – nie dałbym…


Naprawa państwa jest/powinna być prosta

sobota 10/03/2018
0

Tak prosta i oczywista jak, dajmy na to, wymiana zamka w drzwiach, naprawa cieknącego kranu, czy postawienia ogrodzenia. Jeśli stwierdzamy, że coś się zepsuło albo…


Muszę przeprosić brata i moich synów też

czwartek 08/03/2018
0

za to, że im nie powiedziałem całej prawdy, którą poznałem dopiero wczoraj – więc nie mam żalu do dziadków i mojego ojca, do matki, wujków…