Uniwersał w kwestii zdrowia


sobota 21/10/2017
29

Młodzi lekarze głodują , Płaszczak  cynicznie chce sprawdzać ile schudli  a KurWizja rozpuszcza plotki , ze  niektórzy na wyjazdach  jedli kanapki z kawiorem a jak mało zarabiają to powinni żreć co najwyżej  chleb suchy..

Oglądam to widowisko i najbardziej śmieszy mnie postulat, aby liderzy wszystkich partii zgromadzali się w kolko i uradzili… A cóż oni się na tym znają!? Zdrowie publiczne, ekonomia zdrowia to bardzo wysoka specjalizacja i węzeł gordyjski sprzeczności wszelakich a systemy ochrony zdrowia są na całym świecie w permanentnej reformie…

POLITYCY  chcą jak najmniej płacić z budżetu, ale zdają sobie sprawę, że chore społeczeństwo nie da im mandatu władzy,  więc się przymilają i będą obiecywali bez pokrycia..  PACJENCI  chcieliby jak najwięcej z budżetu  wyciągnąć nie angażując własnej kieszeni. Pragną żyć bez ograniczeń,  mieć lekarza na każde zawołanie, a nawet są tacy, którzy bardzo lubią  dłużej pochorować…. LEKARZE są zainteresowani zarobkami na maksa, ale nie odpowiedzialnością, której za wszelką cenę starają się unikać! Bardzo dobrze natomiast wychodzi im wystawianie rachunków i to lubią najbardziej!  FIRMY FARMACEUTYCZNE  mają największe zyski z cudzego  nieszczęścia ( w zyskach plasują się zaraz po narkotykach),  są więc zainteresowane  by jak-najwięcej z nas chorowało i brało leki: przekupują lekarzy  i reklamują się na potęgę!   .

Wiadomo już ( z dokumentacji WHO a UE tez to sprawdziła), ze finansowanie budżetowe jest TAŃSZE.  W Danii, Wielkiej Brytanii, krajach skandynawskich jest np. państwowa służba zdrowia, bo ich nie stać na komercję. W Polsce mamy system ubezpieczeniowo-centralistyczny z wielka biurokratyczna piramida w postaci NFZ. Ta narośl obezwładnia cały system i zżera mu  kasę, ale nikt nie śmie ruszyć piramidy, bo wiadomo jak niebotyczny byłby wrzask urzędasów odrywanych od koryta.

Film „Botoks” przeszedł w sama porę!  Jest to obraz okrutny:  wulgarny, drapieżny i  i bez litości!  Na filmie i w realu lekarze  są skrajnie przepracowani, znerwicowani, bywają nietrafione terapie, błędne diagnozy i  lekomania sterowana przez farmaceutów… Patryk Vega  nie fantazjuje – zasłyszał od lekarzy  więc pokazał na filmie, co mu naopowiadali…   Każdy z nas rozpoznaje tam kawałeczek swojej historii.

Strajkujący lekarze chcą podwyższenia budżetowej składki na zdrowie. PO 7 latach bardzo ciężkich studiów dostają dziadowską  pensję minimum minimorum, połowę tego co wyciąga  kasjerka w markecie… Ale nie tylko o kasę  chodzi! System ochrony zdrowia to symboliczny  obraz sytuacji całego  społeczeństwa.

Z okazji Światowego Dania Walki z Depresją dowiedziałam się np., ze, co 10 Polak ma obecnie zdiagnozowaną depresję.   400.000  chorych – co  za gratka dla lekarzy i aptekarzy! Podobno 100.000  cierpi na inne psycho dolegliwości i uszkodzenia, Rany Boskie – co za perspektywy!   A wiec… budujmy  nowe szpitale, otwierajmy nowe  psychiatryki!   Składka w górę, będzie wzrost, będą statystyk, będzie  się czym chwalić na publicznym forum….  Czy nie warto tu użyć prezydenckiego zawołania: Polacy  nie idźcie tą drogą?   Mnożenie szpitali nie jest rozwiązaniem. Najważniejsze by ludzie nie chorowali i aby nowe  szpitale w ogóle  nie były potrzebne!  Trzeba raczej ulepszyć dialog społeczny: ocieplić  międzyludzkie relacje, wspomóc rodziny… Awantury elit  politycznych  też napawają społeczeństwo lękiem i brakiem bezpieczeństwa, wzmagają poczucie osamotnienia, powodują choroby Panowie Politycy, sami sobie gotujecie ten los!

A jak zmniejszyć kolejki?  Zanim zapadną budżetowe decyzje warto rozpoznać pozamedyczne sposoby odciążenia służby zdrowia.   Są takie i kryją wielkie rezerwy.

Nie jest np. tajemnicą ze większość chorób ma podłoże psychosomatyczne. Ludzie po prostu chorują na swój los….  Giga-kolejki do lekarzy i masowe narzekania są także rezultatem źle zorganizowanego społeczeństwa,   braku służb społecznych, pomagających zdesperowanym. A jak można inaczej?. Ćwierć wieku  temu w Australii pracowałam w systemie samopomocy NGO,   grup wzajemnego wsparcia AE ( anonimowe emocje)    Jak wszyscy  mieszkańcy Melbourne  na Nowy Rok dostawałam pod drzwi spis 4.500 Grup self-help stanu Victoria ( 3 mln mieszkańców)    Były w tych grupach self-help  wszystkie trudne problemy  życia, które mogą się zdarzyć każdemu oraz adres i  dokładne info  gdzie iść , aby znaleźć pomoc.  Przykładowo -   funkcjonowała np.  grupa pod hasłem” Teściowe, które nie mogą się porozumieć z żonami swoich synów”., Osobno gromadziły się „ kobiety mężów uzależnionych od hazardu”…itd… itp… Ludzie sami takie grupy  tworzyli w zależności od potrzeb.  Tysiące spotkań, tysiące grup, które ułatwiały odstresowanie złych emocji…

W Polsce  -  jak się tylko w życiu coś niedobrego dzieje i serce lub żołądek  z powodu stresu zaczyna nam podchodzić do gardła -  idziemy  zaraz zająć miejsce w kolejce i zawracamy głowę lekarzowi a następnie trujemy się lekami.  Są też  pacjenci z hipochondryczną paranoją,   którzy codziennie odwiedzają Przychodnię, aby sobie pogadać z lekarzem, bo w domu, bo nie maja, z kim…

W krajach o rozwiniętym ruchu samopomocowym ( wszystkie kraje anglosaskie)     szuka się pomocy przede wszystkim w grupie wsparcia, gdzie są ludzie zmagający się z podobnymi problemami i  najlepiej sobie sami doradzą.

Brytyjczycy wprowadzili ostatnio nowe zwyczaje.   Zgłasza się np. pacjent sercowy i dostaje skierowanie na operacje: konieczne są by-passy, bo serce mocno niewydolne. Na recepcie oprócz leków są zalecenia: proszę przestać palić, wskaźnik wagi BMI za wysoki,  proszę zrzucić 10 kg…Co dalej?  Operacja poszła świetnie, ale… po pewnym czasie zjawia się ten sam pacjent z zadyszką.. Potrzebna następna operacja by-pasów – mówi pacjent, który pali jak palił, brzuch przed sobą targa jeszcze większy i tłumaczy się głupio : ja przecież nic nie jem, ja nie wiem dlaczego tyję ( takiemu chciałaby się powiedzieć: w Oświęcimiu jakoś wszyscy byli szczupli :) … Niestety następna operacja będzie już na własny koszt. Ubezpieczenie przepadło.

Zgodnie z dyrektywą Ministerstwa wszędzie w szpitalach i przychodniach na ścianach wiszą u nas  tablice z Prawami Pacjenta.  Świetnie! Ale jak są prawa to są i obowiązki!  Mamy prawo być zdrowi ale naszym obowiązkiem jest prowadzić  życie  zgodnie z zasadami zachowania   zdrowia!

Jestem bardzo zdziwiona ze nasz  Resort Zdrowia nie widzi potrzeby organizowania i społecznych kampanii edukacyjnych zdrowego stylu życia, Reklama bezczelnie zajęła miejsce edukatorów i wciska biednym ludziom pół-produkty i pół-trucizny 20 lat temu Polska była biedniejsza i nie było takiej nadwyżki w budżecie jak teraz a jednak państwo uciułało wtedy  pieniądze na Narodowy Program Ochrony Serca a potem na Narodowy Program Walki z Rakiem

W połowie lat 90-tych  Polska była gwiazdą pierwszej wielkości w statystykach chorób  serca i co drugi Polak walił efektownie za zawał ( ścisłej 48 proc.) Kardiolodzy wystawiający akty zgonów byli bardzo przepracowani, a karetki na sygnale woziły niezmordowanie chorych po szpitalach i kostnicach. Narodowy Program Ochrony Serca, skierowany był nie tylko  do lekarzy, ale do całego społeczeństwa oraz do każdego pacjenta indywidualnie! Każdemu  wbito w tych latach do głowy, że są czynniki ryzyka, których warto unikać: nie palić, nie obżerać się, pokonywać stresy i lenistwo zasiedzenia. Prof. Zygmunt Sadowski, kierujący tym Programem był zdumiony, oglądając spadające słupki  śmiertelnych statystyk…  W ciągu dekady zachorowalność obniżyła się ponad 35 procent. Super – prawda?  Zamiana sposobu życia uratowała miliony ludzkich istnień. Przy okazji  zaoszczędziliśmy miliardy w złotówkach  bez umniejszania funduszy składki zdrowotnej Wystarczyło wdrożyć promocje zdrowia!  Proste!

Usługi medyczne są u nas wciąż takie jak za króla Ćwieczka: o świcie kolejki przed przychodniami, cały dzień kolejki przed gabinetami a na ścianach przychodni długie  listy kolejkowiczów do specjalistów…. A przecież mamy wiek XXI i zupełnie inne sposoby komunikowania !

Duńska narodowa platforma zdrowia „SUNDHED”  to po prostu portal integrujący usługi zdrowotne.   W Danii nie ma kolejek do lekarzy  i nikt  tam nie narzeka… Jak oni to robię? Wyobraźmy sobie  statystycznego pana Björna,   np. otyłego 50-latka,  u którego zdiagnozowano cukrzycę…  Rezerwuje on  wizytę u lekarza  mailowo i mailowo dostaje  potwierdzenie wraz ze skierowaniem na okresowe  badania kontrolne, które realizuje we wskazanym laboratorium. Tam już na niego czekają, bo system „SUNDHED” natychmiast zarezerwował wolny termin  i powiadomił pacjenta.  Potem znów pan Björn zamawia przez Internet  wizytę u diabetyka. Lekarz konsultuje aktualny stan choroby po obejrzeniu pacjenta i jego profilu zdrowotnego na „SUNDHED”  i daje panu Bjornowi  zalecenia  –   w tym linki do materiałów edukacyjnych jak żyć  z cukrzycą. Ponieważ pacjenci chcą rozmawiać miedzy sobą dostanie on także linki do grup samopomocowych i stowarzyszeń pacjentów a także  maile  innych pacjentów, zainteresowanych wymianą doświadczeń. Ponieważ pan Bjorn ma nadwagę dostaje zalecenie  by więcej się ruszał oraz skierowanie do Ośrodka Sportowego, gdzie są  ćwiczenia dla cukrzyków.  Podczas tej wizyty recepta na leki  jest  wysyłana przez lekarza wprost do apteki ( jedno – kliknięcie, – od czego mamy Internet!? ) Na następnej konsultacji lekarz będzie miał pełną kontrolę ( uwidocznioną na internetowym profilu)  czy pacjent wykupił i czy brał leki i czy uczęszczał na gimnastykę.  Na duńskim portalu „www.SUNDHED.Dk ”, gdzie „Profil Pacjenta” jest sekretnie ukryty i zabezpieczony przed natrętami, pan Björn   w każdej chwili może prosić mailowo swego lekarza o poradę. Ponieważ Internet jest nieskończenie pojemny każdy Profil   zawiera tez zakładkę  ”Pamiętnik pacjenta” – pan Björn wpisuje tam swoje obserwacje i uwagi o samopoczuciu –   podczas kolejnej wizyty lekarz nie będzie tracił czasu na wypytywanie…

E-medycyna funkcjonuje już w Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, jest wprowadzana także w innych krajach UE: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii. Włosi np. zainstalowali kamerki internetowe w domach tzw. obłożnie chorych. Lekarz konsultuje przewlekle  chorych na odległość i jest do ich dyspozycji w każdej chwili – wirtualnie. W Polsce przewlekle chorzy a także starcy bez opieki blokują łóżka  w szpitalach a kolejki przed izbami przyjęć coraz dłuższe i dłuższe….

I  długą jeszcze mamy drogę do nowoczesnego systemu ochrony naszego zdrowia …

Dalej pisać nie będę, bo właśnie spieszę się do ortopedy. Czkałam na wizytę 8 miesięcy i nie jestem pewna czy lekarz będzie miał czas, aby na mnie spojrzeć, bo ma na mnie tylko 8 min ( zgodnie z rozpiską na drzwiach)   i   cały czas będzie zajęty wypisywaniem papierków….

Też spodziewam się hejtu po tym wpisie, …Jakim prawem się wtrącasz – zapytają.   A takim ze nie tylko  bywam pacjentką ale tez  rozumiem te sprawy , bo   miałam bliski kontakt z reformatorami systemu zdrowia. Przez dekadę   przewodziłam Stowarzyszeniu Dziennikarski Kub Promocji Zdrowia.W momencie gdy Polska wchodziła do UE włóczyli mnie po różnych szkoleniach i konferencjach w kraju i zagranicą…  Tam właśnie usłyszałam po raz pierwszy prosta prawdę,  ze transformacja demokratyczna oznacza również większą odpowiedzialność osobistą ludzi za  własne zdrowie! Usłyszałam  opinie,   ze w Polsce ludzie  zawieszają się na lekarzach i nawet obwiniają lekarzy za stan swojego zdrowia. Oczekują cudów, myślą  ze zdrowie przyjdzie do nich deux ex machina bez ich własnego współ udziału…  Usłyszałam wtedy  nawet, ze dla ogólnego społecznego pożytku  trzeba w Polsce osłabić  zaufanie pacjentów do medycyny aby  ludzie zrozumieli ze ich zdrowie jest też  w ich  własnych rękach i że za swoje życie są odpowiedzialni!  Lekarz nie jest bogiem  wszechmogącym i ale raczej przyjacielem pacjenta i fachowym jego  doradcą w sprawach zdrowia. Z tym ze jeśli potrzeba lekarz musi przyjść z pomocą natychmiast i fachowo!

Osłabienie zaufania do medycyny  dokonało się w Polsce samo przez się i teraz zamiast peanów na cześć aniołów w białych kitlach wieszamy psy na lekarzach i na szpitalach. Niebezpieczny przechył w drugą stronę :) Aby wyjść z tego wariackiego kręgu pozwoliłam sobie napisać co myślę i przypomnieć, ze nie tylko o kasę tu  chodzi!  Pozamedyczne sposoby poprawienia medycznego statusu Polaków wrzucam jako  kamyczki  poznania do ogródka Pana Ministra  księcia Radziwiłła.

 

 


Komentarze 29 Dodaj komentarz

 
 1. Wando, świetna diagnoza. tylko, żeby pacjenci chcieli Ciebie posłuchać i zaczęli dbać o siebie, uprawiać sport, mniej jeść, więcej się ruszać, mniej hejtować, to by było naprawdę bosko. Ale jak patrzę na stada nierobów, lumpów, żebraków w wieku 30 lat proszących mnie o pieniądze to wątpię w zdrowy rozsądek tych ludzi, a niestety ich też musimy utrzymywać i leczyć w imię tzw. solidaryzmu społecznego. Uważam, że reforma służby zdrowia powinna zmienić cały system, tak, żeby za własne zdrowie był odpowiedzialny KAŻDY, a nie tylko ten, który jest tego świadom i musi płacić na obiboków, nierobów, alkoholików, nałogowych palaczy, itd. Pozdrawiam.

     Odpowiedz
  3
  4
 2. Świetnie Marku, sport , dbanie o zdrowie…Proszę spojrzeć na problem z szerszej perspektywy. Biegasz ? Świetnie.Czy zastanawiałeś się co wciągasz do płuc w trakcie biegu-ile -dziesią a może -set razy zwiększyła się emisja spalin samochodowych w Polsce ? Nie śmierdzą ? O to chodziło…ale niszczą nas równie skutecznie – gdy coś truje ma śmierdzieć. NA TYM OPIERA SIĘ SYSTEM CICHEJ ŚMIERCI W TYM PAŃSTWIE. Używasz komórki, masz router wi-fi ? Mieszkasz w bloku ? Sprawdzałeś ile routerów masz na głowie i jaka dawka mikrofal kumuluje sie w twoim cele? Poczytaj. Jestem dzieckiem PRL-u, pamiętam JEDZENIE, nie to przetworzone „g” którym teraz karmi sę dzieci…począwszy od naszprycowanym antybiotykami mięsem kurcząt i całą resztą. Nieświadomość to czasem „błogosławieństwo”, ale Bóg nie lubi oszustów i obłudników. Płacić na obiboków…itd.No tak,”moralny czyścioszek”. Płacę na takich jak Ty Marku, na ludzi wożących własny jeden tyłek śmierdzącą kupą blachy, którzy są pełni przeświadczenia w swojej moralności i prawości, patrzą z nienawiścią na człowieka z papierosem w dłoni, albo „na lekkim cyku”…a nie myślą o tym że jadąc ulicą trują innych.”Nieroby”, czyli kto ? Ludzie chodzący po śmietnikach którym system pozbawiony jakiejkolwiek duszy i empatii odcina dni życia. Kupiłeś chodź raz bezdomnemu reklamówkę czegoś do jedzenia. Dlaczego nie zastanawia się nikt, dlaczego ci ludzie piją , palą – ja nie jestem bezdomny, ale patrząc na tą neofaszystowską rzeczywistość w której ludzi kategoryzuje się jak rzecz i tych słabszych wyrzuca „do śmietnika”…sam mam dość, mimo, że jestem specjalistą w swojej dziedzinie od 20 lat. Idź do sklepu i sprawdź ilu ludzi w kolejce kupuje alkohol, bo na trzeźwo nie jest w stanie przetrawić tego obłędu. Obudzisz się kolego, obudzisz się jeśli otworzysz oczy, i będzie to bolesna pobudka.W PRL-u może nie było tak kolorowo, ale ponad 30 milionowe państwo posiadało własną gospodarkę, dużą armię (nieistotne czy potrzebną) każdą formę opieki nad obywatelem i tani system mieszkaniowy itd…bo było DLA WSZYSTKICH. Obiboków trochę było, ale każdy z nich był specjalistą w swojej dziedzinie z gruntownych wykształceniem , choćby zawodowym…teraz roi się od nadętych „gówniarzy” którzy nie wiedzą nic na temat swojej profecji, choć wydaje im się że są fachowcami. Na co stać obecnie państwo ? Na nic. W tym folwarku zwierzęcym głos mają pyskacze którzy nie myślą, bo ich refleksje sięgają jeden dzień i promień 1m.Miłej lektury.

     Odpowiedz
  3
  3
 3. Pingback: cipro without a doctor prescription

 4. Pingback: albuterol without dr prescription usa

 5. Pingback: generic viagra 100mg

 6. Pingback: buy cialis

 7. Buat anda yang gemar bermain judi poker melalui aplikasi, kami memberikan rekomendasi situs download aplikasi IDN Poker yaitu JakartaPoker http://gamechangersfla.com/ Kunjungi situsnya sekarang, mainkan permainan judi kartu dan raih semua keuntungannya dengan awal deposit yang terjangkau yakni idr 10.000.

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Pingback: mymvrc.org

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


pięć × 7 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

BIM! BOM!

czwartek 05/07/2018
186

BIM BOM!  Wybija godzina historii!  Polska rozdygotana w strajkach i protestach, obciach w Brukseli na całego, dwuwładza sądów, paraliż policji, służba zdrowia mdleje, kobiety szykują…


Zagadka nieśmiertelności

sobota 31/03/2018
340

WIELKA SOBOTA i wielka cisza. Milczą kościelne dzwony…. Czekamy na cud Zmartwychwstania.  Niby wierzymy  ale i powątpiewamy. Boimy się że kres życia jest ostateczny a…


Kto chce niech czyta

piątek 16/03/2018
20

Napisze dziś o przygodzie mojego życia, o potrawach z raju niebieskiego, o tajemnicy raka i o zagubionych śladach naukowych ścieżek… Kiedyś, kiedyś, jako młoda dziennikarka…


Gorący temat

sobota 10/02/2018
224

Mamy pretensje dziś do rodziców i do dziadków za to ze nie byli aniołami! Tak, mamy im za złe! Wojny nie pamiętam. Pamiętam jednak jak…


Jak sie rodzą naziści ?

poniedziałek 22/01/2018
27

Naziści… czy jest taka nacja w Europie?  Wiek XX ujawnił ich w milionach hailujących Hitlerowi. Teraz tez są enklawy tu i tam. Zagnieździ się i…


Wolności opcja atomowa

czwartek 21/12/2017
42

 W studio TVN Kalisz i Dorn komentują na bieżąco.. „Dokonania wewnętrzne Kaczyńskiego można jakoś zrozumieć, co nie znaczy akceptować - mówi Dorn – Polityka zagraniczna…


Australijski sen

poniedziałek 27/11/2017
234

Mój Bratanek Michał Antkowski (właściciel firmy turystycznej  KIRIBATI CLUB) podróżuje  właśnie po Australii… Obejrzyjcie Jego   rewelacyjne zdjęcia! I ja tam kiedyś byłam , i…


Migration Landscape

wtorek 31/10/2017
25

Huragan Grisza hula po Europie nie zważając na granice a ja spoglądam na mapę Europy i świata i widzę jak fale migrantów, niczym  fale oceanu …


Manna z nieba

niedziela 15/10/2017
34

PiSowi leci w górę, wszyscy się dziwią a ja nie. Polska szarobura, ciężko pracująca, ma w nosie wolności, sędziów konstytucyjnych czy mianowanych, bo ważne jest…


Bracia nasi z raju niebieskiego

sobota 07/10/2017
1

Niezidentyfikowana grupa katolickich oszołomów wystosowała apel o wycofanie filmu POKOT z listy Oskarowej. „To jest film antyreligijny, który skompromituje Polskę…” Polską już jest skompromitowana tym…