Tyraliera na obcasach


poniedziałek 26/09/2011

Gdyby zjawił się u nas jakiś kosmita łatwo ustaliłby na podstawie obrazu telewizyjnego role obu ziemskich  płci. Dowiedziałby się, że kobiety piorą, gotują, opiekują się dziećmi  a  przy tym chorują maja biegunkę, wzdęcia, zaparcia i bóle głowy. Panowie natomiast inwestują, załatwiają sprawy w bankach, jeżdżą luksusowymi  samochodami, naprawiają pralki  jako bohaterowie w swoim domu oraz piją piwo z kumplami.  Czyż nie tak?  Patrząc dalej na media jako na obraz naszego świata zauważyłby także ze  wśród gadających głów w studio jest tylko 14% kobiecej płci ( dane  z monitoringu mediów  BP Kongresu Kobiet z maja tego roku) i niechybnie doszedłby  do wniosku, ze panie nie maja nic do powiedzenia i dlatego milczą…  Nie, nie i NIE!   Kobieta ozdabia ekran jako prezenterka, pogodynka ale…  publicystka? Trzeba mieć siłę Janiny Paradowskiej, jęzor Moniki Olejnik żeby się na media załapać….  Przekonałam się osobiście o tym, że kobiety  mediach nie są obecnie  w modzie. Wśród autorów portalu SDP jestem jedyną kobieta i nie łatwo jest mi tam pisać wbrew  męskim  stereotypom. (www.sdp.pl ) Temat kobiecy jest  po prostu do odstrzału – co tam jakieś    babskie  gadanie na babski temat jak dzieją się dzieje: zbliżają się wybory w Kraju i na Foksal…  Choć  nie jestem feministką co to uważa że jesteśmy sobie równi w każdym calu, rolach i powinnościach a wszędzie winno być pół na pół… musze jednak zawalczyć o równouprwnienie i  choć na blogu oddać honory  wydarzeniu sprzed tygodnia pt: Europejski Kongres Kobiet .

Tak wiec, jak napisałam, kobiety w mediach służą głownie do dekoracji  i  politycy tłumnie odwiedzający Salę Kongresową   chcieli sie tymi kobietami przyozdobić. Wianuszek pięknych aniołków otaczał więc   nieustannie Ministra Kalisza  który fotografował się z nimi   w czułych pozach. Marszalek Borowski także odłożył na bok powagę urzędu i obejmował panie przed obiektywem.  Intermedia odbywały się  na proscenium ku uciesze damskiej publiczności… Ale gdy tych dwóch wytrawnych dżentelmenów polityki podniosło wzrok do góry  – być może –   zamurowało ich ze  zdumienia nad potęgą Sali  Kongresowej , wypełnionej po brzegi paniami z lewa i z prawa i tymi absolutnie bezpartyjnymi,  zasłużonymi kombatantkami wojny polsko-jaruzelskiej a także młodziutkimi delegatkami regionów w oryginalnych strojach, kapelusikach i koszulkach. Były delegatki krajów UE, Ukrainy, Białorusi i dalekiej Australii.  7 tysięcy kobiet, które się na obrady  zgłosiło nie dało się upchnąć w Sali Kongresowej i część musiała zająć wygodne miejsca przy telebimach. A wygodne były także z tego względu że obok funkcjonował kącik przedszkolaka, gdzie mamy mogły bezpiecznie zostawić pociechy i oddać się politycznym dysputom!
  Setki paneli, spotkań dyskusji, tysiące problemów małych i dużych od rana do wieczora przez dwa dni : fakty  i  fakty, rzeczowa dyskusja i twarde postulaty

Czasy mamy mocno niepewne: glob w  nierównowadze, gwałtowne zmiany  przywództwa, huragan kryzysu wisi nad planetą , bankrutują całe państwa, gospodarka zamiast PKB produkuje masowo bezrobotnych a na ulice wielu krajów wychodzą młodzi, wściekli… I gdzie te kobiety się pchają do takiego trudnego świata? Dlaczego one? I dlaczego teraz właśnie? Do modelu skandynawskiego jeszcze nam daleko ( na każde publiczne stanowisko musi być tam sprawiedliwie dwóch kandydatów do wyboru: kobieta i mężczyzna) a jednak uważam, że w czasach zamętu warto docenić kobiece talenty!

Ubiegłoroczny Kongres Kobiet wydusił na naszym Sejmie ustawę kwotową: 35% miejsc na listach obowiązkowo dla pań! Podśmiewano się w kuluarach, że będzie "łapanka na ciotki i teściowe" a na Sali Sejmowej Posłowie  rechotali bez żenady słysząc, że kobiety winny być bliżej mównicy i wysokich urzędów… Słowo się jednak rzekło i na listach wyborczych mamy kandydatki a nawet jest ich więcej niż ustawa przewiduje. PO promuje  42% kobiet do parlamentu, PSL 41% a PiS  40%  Aż tak się postarali!  Rekord pobiła PPP gdzie płeć piękna zajmuje aż 48% .

"Jeśli chcecie zmiany – apeluje do wyborców Magdalena Środa – głosujcie na kobiety! " Gdyby  apel okazał się skuteczny, byłaby to rzeczywiście ZMIANA! Po pierwsze kobiety łagodzą obyczaje. Wiadomo że, gdy cheerleaderki tańczą na boiskach kibice łagodnieją jak baranki i nie wydają się w bójki . Na Euro 2012  przygotowuje się  więc nie tylko policyjną ochronę, ale też zespoły tańczących dziewcząt!

A pamiętacie lipiec 1992 r.? Właśnie upadł rząd Jana Olszewskiego, w przeszłość odchodziło 33-dniowe premierostwo Waldemara Pawlaka, ulica szumiała i gotowała transparenty a postsolidarnościowe partie naradzały się nerwowo. W sejmowym gabinecie Bronisława Geremka padła wówczas odważna propozycja: " Weźmy kobietę na szefa Rządu! Tylko kobieta może wziąć ten bałagan w swoje ręce i posprzątać w tym kraju –  powiedziała Olga Krzyżanowska –  Przecież Hanka Suchocka mogłaby zostać premierem!" Kobieta? „ To substytut !” odpowiedział wtedy z pogardą Jarosław Kaczyński, który na koalicję się obraził i właśnie ją opuszczał.  Przez kilka dni naradzano się niepewnie: „  może nieszczęścia nie będzie, bo Hani doda się doradców Jasia i Tadzia ( czyli Rokitę z Syryjczykiem), którzy będą wszystkim kierować”  Tymczasem "substytut" miał znakomite wykształcenie prawnicze, biegłą znajomość języków obcych, duże wyczucie polityczne i zdolność do kompromisu. Doradców owszem słuchał, ale Pani Premier o wszystkim decydowała sama i świetnie wyprowadziła na prostą polską politykę i pogodziła zwaśnione społeczeństwo!

Obserwatorzy zachowań  ludzkiej gromady twierdzą, że mężczyźni są  sterowani przez testosteron  a więc z natury bardziej agresywni i nastawieni na walkę. W dżungli polityki poruszają się jak ryby w wodzie – usatysfakcjonowani gdy mogą wypróbować swoje lewe sierpowe, powalić przeciwnika na łopatki, dać mu po mordzie i po ryju i postawić na torsie pobitego stopę zwycięzcy.. Kobiety na wysokich stołkach nie koncentrują się na wykańczaniu przeciwnika, starają się raczej go  przekonać i perswazją  obezwładnić – nie dążą do dominacji ale pokonują  problemy.

Być może łagodzące oddziaływanie zeńskiej płci jest  uniwersalnym mechanizmem…? Nasi biologiczni kuzyni po antropogenezie  też walczą ze sobą o terytorium i  o samice a układy i koalicje wewnątrz małpiego stada przypominają podobno do złudzenia zachowania polityków  – parę lat temu zauważył  to   francuski badacz Frans de Waala, autor pracy "Chimpanzee politics". Gdy  małpie samce skaczą sobie do gardeł , gdy się nawzajem drapią, kopią i gryzą a krew tryska na ziemię – na plac boju wchodzą samice, rozdzielają wojowników i nie pozwalaj im się wykrwawić.

Mam cichą nadzieję, że wybitne kobiety wejdą tym razem do parlamentu i zrobią porządek z naszymi awanturnikami, którzy już dwa lata wodza się za łby a nie przybyło od tych kłótni  żadne nowe przedszkole, ani nowy szpital ani nowe miejsca pracy..  Oczywiście, ze  jeśli kobiety  wejdą do polityki  będą w kraju  inne priorytety!  Być może mniej  będzie  stadionów i autostrad   a więcej tanich domów dla rodziny i  nowych żłobków…. Bo na zdrowy babski rozum   jeśli nie będą  w Polsce rodziły się   dzieci, które potem  nie wyrosną,  to  kto będzie śmigał  tymi autostradami na mecze? Kobiety są przewidujące  i  już dziś martwią się, ze igrzyska piłkarskie nie zapełnią stadionów i nie pokryją kosztów ich utrzymania… Dlatego umówiły się i  postanowiły: następny KONGRES KOBIET odbędzie na STADIONIE NARODOWYM !    

W XXI wieku nie musi się lać się krew, aby odtrąbić zwycięstwo. O sukcesie w polityce nie decyduje obecnie brutalna siła . Amerykański politolog, Joseph Ney, profesor Harvard University od wielu lat propaguje stosowanie w polityce łagodnej siły, czyli soft power. Przekonuje, ze można politykować inaczej, łagodniej  i nawet okazuje się to bardziej skuteczne! Zamiast odpalania  bombowców – mądre negocjacje, zamiast nacisków ekonomicznych czy militarnych – sprytne przekonywanie adwersarzy że to, co uważali za zagrożenie jest właściwie wspólnym interesem . Stosowanie łagodnej siły wymaga tworzenia lobbującej  sieci powiązań, wzajemnego zrozumienia i empatii -  a  to są właśnie  cechy, w których celują kobiety….

 Przy biesiadnym stole zarządów polskich spółek  zasiada  obecnie 10% kobiet ale tylko 3 % posiada głos decydujący. Uważano do tej pory, ze kobiety są  zbyt ostrożne  i  mniej skłonne do ryzyka.  Ale ta niby-wada w ciężkich czasach może okazać się cenna zaletą!   "Gdyby kobiety miały głos mocniejszy w korporacjach, nie dopuściłyby do kryzysu finansowego" – powiedział ostatnio nie kto inny ale sam George Soros! Na Kongresie Kobiet dowiedziałam się, że istnieje cos takiego jak feministyczna ekonomia.  Mądre  kobiety proponują generalny remanent i sprzątanie świata: trzeba mierzyć pracę, każdą pracę – zmierzyć  i wycenić także  bezpłatną pracę w domu i dla rodziny . Punktem wyjścia przy układaniu budżetu  powinny być  priorytety sfery  reprodukcji  Dlaczego do tej pory budowę stadionów rozlicza się jako inwestycję a przedszkola w budżecie to koszty?   Odważny pomysł! Czy ktoś go kupi?

Po powołaniu na stanowisko premiera Islandii Jóhanny Sigurdardóttir, powierzeniu teki prezesa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde,  po wybraniu Dalii Grybauskaite na prezydenta Litwy, reelekcji kanclerz Niemiec Angeli Merkel rozległy się    głosy, że wizerunek pewnego siebie politycznego macho, który wpędził świat w kryzys finansowy  blednie oto na naszych oczach  by ustąpić miejsca ikonie  mądrej kobiety. Przywódcą bogatej   Australii jest  dzis kobieta – Julia Gillard, 27 premier w historii tego kraju i pierwszy w spódnicy… Prezydent ( czy moze raczej Prezydentka ?)  Konfederacji Szwajcarii  pani Micheline Calmy Rey twardą ręka łagodnej kobiecej siły trzyma w pionie  gospodarkę i finanse  tego kraju. A oto najnowsza sensacja w Europie – Socjaldemokratka 44letnia Helle Thorning Schmidt objęła właśnie  tekę Premiera Danii. Za jej plecami  na  polityczna gwiazdę wyrasta 27-letnia Schmidt-Nielsen.

 Nieprawdopodobne głupstwa wygadywano o kobietach i przeciw kobietom przez całe stulecia a nawet tysiąclecia…. W  Księgach  pisano, ze "kobieta gorsza jest od diabła",  bo wiadomo że jak gdzie diabeł nie może to kobietę pośle..  Św. Albert, Ojciec Kościoła i nauczyciel, Świętego Tomasza gruntowanie zbadał problem i ustalił już w XIII wieku: "Kobieta nie jest mądrzejsza od mężczyzny ale jest od niego przebieglejsza, jej uczynki bywają podstępne a drogi, którymi  postępuje nie są do przewidzenia" Oj tak! Coś w tym jest!    

Warszawski Kongres Kobiet został uhonorowany obecnością i przemówieniem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, głos zabrała  wiceprzewodnicząca Viviane Roeding . Donald Tusk też znalazł chwile czasu i wpadł na Kongres prosto z Chorwacji…..  Miejmy więc na oku na te nową multi-polityczną  formację! Pojawiła się tyraliera na wysokich obcasach, które  są w stanie skruszyć nawet beton!!

 

 


Moje najnowsze wpisy

 

BIM! BOM!

czwartek 05/07/2018

BIM BOM!  Wybija godzina historii!  Polska rozdygotana w strajkach i protestach, obciach w Brukseli na całego, dwuwładza sądów, paraliż policji, służba zdrowia mdleje, kobiety szykują…


Zagadka nieśmiertelności

sobota 31/03/2018

WIELKA SOBOTA i wielka cisza. Milczą kościelne dzwony…. Czekamy na cud Zmartwychwstania.  Niby wierzymy  ale i powątpiewamy. Boimy się że kres życia jest ostateczny a…


Kto chce niech czyta

piątek 16/03/2018

Napisze dziś o przygodzie mojego życia, o potrawach z raju niebieskiego, o tajemnicy raka i o zagubionych śladach naukowych ścieżek… Kiedyś, kiedyś, jako młoda dziennikarka…


Gorący temat

sobota 10/02/2018

Mamy pretensje dziś do rodziców i do dziadków za to ze nie byli aniołami! Tak, mamy im za złe! Wojny nie pamiętam. Pamiętam jednak jak…


Jak sie rodzą naziści ?

poniedziałek 22/01/2018

Naziści… czy jest taka nacja w Europie?  Wiek XX ujawnił ich w milionach hailujących Hitlerowi. Teraz tez są enklawy tu i tam. Zagnieździ się i…


Wolności opcja atomowa

czwartek 21/12/2017

 W studio TVN Kalisz i Dorn komentują na bieżąco.. „Dokonania wewnętrzne Kaczyńskiego można jakoś zrozumieć, co nie znaczy akceptować - mówi Dorn – Polityka zagraniczna…


Australijski sen

poniedziałek 27/11/2017

Mój Bratanek Michał Antkowski (właściciel firmy turystycznej  KIRIBATI CLUB) podróżuje  właśnie po Australii… Obejrzyjcie Jego   rewelacyjne zdjęcia! I ja tam kiedyś byłam , i…


Migration Landscape

wtorek 31/10/2017

Huragan Grisza hula po Europie nie zważając na granice a ja spoglądam na mapę Europy i świata i widzę jak fale migrantów, niczym  fale oceanu …


Uniwersał w kwestii zdrowia

sobota 21/10/2017

Młodzi lekarze głodują , Płaszczak  cynicznie chce sprawdzać ile schudli  a KurWizja rozpuszcza plotki , ze  niektórzy na wyjazdach  jedli kanapki z kawiorem a jak…


Manna z nieba

niedziela 15/10/2017

PiSowi leci w górę, wszyscy się dziwią a ja nie. Polska szarobura, ciężko pracująca, ma w nosie wolności, sędziów konstytucyjnych czy mianowanych, bo ważne jest…