Strategie medialne na cenzurowanym


niedziela 02/04/2017
1

W dniach antyniemieckiej nagonki, gdy kanclerz Merkel występuje na okładkach popularnego tygodnika w mundurze SS-manki obok Tuska, którego moherowy lud chce pozbawić polskiego obywatelstwo ( zbierają podpisy ! :)   za to, że, jako Polak został Prezydentem Europy a Prezes z Nowogrodzkiej obiecuje, że da popalić tym Niemiaszkom i rozgoni wkrótce media polskojęzyczne…   Czy to realny problem środowiska? NIEEE! . Większość dziennikarzy z politowaniem obserwuje wygłupy partii rządzącej i nie bierze udziału w tym  wariackim cyrku.

Uczestniczę w debacie „Strategie medialne państwa za granica w czasach wyzwań dla Europy” Zapowiada się ambitna wymiana opinii bo wiadomo, że  doświadczenia mogą się  nawzajem przydać.  W praktyce jednak jest  to spotkanie w wielkiej nierównowadze… Z niemieckiej  strony na warszawskie spotkanie przyleciał   sam  Peter  Limbourg, Prezes DEUTSCHE WELLE  oraz   Karl Eberhard Hain-  specjalista prawa medialnego z  Kolonii.   Polską stronę reprezentowała Agnieszka Romaszewska, szefowa BIEŁSATU i Mariusz Staniszewski, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy  oraz multum polskich dziennikarzy w sali przy ul Zielnej. Kto chciał mógł sobie wziąć ustawę o DEUTSCHE WELLE i poczytać… Odważyłam się i…  od razu odczułam wielkie zakłopotanie. Ustawa jak ustawa a jednak widać w tych paragrafach  jak perfekcyjnie  zabezpieczona jest  za nasza zachodnią granicą dziennikarska niezależność!

Bundestag i Bundesrat maja zaledwie dwóch przedstawicieli w Radzie Programowej  DEUTSCHE WELLE ( w gremium 17 osobowym) więc o kontrolowaniu i sterowaniu mediami   nie ma mowy!  Programowaniem tych rozgłośni radiowo-telewizyjnych zajmuje się społeczeństwo w najszerszym rozumieniu „MY Niemcy uważamy, ze ludzie sami potrafią się mądrze rządzić – mówi prof. Karl Hain - państwo nie musi i absolutnie nie powinno ingerować w media a gdyby to robiło czyniłoby sobie krzywdę”, Kto zatem programuje  te audycje, tzn.  kto jest w Radzie Programowej DEUTSCHE WELLE?  Zapytajmy raczej  kogo tam nie ma…?  W Radzie są nie tylko przedstawiciele partii politycznych, związków zawodowych, wyznaniowych, sportowych  ale jest też  Konferencja Rektorów Szkol Wyższych i np. Akademia do spraw Języka i Poezji Niemieckiej… Prezes DEUTSCHE WELLE (  zwany Intendentem ) jest wybierany przez Radę na 6-letnią kadencję.  Żaden urząd nie ma prawa kontrolować  DEUTSCHE WELLE, oprócz Federalnego Trybunału Obrachunkowego – chodzi o finanse  i zgodność z obowiązującym prawem.

Wertując tę ustawę wstydziłam się po prosu za stan zacofania mojego kraju, gdzie prawo medialne stało się prawem partii rządzącej, która z mediów publicznych wyrzuciła na bruk dziennikarzy myślących   i w mediach pozostawiła tylko bezmyślnych, lojalnych służalców. I mamy co mamy:  chaos, mętlik, post-prawdy lansowane wbrew logice i fake-newsy, cynicznie wstawiane jak przecinki do medialnego przekazu!  Najbardziej cenioną dziennikarską umiejętnością stało się wykręcanie kota ogonem, bo jak wiadomo kot jako taki, stał się w Polsce symbolem politycznym!   Myślę że uczucia bezradności doznawało wielu uczestników spotkania na Zielnej…. Rzecz, bowiem nie w tym, ze mamy fatalne ustawy, raczej mamy martwe ustawy i… kłamliwe deklaracje.  Prezes TVP Jacek Kurski obejmując urząd zapewniał cynicznie ze odpartyjni  publiczną telewizję… Odpartyjnił, bo odtąd  rządzi tam tylko jedna  partia  i jest  TVPiS.

Zaproszenie na tę debatę wysłano również  na Na Woronicza ale Prezes Kurski nie zainteresował się, nie  zaszczycił i nie przyszedł na spotkanie z Prezesem DEUTSCHE WELLE , co nie jest szkodą  zbyt wielką bo gdyby się zjawił to prawdopodobnie  plótłby bzdury, ze polska telewizja jest niezależna i nie partyjna… Ha! Ha!  Smutno pomyśleć! Ręce i szczeki opadają …

Spotkanie na Zielnej było dla mnie jednak ciekawe od innej strony Poznałam, dotknęłam jakby komunikacji globalnej, która stała się rzeczywistością za czasów mojego pokolenia!  DEUTSCHE WELLE nadaje na cały świat -  w 30 językach przez całą dobę leci przekaz na falach radiowych i za pośrednictwem telewizji. Ciekawe, ze najmniej nadają po niemiecku, ponieważ celem jest dotarcie z informacją do najszerszych odbiorców w ich krajach i w ich językach – tak, aby przedstawić Niemcy, jako demokratyczne państwo prawa i zaprezentować stanowisko Niemiec w aktualnych międzynarodowych sprawach a z drugiej strony budować świadomość globalną, że ziemia jest wspólnym dobrem  wszystkich ludzi.

A co na to NASI? Hmm…?   Jak tu realizować polską strategię medialną dla zagranicznego odbiorcy jak nie ma tej strategii nawet wewnątrz kraju i nikt nie wie, o co chodzi z tymi spiskami i wrogami, którzy rzekomo otaczają Polskę a są wytworem jedynie chorej wyobraźni pewnego polityka?! Dyrektor Mariusz Staniszewski chaotycznie mamrotał coś pod nosem. Pani Romaszewska reklamowała swój program, który nadaje uparcie po białorusku, choć Białorusini rzadko już używają tego języka ( mówią na ogół po rosyjsku) Dowiedzieliśmy się takich rewelacji jak np. to, ze audycje polonijne dla Polonii lecą po polsku, ale kto i gdzie słucha nie bardzo wiadomo. Dyrektor Staniszewski nie umiał nawet odpowiedzieć na pytanie o audycje z Warszawy w języku niemieckim – czy są realne czy w kosmicznej pustce?

Przedstawiciele DEUTSCHE WELLE byli dyskretni – nie zauważyłam żadnego komentowania, opiniowania i wtrącania się w polskie sprawy. Niemcy zawsze byli powściągliwi. „Wolna Europa” nadawała wprawdzie z Monachium, ale przecież była finansowana przez CIA i Kongres Amerykański. Słuchali jej kiedyś wszyscy w ukryciu i pod poduszką a w czasach walczącej „Solidarności” nadsłuchiwaliśmy tez audycji Radio France International… Nie przypominam sobie, aby w tamtych latach Niemcy w eterze wyróżniały się szczególnym przekazem! Także i teraz – przede wszystkim pilnują swoich, niemieckich spraw.. A interesem Niemiec jest   demokracja, szacunek dla prawa także w innych krajach bo to niweluje konflikty i zapobiega wojnom. W przekazie medialnym Niemcy dążą do  harmonii globalnej

Ktoś z sali wypomniał niemieckim gościom list szefa koncernu Ringier Axel Springer do pracowników, co zostało uznane przez naszych  rządzących  za niesamowity   skandal. Mark Decan wystosował ten list w szczególnej chwili. Donald Tusk został właśnie  wybrany na Przewodniczącego Rady Europejskiej stosunkiem głosów 27 do 1.  Ta żenująca porażka polskiego rządu, który pokazał światu swoja mściwość i głupotę, podległa natychmiast kociej procedurze wykręcania znaczeń: Pani Premier powitana na lotnisku z kwiatami a usłużne media miauczały o wielkim polskim sukcesie :)   Rząd polski zapowiedział także, że w odwecie za nieposłuszeństwo Unii będzie odtąd wetował, blokował i w ogóle obrzydzał UE „bo z tą Unią trzeba  na ostro” ( Minister Waszczykowski)    Mark Decan przewodniczący Ringier Axel Springer przypomniał w tej sytuacji polskim dziennikarzom, że znakomita większość Polaków jest zadowolona z Unii i chce w niej pozostać.  Konkretnie napisał tak „ dziennikarze powinni pomóc polskiemu społeczeństwu by Polska pozostała na cywilizacyjnym pasie szybkiego ruchu a nie skończyła na parkingu…” I co w tym złego? I gdzie tu antypaństwowe instrukcje? Przecież Premier Szydło  i jej urzędnicy twierdzą ze nie chcą wyjść z Unii więc powinni cieszyć się z takiego wpisu! Chyba ze mówią co innego a myślą i  robią co innego czyli robią   wszystko aby nas z tej Unii wywalili. Takie numery  już znamy i wiemy ze nikt tam  nie powie ze białe jest białe a czarne jest czarne :) Sam Prezes zalec bo  tak przecież obwieścił!

Osobiście nie widzę w tym liście  niczego niestosownego – była to ochrona prawdy przekazu i uhonorowania polskiego sukcesu, który uznał cały świat!!!  Że się Prezesowi z Nowogrodzkiej nie spodobało?  Ze rząd polski zamiast cieszyć się z wysokiego honoru, który spotkał Polaka, dyszy mściwą  zawiścią ? Smutne to i żenująco niskie….  „Nie może tak być – grzmiała oburzona rzeczniczka PiS  Beata Mazurek – Nie może tak być,   ze koncern AXEL wie lepiej niż polski rząd , co jest  dobre dla Polaków !”  Hola! Hola! A kto powiedział., ze obowiązkiem prywatnych  mediów jest wspieranie we wszystkim rządu Beaty Szydło, nieliczenie się z opinia światową i ogólnopolską i propagowanie opinii ze wybór Donalda Tuska jest porażką UE?!  Przecież to NIEPRAWDA!

Prezes DEUTSCHE WELLE Peter  Limbourg nie uważa  listu Marka Decana   za jakieś szczególne wydarzenie. W AXEL jest zwyczaj ze prezesi piszą do pracowników a każdy, kto przychodzi pracować do AXEL, na wstępie zapoznaje się z linia ideową tej medialnej korporacji i musi wiedzieć, ze jako dziennikarz będzie pracował dla demokracji europejskiej.  Jeśli ktoś chce sprzyjać post-prawdom, siać nienawiść i propagować rasizm, to niech wie, ze nie będzie tu miał miejsca! Koniec kropka. Ja to rozumiem i z tym się absolutnie zgadzam.

A co z niezależnością dziennikarską? Zastanawiam się…. Media nigdy nie są absolutnie niezależne. Są np. zależne  od czytelników  (słuchaczy), którzy ich chcą albo nie chcą… Media zależą od norm obowiązującego prawa, a także trochę od reklamodawców a przede wszystkim muszą się liczyć z hierarchia wartości właścicieli, którzy kiedyś te media powołali  a teraz nie muszą drukować wszystkiego, co się komuś przytroi w chorym umyśle. Jeśli ktoś chce  np. napisać o tym, ze uchodźcy roznoszą choroby to rzetelne dziennikarstwo wymaga, by przede wszystkim  to udowodnił autorytetami naukowymi i epidemiologią społeczną -  rzucanie słów na wiatr jest niebezpieczne, bo zaraża kłamstwem miliony!  Kto uparcie nie uznaje wartości demokracji niech sobie idzie  do innych mediów, jeśli takie znajdzie,  albo niech założy własna gazetę i tam głosi.. Póki, co żyjemy w wolnym kraju i nikt nikogo nie będzie karał za wyrażanie poglądów!

Lecz jedno w tym wszystkim jest poza wszelka dyskusją, że bez wolnych, niezależnych mediów nie wsiądziemy do pospiesznego pociągu UE, ale co najwyżej pozostaniemy z bagażami na peronie.

XXX

Debata ” Strategie medialne państwa za granicą  w czasie wyzwań dla Europy” odbyła sę  27 marca w Centrum  Konferencyjnym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej na ul Zielna 37 w Warszawie


Komentarze 1 Dodaj komentarz

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


7 + = szesnaście

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Jak sie rodzą naziści ?

poniedziałek 22/01/2018
0

Naziści… czy jest taka nacja w Europie?  Wiek XX ujawnił ich w milionach hailujących Hitlerowi. Teraz tez są enklawy tu i tam. Zagnieździ się i…


Wolności opcja atomowa

czwartek 21/12/2017
0

 W studio TVN Kalisz i Dorn komentują na bieżąco.. „Dokonania wewnętrzne Kaczyńskiego można jakoś zrozumieć, co nie znaczy akceptować - mówi Dorn – Polityka zagraniczna…


Australijski sen

poniedziałek 27/11/2017
0

Mój Bratanek Michał Antkowski (właściciel firmy turystycznej  KIRIBATI CLUB) podróżuje  właśnie po Australii… Obejrzyjcie Jego   rewelacyjne zdjęcia! I ja tam kiedyś byłam , i…


Migration Landscape

wtorek 31/10/2017
0

Huragan Grisza hula po Europie nie zważając na granice a ja spoglądam na mapę Europy i świata i widzę jak fale migrantów, niczym  fale oceanu …


Uniwersał w kwestii zdrowia

sobota 21/10/2017
2

Młodzi lekarze głodują , Płaszczak  cynicznie chce sprawdzać ile schudli  a KurWizja rozpuszcza plotki , ze  niektórzy na wyjazdach  jedli kanapki z kawiorem a jak…


Manna z nieba

niedziela 15/10/2017
0

PiSowi leci w górę, wszyscy się dziwią a ja nie. Polska szarobura, ciężko pracująca, ma w nosie wolności, sędziów konstytucyjnych czy mianowanych, bo ważne jest…


Bracia nasi z raju niebieskiego

sobota 07/10/2017
1

Niezidentyfikowana grupa katolickich oszołomów wystosowała apel o wycofanie filmu POKOT z listy Oskarowej. „To jest film antyreligijny, który skompromituje Polskę…” Polską już jest skompromitowana tym…


DZIEŃ ŚWIRA według Księcia Hamleta

niedziela 10/09/2017
0

  Jeśli będziecie kiedykolwiek  w  Turyngii to serdecznie polecam  Wartburg Castel niedaleko  Eisenach.   Potężne zamczysko  wzniesiono tysiąc lat temu na skarpie, nad przepaścią ponad 400…


Noc huraganów

wtorek 15/08/2017
13

  Pamiętam wieczór, gdy las zahuczał jak nigdy.... Staliśmy przy oknie zdumieni, ze drzewa zginają się w pałąk. Elektryczność wywaliło od razu.  Było ciemno, straszliwie…


1 sierpnia 2017...

środa 02/08/2017
13

..Moja pamięć nie  sięga Warszawskiego Powstania….  O Powstaniu 1944 dowiedziałam  się później z opowieści mojej ciotki JANINY (   po mężu)   OTTO. Czasy były dziwne… Ledwo…