Przemysł smoleński


sobota 26/01/2013

 Przemysł smoleński pracuje pełną parą i z gardzieli swego hutniczego pieca wypluwa coraz to nowe produkty na rynek.   Ledwo Polskę obleciał film Joanny Lichockiej  „Pogarda”( pokazywany masowo w „Klubach Gazety Polskiej”) a już mamy nowe dzieło filmowe –  „Anatomię upadku” Anity Gargas.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich,  (tzw. SDPiS ) udziela  właścicielom mediów  rad i wskazówek co powinni publikować a czego ujawniać  nie powinni…  Ostatnie zalecenie dotyczy   Prezesa TVP SA Juliusza  Brauna, któremu SDPiS na piśmie przesłał wytyczne,  że powinien koniecznie ten film puścić w prime timie…Mało  ostatnio oglądam telewizję  więc nawet nie  wiem czy jest jeszcze to pasmo programowe „Bajki dla dorosłych”, gdzie ten  film mógłby świetnie zaistnieć…?.

Zmusiłam się, aby obejrzeć ” Anatomier upadku”  w internecie… Warsztatowa słabizna i nudy na pudy…  I gdzie te rewelacje?  I o co ten krzyk?   Wszystko już było i nie bardzo rozumiem, co tak w tym filmie zachwyciło Prezesa Krzysztofa Skowrońskiego?

 Przyznać jednak trzeba, ze Pani Gargas nieźle się nabiegała łapiąc pod Smoleńskiem, kogo popadnie, bo niewielu chciało z nią rozmawiać. Reporterka – reżyserka zwierza się nawet, ze mieszkańcy Smoleńska się bali. No nie… Jeszcze tak źle to Ona nie wygląda!

 Ludzie na ogół nie zadzierają głów w góry by przyglądać się lecącym samolotom, ale za to jak spadnie to im się zaraz przypomina…. Pewien kierowca jechał tamtędy feralnego dnia i  po trzech latach przypominał sobie, że… widział ogień na ogonie  Ciekawe, jakim cudem on ten  ogień wtedy  zobaczył? Czyżby trzymał w szoferce jakieś przeciwmgielne podręczne teleskopy?  Meteorolodzy określili aurę 10 kwietnia 2010, jako „ mgłę gęstą,  widzialność 100 – 200 m” ( zauważyli to też piloci w kokpicie samolotu „ Mgła…Nic nie widać!”)  Ale szofer przez te mgłę cudownie   zobaczył na 500 m conajmniej… A jeśli  nawet,  to  żadna to rewelacja, bo smuga z komory spalania ( 1000 stopni C ) ciągnie się za każdym samolotem.

Z wielkim oburzeniem mówi się w tym filmie, ze  Rosjanie natychmiast ”niszczyli dowody” tj. cięli wrak, wybijali okna…. Z jak inaczej mogliby wydobyć stamtąd ludzkie szczątki?  Straż pożarna tnie blachę samochodu podczas każdego niemal wypadku drogowego a cóż dopiero  stalowy kolos!  Rosjanie narazili się tez autorce filmu, bo kładli płyty betonowe na męczeńskim polu: i co oni chcieli tam ukryć?. A błota smoleńskie, proszę Szanownej Pani!  Jak  inaczej dojechać do wraku po uginających się mokradłach?  Rosjanie zbudowali to niby- lotnisko w latach dwudziestych ubiegłego wieku  na leśnych bagnach, bo  chcieli ukryć fabrykę broni – z pod Smoleńska startowały transportowe MIGi i nikomu nie przyszło do głowy ze 70 lat później może się wybrać w te niegościnne okolice cała polska rządowa delegacja!  Nie, nie  będę się powtarzać –  wiadomo ze TU154 M nie powinien w ogóle się tam pojawić! Perfidia Rosjan – domyślnie głosi  komentatorka „Anatomii upadku” – zaszla tak daleko, że nawet wycięli las wkolo miejesca upadku samolotu a wszystko  po to aby ukryć trajektorię lotu. Oto i wciąz nowe dowody na „niszczenie dowodów”!

 Amerykańscy  naukowcy (którzy nie widzieli Smoleńska na oczy) wymądrzają się w tym filmie,  pokazują obliczenia i  komputerowe wykresy, które rzekomo udowadniają wielokrotne wybuchy…. Każdy naukowiec ma swoją prawdę, od dawna to wiadomo. Ja się na tych wykresach nie znam, wiec komentować nie będę i tylko nie rozumiem  dlaczego ci znawcy nie chcą zaprezentować swoich odkryć przed Komisja Wypadków i polska Prokuraturą?

 Tak czy inaczej pani Gargas zanalizowała jak umiała upadek polskiego samolotu.  Samolot upadł.  Upadł i rozleciał się na drobne  a ciała pasażerów rozprysnęły się na wielkiej przestrzeni. Kawałków ludzkich mogło być tysiąc i więcej, bo tak bywa w wielkich katastrofach… Zazwyczaj w ogole się ich nie zbiera do indywidualnej identyfikacji. W Lesie Kabackim, gdzie  183 osoby utraciły  życie w 1987,  tylko połowę z nich zdołano częściowo zidentyfikować. W kwietniu 2010 przyleciało transportowcem do Warszawy,   200 kg ludzkich szczątkow, zebranych na polu pod Smoleńskiem – to nie rezultat rosyjskiego bestialstwa ani lenistwa patomorfologów, ale koniecznosć  Nie można badac DNA kazdego strzępu martwego ciala a potem miesiącami składac,  dopasowywać  i  zszywać…  Po takich wielkich katastrofach ofiary spoczywają w zbiorowych mogiłach.  

Pani Gargas dostała główna nagrodę SDP w 2011 za film o Smoleńsku  „10.04.10” . Troche  ścinków jej wtedy zostalo więc dokręciła  teraz w Smoleńsku  wypowiedzi przechodniów z ulicy. Powstał z tego film  niskobudżetowy, zwlaszcza ze obciążony był   funduszem na szczególne ugaszczenie świadków.  A ja  już wiem, kto dostanie Wielką Nagrodę Wolności w 2013 – oczywiście, znów pani Anita Gargas za  najnowsze swoje dzieło!  Brawo – BIS!

 I tym sposobem „Anatomia upadku” przypieczętuje upadek SDP, które stało się PiS-owska jaczejką i tubą smoleńskiego ludu.  Na polityczne zamówienie pewnego Prezesa pewnej Partii -   SDP  (  czyli SDPiS)  wskazuje drogę polskim dziennikarzom, że powinni udać się w stronę cmentarzy oraz wprost do grobów i tam poodszukiwać „prawdy” a za swoje wysiłki zostaną sowicie nagrodzeni.  Nowe kierownictwo SDP dorwało się nie tylko do gabinetów, ale i do milionów w kasie, wiec póki co na smoleńskie nagrody wystarczy.  Tylko, co to ma wspolnego z Regulaminem Nagród i z misją społeczną tej zasłużonej niegdys dziennikarskiej  organizacji? Główna Nagroda Wolności Słowa SDP przyznawana byc powinna „za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka”   Więc co ma piernik do wiatraka?  

Aby dojść do „prawdy” zmusiłam się nastepnie żeby obejrzeć „POGARDĘ” Joanny Lichockiej  - laureatki Wielkiej Narody Wolności SDP za rok 2012…. Rany Boskie! Jeśli ma to być nagroda dla najlepszego polskiego dziennikarza i wskazanie drogi  młodym adeptom medialnej sztuki to ja się wypisuję! W filmie Lichockiej mówią głównie smoleńskie wdowy bardzo zbolałe, bardzo cierpiące, płaczące  i bardzo poszukujące winnych za to tragiczne zdarzenie losu.  One wciąż jakby nie wierzą ze ich bliscy zginęli. Poruszające relacje – jakżeby inaczej…?  Jednakże   Kodeks Etyczny BBC i wszystkie europejskie kodeksy dziennikarskie) ostrzegają, by dziennikarze nie eksploatowali ludzkiej rozpaczy i nieszczęścia – zabrania się pokazywania w mediach ludzkich szczątków, wszelkie katastrofy tylko z dalekich planów,  żadnego płaczu nad trupami i publicznego manifestowania rozpaczy!  Żałoba i cierpienie  po śmierci bliskich to sprawa najściślej osobista – upublicznianie jest cyniczne i  nieetyczne – mówią twórcy dziennikarskich kodeksów…

 Autorka „Pogardy” zderza  cierpienie  żałobnych wdów z werblową muzyką wojska, idącego do ataku, z wizytą Miedwiediewa w Warszawie,  z  oderwanymi wypowiedziami polityków… Taki zabieg jest  czystą manipulacją! Montowanie po sobie planów filmowych tych a nie innych jest specyficznym językiem filmu i  działa na podświadomość. Ten  warsztat  reżysera,  ta  formuła  montażu  potwierdza że manipulacyjnym celem tego filmu jest udowodnić polityczną tezę:  aktualna ekipa władzy w  Polsce z pogardą odnosiła się do narodowej  katastrofy.  Jak można wymyśleć coś takiego Szanowna Laureatko Wielkiej Nagrody Wolności?  Chyba ze jest to wolność…. od odpowiedzialności? Jeśli ten film  okazuje  komuś pogardę to  właśnie tym  żałobnym  wdowom i  wdowcom nie szanując ich cierpienia!  Nie wolno wkraczać z butami w prywatność cierpiącego człowieka, eksploatować jego uczucia a potem je sprzedawać i… zniszczyc!

 Oba filmy  ” Made in Przemysł Smoleński”  bedą kiedyś pokazywane studentom dziennikarstwa  jako przykład manipulacji – nie wątpię… A mnie na studiach pokazywano film „Chłodnym okiem”…Haskalla Wexlera.  Czy ktoś go jeszcze pamięta? Bohaterem jest dziennikarz, który jest świadkiem wypadku na szosie: rozbity samochód, pokrwawione ofiary….  Zamiast wezwać pomoc, zamiast ratować  umierających  - dziennikarz  łapie za kamerę i filmuje ostatnie minuty gasnącego życia.  Ale będzie super materiał dla redakcji!

Na koniec nie mogę się oprzeć refleksji –  dlaczego media, eksploatujące krwawe wydarzenia, śmierć i cierpienie maja  takie powodzenie? Jaka to ciemna siłą pchała kiedyś  tysiące, by oglądać publiczce egzekucje? Dlaczego  ludzkie szczątki na szosie skupiają  od razu tłumy gapiów?  Dlaczego ludzie poszukiwali namiętnie obrazu poharatanych ciał smoleńskiej katastrofy, zamieszczonych na rosyjskim  portalu?  Dlaczego?  Czy majestat śmierci już nic nie znaczy? Gdzie jest granica naszego człowieczeństwa?

Wszyscy  musimy żyć  z tajemnicą śmierci i umierania  ale  jest w nas wielki lęk… Rozumiemy nieuchronność lecz biologia ma swoje prawa. Widok czyjejś śmierci, cierpienia i krwi ekscytuje ludzkie osobniki.  U wielu powoduje seksualne pobudzenie – żołnierze nierzadko do ataku idą  w stanie erekcji. Lęk przed  utratą życia włącza biologiczny mechanizm ucieczki i przeniesienia – odzywa się instynkt… Podobno  w momencie ostatecznego zagrożenia ludzie rzucają się na siebie jakby chcieli nić życia jeszcze w  ostatnim momencie przekazać dalej… Psychologia ukrywa to, bo jest to pole wciąż nierozpoznane i tajemne dla nauki… Kryminologom wiadomo np, że seryjni mordercy mordują, bo nie mogą inaczej – potrzeby seksualne zostały w nich  aż tak wynaturzone ze doznają pobudzenia jedynie patrząc na krew,  na zmasakrowane zwłoki zamordowanego.

Czlonek  Zarządu Glownergoi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich ( SDPiS) pani Teresa Bochwic nie tak dawno wzywała by zdjęcia z rosyjskiego portalu dokładnie oglądać i podawała nawet link do strony .  Ależ pani doktor, delektowanie sie obrazem zmarłych,  i to jeszcze w kawałkach, jest  odwoływaniem się do najniższych instyntów  – czy to tak  przystoi starszej pani?!

 Ho! Ho! Ale daleko mnie poniosło! Chciałam jednak byśmy chłodnym  okiem spojrzeli na politycznych paparazzi, którzy teraz cynicznie wykorzystują  ból smoleńskich ofiar…

Jestem osobą religijną i  wiem, że ciało ludzkie zawsze wraca do ziemi i w proch się obraca. Odlot do wieczności pod Smoleńskiem był błyskawiczny –  mgnienie, parę sekund zaledwie…  Nie zdążyli nawet odbyć tej podróży w tunelu przeznaczenia, na końcu którego jest światłość wiekuista…  Zdumieni,  zdezorientowani nie wiedzieli, co się z nimi dzieje, gdy nad płonącym wrakiem objawiły się obłoczki dusz wyzwolonych, rozpoczynające swą podróż w wieczność poza ciałem. CZEŚĆ  ICH PAMIĘCI ! Wieczny odpoczynek racz im dać Panie – śpiewali na klęczkach uczestnicy katyńskiej uroczystości, którzy nie doczekali się na swego Prezydenta…. Orkiestry wojskowe grały przejmujące Requiem i w niebo wzbijały się modły o pokój ich dusz.

 Ale spokoju nie będzie… Karty polskich dziejów ubarwiać będzie odtąd smoleńska neverending story… Przejdą lata i lata przeminą i będą opowieści, baśnie i legendy… Kiedyś  fantazje złagodnieją, spory ucichną a polityczni paparazzi, którzy dziś żerują na ofiarach smoleńskiej tragedii sami też odejdą do wieczności…

 


Moje najnowsze wpisy

 

BIM! BOM!

czwartek 05/07/2018

BIM BOM!  Wybija godzina historii!  Polska rozdygotana w strajkach i protestach, obciach w Brukseli na całego, dwuwładza sądów, paraliż policji, służba zdrowia mdleje, kobiety szykują…


Zagadka nieśmiertelności

sobota 31/03/2018

WIELKA SOBOTA i wielka cisza. Milczą kościelne dzwony…. Czekamy na cud Zmartwychwstania.  Niby wierzymy  ale i powątpiewamy. Boimy się że kres życia jest ostateczny a…


Kto chce niech czyta

piątek 16/03/2018

Napisze dziś o przygodzie mojego życia, o potrawach z raju niebieskiego, o tajemnicy raka i o zagubionych śladach naukowych ścieżek… Kiedyś, kiedyś, jako młoda dziennikarka…


Gorący temat

sobota 10/02/2018

Mamy pretensje dziś do rodziców i do dziadków za to ze nie byli aniołami! Tak, mamy im za złe! Wojny nie pamiętam. Pamiętam jednak jak…


Jak sie rodzą naziści ?

poniedziałek 22/01/2018

Naziści… czy jest taka nacja w Europie?  Wiek XX ujawnił ich w milionach hailujących Hitlerowi. Teraz tez są enklawy tu i tam. Zagnieździ się i…


Wolności opcja atomowa

czwartek 21/12/2017

 W studio TVN Kalisz i Dorn komentują na bieżąco.. „Dokonania wewnętrzne Kaczyńskiego można jakoś zrozumieć, co nie znaczy akceptować - mówi Dorn – Polityka zagraniczna…


Australijski sen

poniedziałek 27/11/2017

Mój Bratanek Michał Antkowski (właściciel firmy turystycznej  KIRIBATI CLUB) podróżuje  właśnie po Australii… Obejrzyjcie Jego   rewelacyjne zdjęcia! I ja tam kiedyś byłam , i…


Migration Landscape

wtorek 31/10/2017

Huragan Grisza hula po Europie nie zważając na granice a ja spoglądam na mapę Europy i świata i widzę jak fale migrantów, niczym  fale oceanu …


Uniwersał w kwestii zdrowia

sobota 21/10/2017

Młodzi lekarze głodują , Płaszczak  cynicznie chce sprawdzać ile schudli  a KurWizja rozpuszcza plotki , ze  niektórzy na wyjazdach  jedli kanapki z kawiorem a jak…


Manna z nieba

niedziela 15/10/2017

PiSowi leci w górę, wszyscy się dziwią a ja nie. Polska szarobura, ciężko pracująca, ma w nosie wolności, sędziów konstytucyjnych czy mianowanych, bo ważne jest…