Kanalizowanie pieniędzy podatników


czwartek 13/09/2012

Aplikacja o nazwie „Gdzie jest moja kupa?” będzie dostępna dopiero 20 września, a już jest o niej i jej twórcach głośno. Dlaczego?

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Jaworzna przygotowało aplikację, która służyć ma śledzeniu trasy jaką pokonują… własne ścieki zanim trafią do oczyszczalni. Pierwszą reakcję na wieść o powstaniu tego wiekopomnego dzieła jest niedowierzanie. Drugą śmiech. A trzecią – jak sądzę, będzie pytanie, czy w ten sposób w Jaworznie kanalizuje się pieniądze podatników.

MPWiK tłumaczy, iż aplikacja ma zachęcić mieszkańców do włączenia się do kanalizacji. Nie wyjaśnia jednak w jaki sposób miałaby taka zachęta działać. Mieszkaniec, który śledzić będzie trasę własnej kupy na smartfonie, zapewnie już do sieci podłączony jest. A ten, który jest niepodłączony raczej nie zostanie zachęcony do podpięcia się po wpisach swoich przyjaciół na Facebooku (a aplikacja daje możliwość pochwalenia się na portalu trasą swojej kupy).

Pomysł nie jest nowy. Wcześniej podobną usługę sygnował swoim logiem Domestos. Niemniej jednak producent środków czystości nie wydał na nią pieniędzy podatników.

Rozumiem argumenty, które zachęciły zakład wodociągów z Jaworzna do zamówienia takiej aplikacji. Nie do wszystkich tematów w branży publicznej trzeba podchodzić ze śmiertelną powagą. Jednak bez względu na to, czy ‘projekt był współfinansowany przez Unię Europejską’, takimi działaniami władza nie pokazuje, że ma poczucie humoru, ale gdzie ma szacunek do publicznych pieniędzy.

Więcej:

http://forsal.pl/artykuly/647031,gdzie_jest_moja_kupa_czyli_marketingowy_sukces_aplikacji_z_jaworzna.html
http://www.chip.pl/news/oprogramowanie/programy-narzedziowe/2012/09/oto-najbardziej-kuriozalna-aplikacja-wszech-czasow-gdzie-jest-moja-kupa