Zmiany w Królestwie Słońca


środa 13/09/2006
48

O Polsacie ostatnio głośno głównie ze względu na plotkarskie zdjęcia z romantycznej wyspy Kos. W cieniu miłosnych przygód w stacji zachodzą jednak spore zmiany. Niekwestionowany król Zygmunt Solorz zmienia taktykę, bo stacji coraz trudniej rozpychać się na rynku.

Energetyka! To jest biznes. Pewny dochód i święty spokój! Nie to co telewizja, gdzie polityczne wiatry dmą już nie tylko z lewa i prawa – ale ze wszystkich kierunków. To już nie te czasy, gdy reklamowy tort Zygmunt Solorz kroił tylko z TVP. Dziś chętnych jest więcej, a reklamodawcy wybrzydzają. Trzeba inwestować, rozwijać się a nie tylko konsumować zyski. A słoneczne imperium zaczyna się chwiać. Pieniadze zainwestowane w telewizje nadbałtyckie nie chcą się zwracać. Politycy nie chcą jak dotąd pomagać w interesach. A rządzącym wizja świata przedstawiana przez Polsat nie bardzo się podoba.

Najbardziej martwi jednak wyścig o miejsce na telewizyjnym rynku. Dopuszczony do pokerowego stołu gracz z ulicy Augustówka przebija stawki, licytuje wysoko i chce puścić w skarpetkach wszystkich. W porównaniu do ubiegłego roku Imperium Słońca straciło 1,5 procent widowni i pewne trzecie miejsce w wyścigu. Już dawno okazało się, że ‶Łysi i Amazonki” są gorsi od ‶Big Brothera”, a teleturniejowe pomysły Krzysztofa Ibisza nie przebijają licencyjnych â€śMilionerów”. ‶Top Trendy” to też nie ‶Sopot Festiwal”. W nowej ramówce też hitów nie widać a na dodatek znikają popularne pozycje, jak choćby show Kuby Wojewódzkiego.

Gra zaczęła się gdy obaj partnerzy zaczęli łakomym wzrokiem patrzeć na widownię konkurencji. TVN zamarzył o dotarciu do miasteczek i wsi. Imperium Słońca zapatrzyło się na widza młodego, bogatego i z dużych miast. Zaczęła się licytacja. Wydawało się, że Polsat rozbije konkurencję, gdy dostał asa przypadkowo wyrzuconego z talii kart gdy tasował TVN. Tomasz Lis ostro wziął się do roboty, windując ‶Wydarzenia” na poziom oglądalności niedostępny dla ‶Informacji”. Nowe studio, oprawa, reporterzy – choć podobne do ‶Faktów” ściągnęło do stacji Solorza nowych widzów. Ale też generowało koszty. A przecież wcześniej informacje powstawały w Polsacie w chałupniczych warunkach. Wystarczy powiedzieć, że zwykły prompter trafił tam dopiero po kilkunastu miesiącach istnienia ‶Informacji”. Lis gwarantował nową jakość ale i. nowe kłopoty. Dziś ‶Wydarzenia” wydają się być w odwrocie. Odszedł Jakub Sobieniowski, który wraz z szefem ‶Faktów” opuścił przed laty okręt Waltera. Trzej inni reporterzy, których nazwisk nie zdradzę, negocjują z TVP. Sam członek zarządu do spraw programowych jest bombardowany niepokojącymi plotkami. A to, że ma być odsunięty, a to że wywalony, a to, że odchodzi sam do Murdocha. Źle się pracuje w takiej atmosferze.

Sam Król Słońca zaczyna mieć dość telewizji. Najpierw chciał sprzedać 25 procent akcji ‶Polsatu”. Teraz już 45. I choć Solorz będzie miał ciągle pakiet kontrolny akcji, to trudno uwierzyć by słynący z drapieżności niemiecki Bertelsmann zadowolił się ogryzkiem. A to może oznaczać wewnętrzną wojnę o władzę. To wszystko jednak przyszłość. Na razie na antenę wracają nowe seriale w tym ‶Świat według Kiepskich”. Oj kiepsko, kiepsko będzie.

.


Komentarze 48 Dodaj komentarz

 
 1. Nie „kiepsko” a „downmarketowo”. Czyli jak w czasach, kiedy tak jak Pan słusznie powiedział- tort reklamowy kroił razem z TVP. Wtedy to się sprzedawało. Pozostaje pytanie czy teraz też widownia potrzebuje Kiepskich, Skiby i im podobnych…
  Generalnie bardzo ładny tekst. Zaskakuje mnie Pan na całej linii.
  A w temacie: Biuro Reklamy polsatu póki co zanotowało najlepszy wynik finansowy ze wszystkich telewizji. W aspekcie rosnącego rynku reklamy telewizyjnej- ta strona jest „kryta”. Dlatego „polat” będzie jeszcze jakiś czas „Smacznym kąskiem” dla Soloża. A dziennikarze? O nich sie nie martwię. Bardziej się zastanawiam, co zrobi Lis. Dla niego nie łatwą sprawą będzie dalsza kariera. Telewizje juz ma „zdeptane” wszystkie. Cóż więc dalej? I to mnie najbardziej ciekawi.

     Odpowiedz
  4
  4
 2. Zysk Polsatu był niższy o 50 milionów niż np.TVN, więc ten wynik nie był chyba najlepszy…

     Odpowiedz
  4
  4
 3. Teleturnieje „Krzysztofa Ibisza” są w rzeczywistości raczej firmy ATM z Wrocławia, podobnie jak „Kiepscy”. Przy czym pracownicy tejże firmy potrafią dawać wyraz swej antypatii do Pana Krzysztofa na grupach newsowych.
  Myślę, że Król Słońce i jego dworzanie uważają, iż przerzedzenie ATM-o-sfery musiałoby się wiązać z pracą z drogimi tuzami światowymi jak Fremantle i Endemol (którego polski oddział na dodatek jest częścią ITI).

     Odpowiedz
  4
  4
  • Endemol nie jest już częścią ITI. Wcześniej było Endemol-Neovision ale jakiś czas temu ITI się z tej spółki wycofało i został sam Endemol.

   A Panu Sławomirowi gratulujemy bloga! Miłoby było zobaczyć Pana w TVN24 – w TVP3 się Pan tylko marnuje.

      Odpowiedz
   0
   0
   • Dziękuję. Nawet oficjalna strona ITI tego nie podaje.
    W każdym razie Endemol jest drogi i robi rzeczy, które w Polsce nie muszą się sprawdzić. Na miejscu włodarzy Polsatu dałbym szansę mniejszej, polskiej firmie np. ITC (też kiedyś związanemu z ITI).

    Panu Sławomirowi oczywiście gratulujemy.

       Odpowiedz
    0
    0
 4. W odróżnieniu od Stefana z Tornistrem mnie to, że Siezieniewski dobrze pisze nie zaskakuje. Zawsze uważałem go za swietnego dziennikarza.
  Panie Sławku! Tak dalej!

     Odpowiedz
  0
  0
 5. Wydarzenia to kopia Faktów – jak słusznie zauważono. A Lis nie ma chyba juz do nich serca. Robi swój program i już. A i ten jego program stronniczy jest bardzo…

     Odpowiedz
  0
  0
 6. znakomity tekst!!!

  Polsat sie coraz bardziej stacza – brak zupełnie wizji programu.

  Od paru lat żadnego pradziwego hitu – wszystkie nowiści to totalna klapa a stacja o mniejszym zasięgu bije ich na głową.

  Przydałaby się calkowita wymiana kierownictwa, nowy ludzie bo to co jest teraz to szybko dobprowadzi stacje na same dno … .

     Odpowiedz
  0
  0
 7. Generalnie na wszystkich frontach prowadzi TVN. Bije wszystkich jakością – oni są zawsze pierwsi.W blogu susznie zauważono, że Wydarzenia to kopia Faktów. Podobnie zresztą Wiadomości. A kopia nawet najlepsza – zawsze jest tylko kopią. Dlatego zapowiedzi że Tvp Info ma być kopią TVN24 bardzo mnie niepokoją. Czy publicznej i Wildstaina nie stać na wymyślenie czegoś wasnego?!

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Zaglądam do tych środowiskowych blogów na WM i uważam że ten jest najlepszy. Lubię też Szygla i Barbura. Nierówni są Duma i Orloś.

     Odpowiedz
  0
  0
 9. Wraz z mizerią w Polsacie pryska mit Tomasza Lisa. Udało mu się w TVN ale to był chyba szczyt jego możliwości. Wydarzenia są tylko kalką Faktów, prywata z lansowaniem Hanki, prywata w Co z tą Polską. Polsat – to klapa.

     Odpowiedz
  0
  0
 10. Ja zawsze ceniłam Siezieniewskiego choć gramy w innych drużynach. Uważam że zasługuje na więcej. Ale kryteria awansu w publicznej od lat pozostaja niezgłebione. Dlatego powinien odejść, bo wszędzie gdzie pójdzie przyjma go z otwartymi rękami.

     Odpowiedz
  0
  0
 11. Pan Siezieniewski, gwiazda PGR 24? Straszna miernota. Chciał być Lisem, ale ma móżdżek. Wydarzenia kopią Faktów? Czyli Lis kopiuje siebie. Wydarzenia i Fakty to 2 najlepsze dzienniki w Polsce, Lis je stworzył. Jak kiedyś Siezieniewski osiągnie jedną setną tego co Lis, to będzie miał prawo, żeby mu się nisko kłaniać.

     Odpowiedz
  0
  0
 12. Z POLSATEM coś bardzo złego się dzieje, przykładem niech będzie numer zrobiony widzom 24 GODZIN, nie dość, że przenieśli nagle termin emisji, to jeszcze niespodziewanie pokazali dwa odcinki nowe zamiast powtórki, a premiery z niedzieli i dobrego czasu, przenieśli na wtorki na 23.10, do 1.10, o co tu chodzi , nie mam pojęcia, dobry serial a oglądać go muszę z przeszkodami.

     Odpowiedz
  0
  0
 13. Nie zgadzam się z tobą shjdhsjhds. Pewnie jesteś jednym z tych którzy lecza kompleksy opluwając innych, na dodatek anonimowo. Znam Siezienia bo kiedyś z nim pracowałem. Świetny facet. I bardzo zdolny.

     Odpowiedz
  0
  0
 14. Kilka informacji dla komentujących.Zgadz się,że Endemol kiedyś należał do ITI.Był Endemol-Neovision.Został teraz tylko NEOVISION,nie Endemol.Tak prawdopodobnie będzie się nazywała platforma cyfrowa.ITI NEOVISION.
  Do Skarbka.TVN nie osiągnął zysku większego o 50 milionów od Polszmatu.TVN zanotował zysk większy o 50 milionów w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku(lipiec-sierpień).Za ten sam okres Polszmat zanotował zysk większy o cztery miliony.jak widać przepaść jest ogromna.
  Chciałbym też zauważyć,że TVN wyprzedził TVP2 w całotygodniowym udziale w rynku.
  TVN-u już nic nie zatrzyma.Będą pierwsi,bo na to zasługują.Żeby tylko jeszcze Fakty były bardziej rzetelne i obiektywne.Bo z tym mają problemy.

     Odpowiedz
  0
  0
 15. Nie lubie Wydarzeń. Są słabe. I nie wiem jak można je porównywać do Faktów czy Wiadomości. I będą zapewne jeszcze słabsze, bo wszyscy na mieście mówią, że tam sie zespół sypie. A Lis od Siezieniewskiego jest lepszy chyba tylko w dzieninie autokreacji.

     Odpowiedz
  0
  0
 16. Wydawało mi się, że to forum to miejsce poważnych dyskusji, a tu dziecinada. Ten zero, tamten ziobro. Merytorycznie uważam, że Polsat ostatnio sporo traci – powtórki filmów, Wydarzenia bez ikry ale z romansem, ucieczka Wojewódzkiego i brak klasowych pomysłów. Jeszcze trochę i wróci disco polo. Okazuje się, że zbudować nowy wizerunek nie jest łatwo. Nawet „człowiekowi sukcesu” jakim jest Tomasz Lis.

     Odpowiedz
  0
  0
 17. Świetny tekst, naprawdę. Czemu nie publikuje Pan w Gazetach?
  Tak się troche zastanawiam – może Polsat jest taki sam tylko my przyzwyczailiśmy do wyższej jakości. Ja osobiście nie mogę juz znieść tych wielominutowych reklam przerywających filmy. Wydarzenia sie poprawiły ale ciągle to II liga, bo o palmę pierwszeństwa walczą najbardziej opiniotwórcze Fakty i Wiadomości.

     Odpowiedz
  0
  0
 18. Wcześniej Soneczko mialo swoja widownię – wioski i miasteczka. I komu to przeszkadzalo?! Teraz jest stacja nijaka. Za glupia dla mądrych za mądrą dla glupich. Now aramowka jest slaba, nowych filmow nie ma, Wydarzenia podobaja mi się mniej niz dawne Informacje. Wolaem Wrześniewską niz Smoktunowicz. A ta druga prowadząca „Wydarzenia”, której nazwiska nie pamietam jest zupenie tragiczna.

     Odpowiedz
  0
  0
 19. Pracuję w tej stacji i mogę tylko potwierdzić. Lis myśli tylko o sobie, Król decyzji nie wydaje, dwór się podlizuje a programu nie ma. Ładnieś to ujął Siezieniewski

     Odpowiedz
  0
  0
 20. mnie takze sie wydaje ze polsat nie ma wizji na siebie Zdejmowali programy ktore im przeszkadzaly a mialy duza ogladalnosc np kiepskich czy pensjonat pod roza albo disco polo a zamiast poprawic jak mowili swoj wizerunek to traca przez to widzow Kiepscy juz wrocili a reszta? sprawdzone hity sa chyba dla nich jedynym ratunkiem

     Odpowiedz
  0
  0
 21. Pingback: cheap cialis

 22. Pingback: ciprofloxacin 500mg

 23. Pingback: how long does viagra last

 24. Pingback: can viagra 100mg be dangerous

 25. Pingback: viagra 10mg 20mg

 26. Pingback: https://mymvrc.org

 27. Pingback: how much will generic cialis cost

 28. insurance and cialis [url=http://myfemdoms.net/out.cgi?ses=lam0ar7c5w&id=63&url=http://cialisle.com]online pharmacy india tadalafil[/url] sprzedam cialis wroclaw myfemdoms.net cialis covered by tricare

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


2 × dziewięć =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Słabnący Puls

poniedziałek 21/07/2008
29

Puls przestał bić. Bo sercem każdej stacji telewizyjnej jest informacja. Nawet jeśli produkcja serwisu drogo kosztuje. A prezenterzy „Puls Raportu” o 18. 30 po ponad…


Co robić od 6 rano?

wtorek 01/01/2008
228

Z ofensywą śniadaniowa rusza „Puls”, który zmierzy się z „Kawą czy herbatą”. TVN zarzucił „Dwójce” kopiowanie ich porannego programu „Dzień dobry TVN. Ja zastanawiam się…


10 lat TVN

środa 03/10/2007
19

To miała być prawdziwa wojna. Mariusz Walter w mediach odważnie rzucał rękawicę TVP. Wierzył, że potrafi zrobić lepsza telewizję. Podbierano nam najlepszych ludzi. Starcie miało…


Wycinka

piątek 30/03/2007
214

W naszym lesie trwa wycinka. Wycina się wszystko, co było związane z poprzednim nadleśniczym. To zresztą nic nowego. Wypalanie tego co zrobił poprzednik stało się…


Polityczne bąki

piątek 22/12/2006
68

Polityczny bąk wypuszczany jest rano. Potem krąży i obija się przez rozgłośnie, portale internetowe, telewizje i dzienniki. Huczy od niego w sejmowych kuluarach. Przed mikrofonami…


Dlaczego wyginęły dinozaury?

środa 08/11/2006
246

Naukowcy nie mają stuprocentowej pewności dlaczego wyginęły dinozaury. Są analizy, hipotezy, przypuszczenia, kontrowersje, spory. Łatwiej ocenić dlaczego w TVP wyginęli reporterzy. Praca reportera w TVP…


Wyścig o widza

wtorek 26/09/2006
54

Halo! Halo! Tu wasz ulubiony komentator! Rozpoczynamy transmisję z walki o sportowego widza! Co za emocje! Komplet przed telewizorami! To będzie walka! Są już na…


Fachowcy

środa 20/09/2006
16

Pojawiają się w spółkach Skarbu Państwa. Wszędzie tam gdzie można tracić miliony i nie ponosić za to odpowiedzialności. Łączy ich jedno – są Fachowcami. Fachowcami…


Mistrzowie Świata

piątek 01/09/2006
75

TVP Info budzi emocje. Z opinii internautów w moim blogu wynika, że część osób nie wierzy w zmianę jakościową w TVP.   Ale są też inne…


PSL czy PGR?

poniedziałek 21/08/2006
14

Zanim jeszcze ruszyła ogólnopolska Trójka i Kurier, już konkurencja ochrzciła nas pogardliwym mianem "PSL24”. Złośliwa nazwa się nie przyjęła, bo nawet w trudnych czasach Roberta…