PSL czy PGR?


poniedziałek 21/08/2006
14

Zanim jeszcze ruszyła ogólnopolska Trójka i Kurier, już konkurencja ochrzciła nas pogardliwym mianem "PSL24”. Złośliwa nazwa się nie przyjęła, bo nawet w trudnych czasach Roberta Kwiatkowskiego mogliśmy patrzeć sobie w oczy w lustrze, co nie wszystkim w naszej stacji się udało. Dziś znów słyszę jak niektórzy koledzy z innych mediów złośliwie propagują nowe hasło "PGR24”. Hmmm.

Może i "PGR”, bo harówa u nas rzeczywiście straszna. I do roboty wstajemy, gdy inni jeszcze śpią. Tyle, że plony zbieramy lepsze. W ubiegłym tygodniu mieliśmy ponad 7 procent udziałów w rynku, czyli tyle co TVN24, TV4, TVN7, TV Polonia, Puls i Tele 5 razem. Pewnie znajdą się i tacy, którzy powiedzą, że nie ma się co podniecać, bo telewizyjna Trójka ma największy zasięg. Ale przecież 4 lata temu z tym samym zasięgiem było 3 procent udziałów. Na dodatek pozostajemy jedynym kanałem publicznej, który notuje ciągły wzrost. Minimalny, ale zawsze wzrost. A przecież ciągle pozostajemy "piątym kołem u wozu” TVP, programowym śmietnikiem do którego wrzuca się wszystko czym pogardziły potężne "Jedynka” i "Dwójka”. Czy wiecie, że w ciągu 4 lat istnienia naliczyłem 2 (!) kampanie reklamowe Regionalnej Trójki i może ze 4 artykuły w gazetach o naszej stacji. Co do tych dwóch kampanii – to nie wiem czy tę ostatnia liczyć, bo trwała aż. tydzień.

Na pewno TVP3 pomogły wielkie wydarzenia, choćby wizyta Benedykta XVI czy sport ( siatkówka i nie tylko ). Ale "Kurier”, "Telekurier”, "Echa Dnia”, "Teleplotki” i inne programy też idą w górę. Ludziom widać podoba się "PGR-owski” punkt widzenia. Zwykłe problemy widziane nie tylko z perspektywy Warszawy. Podane może i w "siermiężnej” formie, ale rzetelne. Może to efekt zmęczenia amerykańskimi megaprodukcjami, biesiadami, reality show? Może po zachwycie "McDonaldem” wracamy do schabowego? Nie wiem.

Teraz przed "Trójką” niezwykła próba. Przekształcenie w całodobowy program informacyjny. Innej perspektywy nie ma. Ale jak to zrobić, aby te 7 procent udziałów utrzymać? A potem spróbować dogonić uciekającą czwórkę "wielkich” ? Jak przekonać choćby fanów transmisji, by zadowolili się krótkim serwisem sportowym? A fanów malarstwa by zamiast "Malowanie – to proste” oglądali informacje kulturalne? Co zrobić z pasmami regionalnymi? To nie będzie łatwe. W ciągu 14 lat pracy w TVP widziałem więcej burzenia, niż budowania. Także w informacji. W czasach "Białorusi” redakcja "Wiadomości” roztrwoniła cały szacunek zbudowany przez Snopkiewicza, Gugałę, Bochenka, Pieczyńskiego, Lisa, Miecugowa, Milewicza i wielu, wielu innych. Teraz nawet "armia zaciężna” z innych stacji, gigantyczna reklama, nowoczesne studio nie przywróciły programowi dawnej pozycji. A "Panorama”? Kolejna reforma zakończyła się zreformowaniem reformatorów. A nad programem ( niegdyś elitarnym i komentarzowym ) zawisła groźba wygumkowania z ramówki. I komu ta Krysia Czubówna przeszkadzała.

Podsumowując, niejednokrotnie już TVP udowadniała, że potrafi strzelić sobie w stopę. Czy zatem czarno widzę powstanie TVP Info? Nie! Dlaczego? Odpowiem pytaniem – a kto stworzył TVN24? Czy nie byli to ludzie z TVP – Walter, Miecugow, Pieczyński, Sojka? Wrócę raz jeszcze do mojej rozmowy sprzed kilkunastu miesięcy o której pisałem wcześniej. Zapytałem Maćka Sojkę – dlaczego tworząc TVN24 jako pierwszego do współpracy zaprosił Adama Pieczyńskiego. Obu panów znałem z "Wiadomości”, gdzie grali w nieco innych drużynach. Maciej odpowiedział "bo jak Adam robił wydanie to ono zawsze było najlepsze, a my mieliśmy wielka robotę do zrobienia”. I takiego myślenia trzeba teraz w TVP, bo burzyć jest łatwo – budować dużo trudniej.

.


Komentarze 14 Dodaj komentarz

 
 1. Panie Sławku czy znany już jest przybliżony termin startu TVP INFO?

     Odpowiedz
  4
  4
  • To już przekracza wszystko. NIe dość, że teraz prowadzący „dziennikarze” mówią na procenty (%) punkty procentowe ???
   To dzisiaj rano p. Siezieniewski mówił o pożarze w Karolinie a zdjęcia były z Kaliforni i na pasku też pożar w kaliforni. Mówił o Sacramento w Karolinie !!!!
   Sądzę, że to specjalinie robią tumanów z telewidzów-obywateli. Amerykańskie wzory!
   Kiedyś w Stanach też widziałem mapę gdzie nie było Polski, tylko sąsiednie kraje graniczyły ot tak sobie.
   Panie siezieniewski i inni, procenty są nadal procentami, a punkty to są punkty bazowe, które dotyczą zupełnie czego innego. Proszę pouczyć się, please.
   Do zobaczenia w Sopocie…

      Odpowiedz
   4
   4
 2. Panie Sławku!

  Pan pisze to samo co w poprzednim wpisie więc i ja się powtórzę. Chwali Pan udziały w rynku TVP3. Owszem. Ale to nie jest zasługa serwisów informacyjnych. Te najlepiej oglądane- w paśmie 18- 19 i potem 21-22 mają ok. 09-1,0 rat w grupie 16-49 lat. Bardzo często oglądalność, nawet ta w sakli miesiąca dzwigana była przez transmisje siatkówki oraz innych eventów. Czy takie „górki” oglądalności serwisy informacyjne będą w stanie zagwarantować?

  Drugie pytanie: Finanse. Wiadomo że TVP SPORT to x milionów dotacji. Jak będzie z TVP3? Jeżeli dobrze myślę, to budżety poszczególnych regionów zostaną skierowane na „Wspólne konto”. Czy wtedy nie powstanie „opór materii” lokalnych ekip redakcyjnych?. Ma Pan rację. Część z kadry regionalnej to fachowcy. Ale zarządzanie nimi odbywa sie z innych szczebli. A tam, jak do tej pory brak było konstruktywnego sposobu myślenia. Od dawna zakłada się restrukturyzację Firmy. Jeżeli TVP przy okazji projektu „Info” postanowi „odchudzić” kadry w regionach- myslę że zrobi się niezłe zamieszanie!. W końcu sam oddział np. Krakowski ma tylu pracowników, co ekipa TVN24! A regionów kilkanaście!

     Odpowiedz
  4
  4
 3. Ale TVN24 też obrasta ludzmi. Tyle, że to są głownie praktykanci pracujacy za grosze albo za darmo. Ale to sie odbija na poziomie. Moim zdaniem i TVN24 i Fakty są coraz słabsze. Sianeckiego czy Sekielskiego widać głównie w swoich programach a nie w newsach. A następcy słabski są….

     Odpowiedz
  0
  0
  • Hmmm… o jakich praktykantach mówisz? Czyżby chodzi ci o tych wszystkich profesjonalnych dziennikarzy TVN24 w całej Polsce? Co do poziomu, po prostu nie ma porównania TVN24 i np. TVP albo Wydarzenia.
   TVN24 ma dużo ludzi, którzy potrafią przygotować porządną relację, a nie jakieś bebechy tak jak u konkurencji…
   Co do samego bloga, pan Sławomir znowu wywyższa swoją stacunię, której przekształcenie w tvp-info nic nie pomoże. Być może i udziały będą wyższe od tvn24, ale poziom newsów będzie,hmm, czy w ogóle będzie?

   Pozdrawiam

      Odpowiedz
   0
   0
 4. Piszesz jakby tylko TVN24 miał monopol na mądrość. Pewnie pracujesz w tej stacji. Twoja sprawa. Ja mówię co widzę. TVN ma piękne studio, przewagę techniczną ale merytorycznie niewiele sie różni od pogardzanych przez siebie stacji. A ludzie TVN…. Tych kilku co przeszło do TVP kariery nie zrobiło, więc chyba nie były to takie rewelacje jak ci sie wydaje….

     Odpowiedz
  0
  0
  • A teraz cie zdziwko chapnie bo nie pracuje w tvnie. Ja również mówię co widzę, a jak jest każdy widzi. Zdania nie zmienię.

      Odpowiedz
   0
   0
  • Nic dodać, nic ująć. Niestety.
   Waldemar Chudziak
   TVP Wrocław

      Odpowiedz
   0
   0
  • Panowie Levy i 111!
   I przede wszystkim pytanie do Pana Sławka:
   Czy tvp3 nadal będzie w częsci czerpało z produkcji newsów z TVP1 i 2? Bo jeśli tak, to możemy zapomnieć o „czymś nowym”. Poza tym: skoro i 1 i 2 nie ma pomysłu na „coś nowego” to dlaczego ma top wyjść w TVP Info?

   Ja nie jestem pesymistą. Pracowałem w TVP i może dlatego wiem, że to cielsko ciężko rozpędzić i zmusić do utrzymania dobrej prędkości na dłuższym dystansie…

   TVP to niestety „co rząd” to nowa wizja. Najlepiej to widać po obecnym trendzie do zastępowania publicystyką co się tylko da. Oczywiście. Jeżeli nie teraz TVP Info to może nigdy. Ale błagam! Czy Pan, Panie Sławku naprawdę myśli że mając informacyjno- publicystyczną jedynkę da się w TVP3 stworzyc alternatywę TVN 24? I tu jest druga kwestia: zrobić klon 24 na gigantyczym budżecie czy coś nowego. Wiem, że przy takiej kasie jaką ma TVP „klon” to sprawa prosta w przeciągu 5 lat. Ale coś nowego? Nie w TVP. Sorry!

      Odpowiedz
   0
   0
 5. Po piłkarskich emocjach…
  Brak inflacji piłce szkodzi
  A klub płaci ,jak na Wschodzie.
  Trener bierze,ale wielkość jego
  tylko na papierze.
  Kibic winy nie ponosi
  i ze złości burdy czyni,
  bo za „LIPę” kogo winić?
  Może winna za fakt „góra”,
  I ta prasa uniżona,
  która naszą piłkę kocha ,
  jak szalona żona.

     Odpowiedz
  0
  0
 6. taaak, z pewnością TVP Info będzie strzałemw dziesiątkę… :) jeśli będzie takie jak TVP3, to za 3-4 lata znów będzie metamorfoza… a teraz opowiem Wam (i Panu też) bajeczkę- pewnego niedzielnego wieczoru , pewien pan wkroczył do budynku na Woronicza i żądał czegoś tam, bo chciał być sławny, a nawet (choc pewien nie jestem) wziął zakładnika/ów… chcwilę po całym zajściu pewna INFORMACYJNA stacja tv, trochę „makdonaldowa” podała na czerwonym pasku tą informację, chwilę później przerwaną tam program i było specjalne wydanie SERWISU INF. z relacją reportera z przed budynku TVP. W tym samym czasie na TVP3 można było obejżeć serwis sportowy o 3 lidze piłki nożnej w woj. mazowieckim, pasek u dołu ekranu nic nie sygnalizował… Czy dziennikarze TVN24 mają więcej informacji z oraz bliżej na Woronoicza, niż dziennikarze TVP3? od tego momentu nie oglądam wcale TVP3 (kiedyś średnia oglądalność 10 min na dobę). a jeśli mówmy o oglądalności TVP3, to wiele osób, które znam ogląda tam tylko pasma lokalne…
  pozdr

     Odpowiedz
  0
  0
 7. Panie Sławku.Zarówno pan,jak i ja pracujemy dla Kuriera.Pan w centrali, ja w regionie.I wiemy doskonale jak wygląda produkcja materiałów-dla Kuriera jak najszybciej i byle żeby łącza nie spadły-bo przepadnie kasa.Porządne przemyślane materiały trafiają na antenę regionalną.Nie ma innej szansy, skoro do obsłużenia pozostają jeszcze inne anteny.Gdy reporter TVN24 robi jednego newsa przez pół dnia, my musimy ich zrobić dla Warszawy kilka. W czasie gdy reporter TVN24 robi wejścia na żywo i tylko to, a ktoś przygotowuje „surówkę”, którą przesyła do Warszawy, reporter regionu TVP robi i to i to. Więc nic porządnie!Jesli na tej samej zasadzie co do tej pory przy Kurierze będzie budowane TVPInfo- nigdy nie będzie miało oglądalności.Bo ludzie lubią coś co się ogląda, a nie przełącza z nudów.Pozdrawiam.

     Odpowiedz
  0
  0
 8. Dzida, a jak myslisz, co trzeba zrobić aby było inaczej? Robic tylko region, a kraj niech obsługują reporterzy na etatach (kontraktach) z Warszawki? A może zreorganizować się? Jak myslisz?
  Jeremi

     Odpowiedz
  0
  0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


pięć + 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Słabnący Puls

poniedziałek 21/07/2008
29

Puls przestał bić. Bo sercem każdej stacji telewizyjnej jest informacja. Nawet jeśli produkcja serwisu drogo kosztuje. A prezenterzy „Puls Raportu” o 18. 30 po ponad…


Co robić od 6 rano?

wtorek 01/01/2008
232

Z ofensywą śniadaniowa rusza „Puls”, który zmierzy się z „Kawą czy herbatą”. TVN zarzucił „Dwójce” kopiowanie ich porannego programu „Dzień dobry TVN. Ja zastanawiam się…


10 lat TVN

środa 03/10/2007
19

To miała być prawdziwa wojna. Mariusz Walter w mediach odważnie rzucał rękawicę TVP. Wierzył, że potrafi zrobić lepsza telewizję. Podbierano nam najlepszych ludzi. Starcie miało…


Wycinka

piątek 30/03/2007
236

W naszym lesie trwa wycinka. Wycina się wszystko, co było związane z poprzednim nadleśniczym. To zresztą nic nowego. Wypalanie tego co zrobił poprzednik stało się…


Polityczne bąki

piątek 22/12/2006
69

Polityczny bąk wypuszczany jest rano. Potem krąży i obija się przez rozgłośnie, portale internetowe, telewizje i dzienniki. Huczy od niego w sejmowych kuluarach. Przed mikrofonami…


Dlaczego wyginęły dinozaury?

środa 08/11/2006
246

Naukowcy nie mają stuprocentowej pewności dlaczego wyginęły dinozaury. Są analizy, hipotezy, przypuszczenia, kontrowersje, spory. Łatwiej ocenić dlaczego w TVP wyginęli reporterzy. Praca reportera w TVP…


Wyścig o widza

wtorek 26/09/2006
58

Halo! Halo! Tu wasz ulubiony komentator! Rozpoczynamy transmisję z walki o sportowego widza! Co za emocje! Komplet przed telewizorami! To będzie walka! Są już na…


Fachowcy

środa 20/09/2006
16

Pojawiają się w spółkach Skarbu Państwa. Wszędzie tam gdzie można tracić miliony i nie ponosić za to odpowiedzialności. Łączy ich jedno – są Fachowcami. Fachowcami…


Zmiany w Królestwie Słońca

środa 13/09/2006
48

O Polsacie ostatnio głośno głównie ze względu na plotkarskie zdjęcia z romantycznej wyspy Kos. W cieniu miłosnych przygód w stacji zachodzą jednak spore zmiany. Niekwestionowany…


Mistrzowie Świata

piątek 01/09/2006
75

TVP Info budzi emocje. Z opinii internautów w moim blogu wynika, że część osób nie wierzy w zmianę jakościową w TVP.   Ale są też inne…