Stracone złudzenia


wtorek 29/12/2015
25

Przepraszam czytelników za zapożyczenie tytułu od wielkiego Honoriusza Balzaka i jednej z jego powieści składającej się na dzieło pt. „Komedia ludzka”.

A zacznę od tego, że w tym roku jako ostatni gość opuszczałam dom mojej córki po Wigilii i byłam świadkiem płaczu mojej wnuczki, która zmęczona nadmiarem wrażeń tego dnia, zaczęła chlipać, że ona nigdy nie widziała św. Mikołaja, który przychodzi i zostawia prezenty, chociaż zawsze wraz z innymi dziećmi wypatruje jego sanek na  niebie z piętra swojego domu. Krótko mówiąc zaczęła wątpić w jego istnienie,  chociaż moja rodzina należy do tych, które wmawiają w dzieci, że św. Mikołaj oczywiście jest i wymyśla różne bajki, które mają uprawdopodobnić ten fakt.

Myślę, że  podobny stan do mojej wnuczki przeżywa pod koniec tego roku większość Polaków, która uwiedziona syrenim śpiewem pewnej partii uwierzyła, że dostanie worek prezentów  a w kraju zapanuje powszechna  radość i szczęśliwość. Ten nasz polski św. Mikołaj okazał się jednak nie być dobrotliwym dziaduniem.

Prezentów bowiem  póki co nie widać, w dodatku nie będą one dla wszystkich. Co więcej,  w noc poprzedzającą Wigilię wszystkie gospodynie domowe wyjmujące pracowicie ości z karpia  otrzymały wątpliwą rozrywkę w postaci relacji z nocnych obrad Senatu. Wprawdzie mogły podziwiać  słowotoczną elokwencję ministra Z. Ziobry – mistrza zdań wielokrotnie złożonych, których końca nie widać,  ale co bystrzejsze ucha, w tym senatora M. Borowskiego dopatrzyły się manipulacji czyli kłamstwa między innymi w przytaczanych przez ministra orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego dotyczących tzw. zabezpieczenia. Cytowane bowiem przez ministra przykłady dotyczyły tylko tych przypadków a nie negowały zasady jako takiej. No i w tym miejscu dobrnęłam do sedna, czyli do sprawy, która mnie gnębi najbardziej.

Tak się bowiem pechowo składa, że między innymi otrzymałam wykształcenie prawnicze a potem już na emeryturze spędziłam dwie kadencje jako ławnik w sądzie okręgowym. Ze swojej wiedzy raczej nie robiłam użytku nie mniej jej okruchy, gdzieś tam tkwią w mojej głowie. I dlatego boleśnie ranią mnie bzdury wygłaszane ex katedra, że regulamin sejmu jest ważniejszy od Konstytucji ,czy twierdzenie wygłoszone przez M. Seweryńskiego - przewodniczącego senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji, że … ekspertyz prawnych  to możemy sobie  posłuchać, ale EKSPERTAMI TO JESTESMY – MY czyli senatorzy a więc ludzie różnych profesji.

Z definicji tymczasem wynika, że Sejm jest władzą ustawodawczą, czyli służy do uchwalania ustaw, czyli stanowienia  prawa. Zatem dobrze, aby ci, którzy to robią na prawie się znali. Oczywista, do sejmu nie wybieramy samych prawników.  Jeżeli jednak naszych życzeń nie potrafimy ubrać we właściwą formę prawną, to przynajmniej posłuchajmy prawników jak to należy zrobić a nie wygłaszajmy bzdur, że wola narodu jest ważniejsza od Konstytucji! ( A tak już całkiem na marginesie, to właśnie minister Ziobro za swojego poprzedniego „panowania” skutecznie wyrugował udział ławników z większości spraw).  Normy prawne poza tym nie są ubrankiem na jeden sezon.  Mój osąd spraw wygląda tak, że obecnie  większość parlamentarną stanowią ludzie, którzy przyszli uprawiać politykę a nie stanowić prawo.  I dlatego trudno się dziwić, że cały świat prawniczy jest zbulwersowany a cała Unia Europejska łapie się za głowę …

Tracę więc i ja złudzenia, że Polska będzie krajem prawa…

Warszawa, 25 grudnia, 2015 r.

 

.

 

 

 

 


Komentarze 25 Dodaj komentarz

 
 1. Proszę się złapać za swoją głowę i nią dobrze potrząsnąć, może wypadną z niej poluzowane śrubki, zajumane oporniki i inne druki wg michnikowszczyzny.
  Unia. Ależ mi autorytet.
  Niech Pani opisze swoją rolę wazonu, pardon – ławnika to sama się pani przekona, że w naszym systemie ławnik to wielka hucpa.
  Gdybym już miał przywalić Kaczyńskiemu (nie lubię tego jegomościa, ale w tym przypadku poczekam i po owocach…) to wytknąłbym jemu niekonsekwencję: osobiście uważam, że jak ktoś raz zdradził to zrobi to raz jeszcze i jeszcze.
  Bronienie skostniałych struktur „teoretycznego państwa” ośmiesz ich obrońców i niejako z automatu stawia w grupie ludzi uprzywilejowanych.
  Jako przerywnik proponuję obejrzeć „Państwo w państwie”, to na początek, a potem można sięgnąć po coś bardziej ambitnego.

  Ukłony. Udanego Sylwestra i lepszego Nowego Roku dla wszystkich nie tylko dla uprzywilejowanych.
  - Wiktor

     Odpowiedz
  2
  2
 2. Jak się prawo w Polsce rozleci i nie będzie stosowane – to całe państwo się rozleci… Az skóra cierpnie! Dziękuje Pani RENACIE za ten wpis odważny i rozważny. NIESTETY, poprzednia władza zaniedbała wychowanie obywatelskie obywateli i ludzie nie maja pojęcia o prawie, o instytucjach państwa , wielu Polaków o istnieniu Trybunału Konstytucyjnego i doniosłych jego funkcjach dowiedziało się dopiero teraz. Sprawa jest poważna i nie uspakajamy się przekupnymi obiecankami 500+ a także tolerancją: „dajmy im porządzić i zobaczymy dalej jak będzie..”. W ciągu miesiąca dzięki większości parlamentarnej przeprowadzą multum ustaw zmieniających Polskę w policyjny obóz, gdzie wszystkie stanowiska będą należały do funkcjonariuszy PIS a policja i służby specjalne będą używane to tego by ujarzmiać pozostałych. KaŻda dyktatura się kończy… zazwyczaj kończy się niechlubnie – słaba to jednak pociecha.. bo państwo będzie zdewastowane, niektóre zmiany nieodwracalne, zero społecznego kapitału i wzajemnego zaufania. Trudno będzie doprowadzić instytucja państwowe do normalności. Życzę wszystkim ju progu roku 2016 aby nie sprawdziła się ta prognoza

     Odpowiedz
  2
  4
 3. dwa miesiące temu skończyła się dyktatura PO-PSL i władzy sądowniczej, która z listy afer nie rozliczyła żadnej. Cóż z tego, że jedno państwo kolesi upadło i kwiczy?
  Och! Gdyby nie te ośmiorniczki, a raczej to się tam podawało jako rzeczone, czyli wyroby ze świńskich odbytów – proszę sobie sprawdzić u Doktora Gogla – to władzunia skorumpowanych ekspertów od teoretycznego państwa i, tu cytat: „ch.. w du..ę i kamieni kupę” dalej mogłaby dbać o interesy swoich obywateli kopiąc ich w tyłek tak dobrze, że kolejne 3 miliony zmuszone byłby szukać warunków do życia.

     Odpowiedz
  0
  3
 4. Do p. Wiktora S.
  Uważam, skromnie, że jestem średnio inteligentna, ale nie rozumiem stwierdzenia, że lawnik, to wielka hucpa a takźe zdania: „Bronienie skostniałych struktur „teoretycznego państwa” ośmiesza ich obrońców i niejako z automatu stawia w grupie ludzi uprzywilejowanych”.
  Przecież to jest bełkot…. Jak bronię starych struktur wg Pana, to jestem uprzywilejowana? Nie bronię ponadto starych struktur, tylko prawa. Sensowne zmiany popieram.

     Odpowiedz
  1
  1
  • Proszę Pani, nie oceniam pani inteligencji. Gdyby Pani nie broniła tej politycznej mafii, która poprzez swoją ignorancję i butę nie otrzymała mandatu społecznego, to nie napisałby Pani tego tekstu. Bełkot, proszę Szanownej, uprawiają ci, którym bliżej do Yewropy niż Polski, ci wszystkim, którym pancerne zasłony przesłoniły oczy, uszy, węch i resztę zmysłów.
   Jeśli zaniedbałem ogród i ten zarósł chwastami i zaczęło mi to przeszkadzać i mam zamiar z tym zrobić porządek, to przekopuję ziemię szpadlem wyciągam perz i inne chwasty kładę na stosie i kiedy odpowiednio przeschną palę, a ziemię zabezpieczam przed pojawieniem się nowych kolonii. Z domem jest podobnie; robię kapitalny remont lub… lub go burzę i stawiam nowy. Tyle.

      Odpowiedz
   1
   2
 5. Pana o nicku Gajger proszę o więcej kultury. Jeżeli Pan się nie potrafi powstrzymać, to proszę to robić u siebie w domu.
  Nie życzę tu sobie popisów chamstwa!

     Odpowiedz
  3
  0
 6. Ok, ok. Przepraszam szanowna Panią. Ale nie mogłem się powstrzymać właśnie u siebie w domu. A to dlatego że ten tekst jest niestrawny i takie własnie wywołuje w moim żołądku „sensacje”. Obiecuję że to już ostatni raz przystępuję do czytania Pani tekstów zasadniczo w trakcie kolacji, mój błąd…

  Ad rem jednak pierwsza rzecz z brzegu:
  (…) wszystkie gospodynie domowe wyjmujące pracowicie ości z karpia otrzymały wątpliwą rozrywkę w postaci relacji z nocnych obrad Senatu (…)

  Wszystkie gospodynie domowe mają to głęboko w … poważaniu powiedzmy, naprawdę nie może wam przyjść do głów prosta prawda, że te przepychanki wokół trybunału nikogo już nie obchodzą, a już na pewno nie strona prawna sporu. I trudno tu oczekiwać społecznego „wzmożenia” wobec nawet takiej ogólnie instytucji „prawa”, ponieważ właśnie poprzednie rządy doprowadziły do potężnej erozji zaufania społecznego w tej dziedzinie.

  Polityków rozlicza sie nie ze znajomości prawa, tylko z tej prostej cechy jaką jest SKUTECZNOŚĆ! Efektywność jest przecież fetyszem obowiązującym od dawna w kulturze korporacyjnej, więc dlaczego nie miałoby się to przenieść w sferę polityki. I tak własnie jest i to jest wszak tylko odrobienie przez Kaczyńskiego lekcji jakiej udzielili mu PO-PSL w czasie ostanich 8 lat. Więc nie płakać mi tu nad trybunałem tylko cieszyć się z ciepłej zimy, ciepłej wody w kranie, ogólnie więcej optymizmu w nadchodzącym 2016-tym roku.

  Proszę sobie uzmysłowić że rządy Prawa i Sprawiedliwości to tylko preludium do przejęcia władzy przez właściwe środowiska ultranarodowe, nie obarczone już tym garbem „demokratyzmu partyjnego” jak PiS. Tak jak to jest przyjęte w planie geopolitycznym dla Europy. Czyli etap przejściowy, konieczny do zbudowania fundamentów, na których już inne siły będą dalej czynne…

  Mam nadzieje że następne teksty będą już utrzymane w innym, bardziej pozytywistycznym tonie.

     Odpowiedz
  1
  3
 7. cytat z Pani felietonu [???]…
  …”nie wygłaszajmy bzdur, że wola narodu jest ważniejsza od Konstytucji!”…

  Art. 4. Władza zwierzchnia w RP
  Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
  1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
  2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

  Jak na „prawniczkę” to chyba jakiś niekokształt wylazł…he,he,he…
  na wagary się chodziło…co!

  Babciu droga babciu przestań bzdury pleść…

  Good Year in Nueva Polonia…
  Aga…

     Odpowiedz
  0
  3
 8. Droga p. Ago! Cytat za cytat…
  Art. 2 tejże Konstytucji mówi:
  „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.”
  Podstawowym aktem prawnym jest Konstytucja (w domyśle jest ona wyrazem woli całego narodu) i dopóty nie zostanie zmieniona nie można uchwalać ustaw i innych aktow prawnych z nią sprzecznych. Nie może zatem Sejm co parę miesięcy uchwalać byle czego i twierdzić, że jest to zgodne z wolą narodu. Tylko tyle i aż tyle.
  Chyba, że pani jest zwolenniczką teorii chaosu i prawa silniejszego. Sądzilam, że czasy barbarzyńskie mamy już za sobą.

     Odpowiedz
  2
  0
 9. No i jeszcze coś dla p. Smola…
  Skoro Pan taki obrazowy, to pociągnę to dalej…
  No i postawi pan sobie na tym odperzonym kawałku ziemi chatynkę na skraju Europy (chatynkę nie dom, bo zabraknie Panu na niego pieniędzy, nikt nie pożyczy i nie da pieniędzy z Unii), ogrodzi się Pan wysokim płotem, aby nikt tam nie wszedł i będzie Pan jadł lebiodę i pokrzywy polewając się zimną wodą, bo ciepła to już Panu zbrzydła.
  Niestety, ja tam z Panem mieszkać bym nie chciała.
  A dla lepszego zrozumienia tego o czym ja pisałam polecam przeczytanie artykułu mądrzejszego od mnie prawnika, który jak się okazało, też napisał o tym samym co ja tylko obszerniej: http://wyborcza.pl/1,75968,19402613,nowa-pis-owska-nauka-prawa.html

     Odpowiedz
  0
  0
  • Chciałabym żyć w kraju który nie jest w Unii Europejskiej, nie ma Trybunału Konstytucyjnego i każdy ma dostęp do broni…

   A Pani Babciu?

   P.S. Rozumiem p.Smola a Pani chyba ma problem…

      Odpowiedz
   0
   2
  • Pieprzę Yewropę, czy to tak trudno zrozumieć że po dziurki w nosie albo i wyżej mam tej pieprzonej komuny? Miesza Pani faktami i wychodzi jednak na to, że jest Pani bliżej tego towarzycha od ośmiorniczek. Amen

      Odpowiedz
   0
   1
 10. Przebijam!

  Oj… znowu wagary? czy taka malutka maciupeńka manipulacja?…he,he,he…

  Polecam literaturę przedmiotu…Babciu Prawniczko…

  Z art. 2 Konstytucji wynika, że Rzeczpospolita Polska ma być państwem demokratycznym (demokracja uniwersalna). W najprostszym ujęciu określenie to oznacza, że w Polsce panować powinien ustrój demokratyczny, w którym władzę sprawuje naród. Jest to ustrój stanowiący w swoim założeniu zaprzeczenie ustroju autorytarnego oraz dyktatury.

  Konstytucja to akt woli NARODU…
  to nie NARÓD jest dla konstytucji – vide Rzepliński – a konstytucja dla NARODU…

  P.S. Rzepliński coś bardzo ostatnio cichutki…czyżby się zmęczył…marszami…

     Odpowiedz
  0
  1
 11. Jeśli Pani pisze, że naród nie jest suwerenem to kompletnie nie zna Pani prawa i się ośmiesza. Poza tym jak prawniczka może nie rozumieć, że Trybunał ma coś takiego jak linię orzeczniczą, która obowiązuje ZAWSZE, a nie tylko w trzech przypadkach? Przecież zabezpieczenia cywilnego nie stosuje się w Trybunale tylko w sądach cywilnych i to jest właśnie linia orzecznicza Trybunału, obowiązująca stale. Jak można tego nie rozumieć i być prawnikiem?

     Odpowiedz
  0
  1
  • …”Na tym kończę ze swojej strony tę dyskusję.”…

   wygodne jak się nie ma racji…

   dwa krótkie cytaty:
   Rzepliński twierdzi, że skoro sędziowie mają strzec konstytucji, to podlegają wyłącznie jej zapisom, a one mówią o całkowitej niezawisłości sędziów TK. Nie dodał, że konstytucja mówi również, że prace Trybunału organizuje ustawa (Dosłownie: „Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa.”). A przecież gdyby autorzy konstytucji uważali, że Trybunał sam ustala zasady swojego działania, to tak by zapisali, odsyłając np. do wewnętrznego regulaminu TK. Odesłali do ustawy. Nie uznając nowej ustawy, prezes nie uznaje konstytucji.

   podkreślmy: „Organizację Trybunału Konstytucyjnego oraz tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa.”

   a kto stanowi ustawy?… no kto?

   i moje spostrzeżenie odnośnie wypowiedzi prof. Jerzy Zajadło z Pani linku…

   …”Jednym z mitów, którymi próbuje nas karmić władza, jest mit o różnicach pomiędzy prawnikami. Skoro proponują oni tak różne interpretacje np. podstaw prawnych i procedur wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, to przestańmy sobie nimi zawracać głowę i oddajmy głos bezpośrednio politykom – ci przynajmniej dadzą nam lepsze lub gorsze, ale przynajmniej jakieś pragmatyczne rozwiązanie. No i dali – zmianę ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Problem polega jednak na tym, że te podkreślane tu i ówdzie różnice poglądów pomiędzy prawnikami na jej temat są naprędce stworzonym koniunkturalnym mitem.”…

   to co napisał pani pupil z linku to bełkot…

      Odpowiedz
   1
   2
  • he,he,he…

   cytacik z Pani linku:

   …”1. I Prezes SN zaskarżyła do Trybunału nowelizację ustawy o TK
   2. Prof. Gersdorf chce, by TK orzekał w tej sprawie na podstawie ustawy w brzmieniu sprzed nowelizacji”…

   he,he,he…Prof. Gersdorf chce… he,he,he…
   Pani profesor to se może chcieć…

   czy naprawdę nie widzi Pani jak się kompromituje prezes SN?
   TK orzeka nie na podstawie ustawy… Proszę sobie przeczytać konstytucję i ustawę o TK…

   z netu:
   Tak! PiS narusza Konstytucję. Konkretnie jej art. 10 ust. 1, wprowadzający zasadę równowagi władz. I nawet głośno o tym mówi: wygraliśmy, możemy co chcemy. Problem w tym, że sama Konstytucja narusza Konstytucję. Akceptuje bowiem de facto system wodzowski, który przecież jest jak najbardziej sprzeczny z zasadą trójpodziału i równowagi władz, a funkcjonuje w najlepsze.
   Najpierw zakłada się partię. Partia może mieć statut wodzowski – to samo w sobie nie jest sprzeczne z Konstytucją.

   autor:
   Robert Gwiazdowski
   Doktor habilitowany nauk prawnych. Profesor prawa na Uczelni Łazarskiego, na której zajmuje się myślą polityczną, prawną i ekonomiczną oraz ekonomiczną analizą prawa.
   —————–
   Centrum Adama Smitha w 1997 roku apelowało o nie przyjmowanie Konstytucji

   art. 2. Konstytucji
   Rzeczpospolita nie jest jakimś tam zwykłym państwem prawa, tylko „demokratycznym państwem prawa „urzeczywistniającym” w dodatku „zasady sprawiedliwości” i to nie jakieś tam zwykłej sprawiedliwości, tylko społecznej”!

   Skoro Rzeczpospolita może demokratycznie, w zgodzie z wolą „ludu”, progresywnie opodatkować niektórych ludzi, to niby dlaczego nie mogłaby zgodnie z tą samą wolą ludu wymienić sędziów w Trybunale Konstytucyjnym? Hę?

      Odpowiedz
   0
   0
 12. Najnowszy raport Global Financial Integrity – międzynarodowej organizacji, która prowadzi analizy nielegalnych przepływów finansowych, zalicza Polskę do niechlubnej dwudziestki, w rankingu najbardziej wyzyskiwanych krajów. Za granicę trafia aż 5 proc. polskiego PKB, czyli ok. 90 mld zł rocznie. Najwięcej kradną zagraniczne korporacje i niemieckie firmy.

  Jeśli przyjmiemy, że ok. 65 proc. eksportu-importu Polski jest wytwarzane przez firmy z kapitałem zagranicznym, z czego ok. 50 proc. to firmy niemieckie, można oszacować, że Niemcy nielegalnie wyprowadzają z Polski ok. 30 mld zł rocznie.

  Ten cały kwik i wrzask niemiecko-języcznej prasy ma na celu ochronę band złodzieji łupiących biedne i rozwijające się kraje…

  Wasze marsze i protesty których celem jest obalenie legalnego rządu mają zapewnić bezkarność w rabowaniu Polaków.
  Podpisuje się Pani pod tym?
  A co na to Petru?

  Jeśli zna Pani inglisza to tu pełny raport:
  http://www.gfintegrity.org/wp-content/uploads/2015/12/IFF-Update_2015-Final.pdf

     Odpowiedz
  0
  1
 13. Droga p. Ago! Nie jestem ekonomistką i nie wiem czy 65% eksportu-importu jest wspomagane kapitałem zagranicznym. W tej chwili nie zweryfikuję tych danych. Nie wiem też na ile wspomniany przez panią raport jest opinią miarodajną. Oczywista, nawet gdyby to było prawdą nie życzyłabym sobie, aby obcy kapitał rażąco żerował na Polsce. Nie twierdzę też, że wiele rzeczy jest jeszcze w naszym kraju nie do poprawienia.
  Odeszła pani jednak zbyt daleko od meritum sprawy czyli praworządności w Polsce a konkretnie nowelizacji ustawy o Trybunale. Daruje pani, chociaż jestem babcią, to nie mogę całego dnia spędzić przy komputerze odpowiadając na pani argumenty. Nie jestem trollem i nikt mi za to nie płaci. Nie mniej podziwiam pani znajomość wszechrzeczy…

     Odpowiedz
  1
  0
 14. Autoerota Herman, cenzor obecnego reżimu, znowu w akcji.
  1. Onanista Herman sobie używa.
  Śledź człeku „tych co przychodzą” i pilnuj tyłów.
  standby, 31 grudnia 2015 o 10:56
  („Trochę dziś sobie użyję, dobrze?”)

  Pani Renato, daremny trud polemiki z dyżurnymi pisdeuszkami reżimu.
  To stracona, brudna frustracja paranoików.

     Odpowiedz
  1
  2
 15. Wymiana świń przy korycie „Polska” trwa.
  Fachowcy od świnskiego tuczu, w tym pegeerowskie dzieci, twierdzą, że to lepsza odmiana, bo wyselekcjonowana przez samego prezia.
  Zapominają, że „dzieci” paranoików, tresowane i niesamodzielne, z czasem stają się żałosnymi marionetkami, które już nie wiedzą co czynią.
  Pozostaje im szczery uśmiech kretynów i nic nie znaczący, „usprawiedliwiający” bełkot.

     Odpowiedz
  1
  0
 16. Najnowszy raport Global Financial Integrity – międzynarodowej organizacji, która prowadzi analizy nielegalnych przepływów finansowych, zalicza Polskę do niechlubnej dwudziestki, w rankingu najbardziej wyzyskiwanych krajów. Za granicę trafia aż 5 proc. polskiego PKB, czyli ok. 90 mld zł rocznie. Najwięcej kradną zagraniczne korporacje i niemieckie firmy
  Jeśli przyjmiemy, że ok. 65 proc. eksportu-importuPolski jest wytwarzane przez firmy z kapitałem zagranicznym, z czego ok. 50 proc. to firmy niemieckie, można oszacować, że Niemcy nielegalnie wyprowadzają z Polski ok. 30 mld zł rocznie.

  Ten cały kwik i wrzask niemiecko-języcznej prasy ma na celu ochronę band złodzieji łupiących biedne i rozwijające się kraje…

  Wasze marsze i protesty których celem jest obalenie legalnego rządu mają zapewnić bezkarność w rabowaniu Polaków.
  Podpisuje się Pani pod tym?
  A co na to Petru?

  Jeśli zna Pani inglisza to tu pełny raport:
  http://www.gfintegrity.org/wp-content/uploads/2015/12/IFF-Update_2015-Final.pdf

     Odpowiedz
  0
  0
 17. Pani Ago,
  Sprawdziłem w tym raporcie i znalazłem istotna różnicę; za granicę trafia 0,6% naszego GDP (Gross Domestic Product) PKB, a więc dane na które się Pani powołuje nie pochodza z cytowanego raportu?
  Chyba jest to celowe przeinaczenie i propaganda rzadzacej partii.

  Życzę dalszych „sukcesów”

     Odpowiedz
  1
  1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


trzy × 7 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Moje najnowsze wpisy

 

Kasta w todze

poniedziałek 20/01/2020
0

Do pisania o togach czuję się upoważniona, chociaż teraz jestem tylko zwykłą felietonistką. Po pierwsze mam takie samo wykształcenie jak sam Minister Sprawiedliwości, a doświadczenie,…


Nie cierpię niedziel

wtorek 14/01/2020
10

Wprawdzie feeria bożonarodzeniowych i noworocznych świąt za nami, ale ciągle ona odbija mi się czkawką i chcę o niej napisać parę słów. A skłoniły mnie…


Oskarżam...

wtorek 07/01/2020
4

Oskarżam… ...tak zaczął swój słynny tekst pisarz Emil Zola zwracając się w liście otwartym do prezydenta Republiki Francuskiej 13 stycznia 1898 r. zamieszczonym w paryskim…


Szczerze o Tusku

poniedziałek 30/12/2019
101

Szczerze? To już poczułam się zmęczona po przeczytaniu niecałych 100 stron dzienników Donalda Tuska pod tym właśnie tytułem. Okazało się bowiem, że codzienna praca przewodniczącego…


Ach, ten Nobel

wtorek 17/12/2019
1

Są na tym świecie nagrody, a mam tu na myśli różne dyplomy, medale i statuetki, o których zdobyciu marzą miliony ludzi i wydają się być…


Basie i Barbórki

środa 11/12/2019
96

Lubię Basie. W czasach mojego dzieciństwa to było jedno z najbardziej popularnych imion. Na imię Basia miała nawet moja największa i najbardziej elegancka lala z…


Parady

wtorek 19/11/2019
488

- Nie, nie pójdziesz na Paradę Niepodległości – zakazuję Ci – krzyknęła parę dni temu, moja córka do mnie, czyli do swojej matki. Jak ci…


Młody, naiwny

poniedziałek 11/11/2019
429

Darujcie drodzy Czytelnicy, że znowu napiszę o filmie, ale tak się składa, że akurat mamy wysyp dobrych, a nawet bardzo dobrych filmów politycznych. Mówiąc o…


Młody Ziuk

wtorek 05/11/2019
397

Ten film obejrzałam w towarzystwie uczniów z zespołu szkół nr 23 w Warszawie i zrazu byłam tym przerażona, jako, że na sali oprócz mnie było…


Na pal

wtorek 29/10/2019
466

Niedawno wiele osób usłyszało o istnieniu w Polsce takiego miasteczka położonego na Mazowszu nad rzeką Wkrą jak Lubowidz, a to za sprawą curiozalnej wypowiedzi jego…