Koniec z samodzielnym wypełnianiem dokumentów rozliczeniowych przez małych przedsiębiorców. Od marca robią to za nich pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS szykuje też kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców.
Zmiany dotyczą przedsiębiorców opłacających składki na ubezpieczenie wyłącznie za siebie. Do końca lutego mieli oni obowiązek comiesięcznego składania w ZUS papierowych dokumentów ubezpieczeniowych, o ile nie przekazywali ich w formie elektronicznej. Do systemu dokumenty wprowadzał pracownik sali obsługi klienta Zakładu. Niestety przekazywane przez przedsiębiorców informacje zawierały dużo błędów i nieścisłości. Dopiero po ich korekcie dane z dokumentów rozliczeniowych były zapisywane w systemie.
Od 1 marca procedura ta została uproszczona. Nie ma już konieczności składania w ZUS papierowej dokumentacji rozliczeniowej. Dokumentację ZUS DRA wypełnia sam pracownik sali obsługi klienta ZUS. Oczywiście robi to od razu w systemie komputerowym. Wcześniej jednak potwierdza dane płatnika składek. Potrzebny jest tu przede wszystkim numer NIP. Elektroniczny dokument rozliczeniowy powstaje w oparciu o istniejące w systemie informacje składane przez płatnika w latach ubiegłych. Wiązany jest on od razu z kontem płatnika i ubezpieczonego. Oprogramowanie komputerowe zapewnia wsparcie w zakresie wyszukiwania i podpowiadania danych ubezpieczonych, tworzenia kompletów dokumentów pierwszorazowych i korygujących, weryfikacji identyfikatora okresu rozliczeniowego na dokumencie, aktualizacji i podpowiadania minimalnych podstaw wymiaru składek, wysokości wykazanych kwot składek na poszczególne ubezpieczenia oraz weryfikacji międzyformularzowej.
Zmiany zaszły również w zakresie „zusowskiej” obsługi przedsiębiorców w tzw. jednym okienku. Umożliwiają one sporządzanie przez pracowników ZUS dokumentów ubezpieczeniowych na podstawie otrzymanych z urzędów gmin wniosków EDG dotyczących rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, jej likwidacji, zawieszenia lub wznowienia oraz zmian wpisu do ewidencji. Dokumenty sporządzane są w powiązaniu z danymi zapisanymi w systemie Zakładu. System generuje też pisma do płatników informujące o utworzonych przez ZUS dokumentach ubezpieczeniowych.
Od początku kwietnia ZUS wprowadza także nowe standardy obsługi wniosków o ulgi i umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne. Każdy zainteresowany przedsiębiorca, który boryka się z kłopotami finansowymi swojej firmy, będzie mógł przesłać do ZUS wniosek w formie elektronicznej i w ciągu dwóch miesięcy otrzymać stosowną decyzję. ZUS może mu odroczyć termin płatności składek, rozłożyć zaległości na raty, a w ostateczności nawet umorzyć kwotę zaległych składek. We wszystkich oddziałach Zakładu kryteria oceny wniosków w tej sprawie będą takie same, wymagane będą również jednakowe dokumenty.
W najbliższym czasie (także jeszcze przed końcem kwietnia) wszystkie oddziały ZUS będą miały możliwość wystawiania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami „od ręki”, bezpośrednio na sali obsługi klientów. Oczywiście takie zaświadczenie dostaną tylko ci płatnicy, którzy na koncie w ZUS nie mają żadnych zaległości ani błędów oraz nie toczy się w stosunku do nich żadne postępowanie.