Wielka woda, która zalała Polskę pod koniec maja nie musi oznaczać dla poszkodowanych końca świata. Zalane dokumenty, zniszczone wyposażenie firm, utracone zyski – to wszystko można odtworzyć. Przedsiębiorcy mogą tu liczyć na pomoc Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Każdy płatnik, któremu powódź zniszczyła dokumenty i dane potrzebne do rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne może złożyć wniosek o wydanie kopii danych z zasobów przechowywanych w bazie danych ZUS.
Płatnicy mogą poprosić ZUS o wygenerowanie i wydanie plików elektronicznych (w formacie KEDU) z danymi osób zgłoszonych do ubezpieczeń. Aby uzyskać takie dane należy złożyć wizytę w placówce Zakładu lub skontaktować się z infolinią 0 801 410 410 (czynna w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00) i podać dane identyfikacyjne płatnika oraz poinformować o szczególnej sytuacji utraty danych.
Po wygenerowaniu plików KEDU pracownik Zakładu uzgodni telefonicznie termin przekazania przygotowanego nośnika danych. Podczas odbioru plików płatnik składek powinien wylegitymować się dowodem osobistym, w przypadku osoby upoważnionej powinna ona przedstawić pisemne pełnomocnictwo do działania w imieniu płatnika oraz dowód osobisty.
Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą występować także z wnioskami o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty zaległych płatności. ZUS będzie je rozpatrywał według specjalnej, przyśpieszonej procedury. Szczegółowe informacje na temat zasad udzielania ulg dla płatników dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl/wy jasnienia
Warto również pamiętać, że w przypadku gdy rodzice muszą zostać w domu by opiekować się dzieckiem do lat 8. z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły – mogą się starać o wypłatę zasiłku opiekuńczego.
Zasiłek taki przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, na równi matce lub ojcu dziecka i jest wypłacany temu z rodziców, które wystąpi o jego wypłatę.
Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły jest:
- oświadczenie ubezpieczonego o nieprzewidzianym zamknięciu placówki,
- wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.
W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS, dodatkowo potrzebne będzie jeszcze zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 – w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a – w przypadku pozostałych ubezpieczonych.
Zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wysokości wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne.