Świat opisywany w kolorowej prasie niewiele ma wspólnego ze światem, w którym żyjemy. Super Express po raz kolejny potwierdził tę starą prawdę, tym razem dopuszczając się wyjątkowo bezczelnej manipulacji.
23 lutego red. Mariusz Korzus opublikował w dzienniku notatkę, w której pisze m.in.:
„Kto wie, ile jeszcze ZUS zwodziłby tę biedną rodzinę. Agnieszka Pietruszewska od prawie roku starała się dla dzieci o rentę rodzinną w związku z tragiczną śmiercią ich taty. Nieczułych urzędników nie interesowało to, że rodzina przymiera głodem. Zamiast tego żądali kolejnych dokumentów. Po interwencji Super Expressu ZUS natychmiast przyznał rentę.
Oświadczam, że notatka ta zawiera wyłącznie kłamstwa na temat roli ZUS w tej sprawie i stanowi jawne naruszenie dóbr osobistych Zakładu. Dziennikarz otrzymał w dniu 19 lutego odpowiedź na swoje pytania wraz ze szczegółowym wyjaśnieniem okoliczności procedury przyznawania renty dzieciom pana Roberta Pietruszewskiego, ale w całości je zignorował.
Jak było naprawdę wyjaśnia Departament Rent Zagranicznych w Centrali ZUS.
„Wydanie decyzji w sprawie renty rodzinnej dla dzieci po zmarłym Jerzym Robercie Pietruszewskim nastąpiło w związku z zakończeniem przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych międzynarodowego postępowania wyjaśniającego, mającego na celu uzyskanie potwierdzenia okresów ubezpieczenia zmarłego ubezpieczonego przebytych w Irlandii. Termin zakończenia ww. postępowania w żaden sposób nie był związany z zapytaniem dotyczącym stanu tej sprawy skierowanym przez dziennikarza Super Expressu do Rzecznika Prasowego ZUS.
Okresy ubezpieczenia przebyte przez zmarłego ubezpieczonego w Polsce są niewystarczające do przyznania polskiej renty rodzinnej i dla celów ustalenia prawa do tego świadczenia konieczne było uwzględnienie okresów ubezpieczenia przebytych przez niego w Irlandii z zastosowaniem przepisów rozporządzeń Unii Europejskiej nr 1408/71 i nr 574/72
dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Dowodem potwierdzającym okresy ubezpieczenia przebyte w Irlandii, stanowiącym podstawę do ich uwzględnienia przez ZUS przy ustalaniu prawa do renty rodzinnej po zmarłym ubezpieczonym, jest wyłącznie zaświadczenie dotyczące przebiegu ubezpieczenia sporządzone przez irlandzką instytucję ubezpieczeniową na formularzu unijnym E205 IE. Formularz taki wpłynął do ZUS w dniu 27 stycznia 2010 r. i w związku z tym decyzją z dnia 16 lutego 2010 r. ZUS przyznał rentę rodzinną.”.
Uprzejmie informuję, że będę domagał się od redakcji publikacji stosownego sprostowania i przeprosin.