Kieszenie cieknące emeryturami


środa 20/01/2010

Połowa Polaków przebadanych przez GfK Polonia na zlecenie „Rzeczpospolitej” uważa, że powinny istnieć wyjątki w zasadach emerytalnych dla niektórych grup zawodowych. Oznacza to, że większa część społeczeństwa zgadza się, aby część pracujących pobierała ze wspólnej kasy więcej niż reszta. Dowodzi to, że Polacy nie rozumieją mechanizmów finansowania systemu emerytalnego i nie widzą żadnego związku pomiędzy składkami wpłacanymi do ZUS, a wypłacanymi przezeń świadczeniami.  

Istnienie przywilejów emerytalnych powoduje, że łączna kwota wypłat na emerytury i renty jest prawie dwukrotnie większa, niż łączna kwota wpływów z tytułu składek. Dla ZUS oznacza to konieczność szukania dodatkowych źródeł finansowania wydatków. Już wiadomo, że w 2010 r. łączne dotacje do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z innych źródeł niż składki (a więc dotacje z budżetu państwa, z Funduszu Rezerwy Demograficznej i z kredytów bankowych) wyniosą blisko 70 mld złotych.

Te pieniądze nie giną w jakiejś „czarnej dziurze”, tylko w dużej części trafiają do kieszeni osób uprawnionych do wcześniejszych emerytur, świadczeń kompensacyjnych, zasiłków, dodatków, a więc np. górników, nauczycieli, kolejarzy itd. Trafiają też do kieszeni ponad 80 tys. mężczyzn po 60. którzy przeszli na emerytury na podstawie umożliwiającej im to interpretacji przepisów dokonanej przez Trybunał Konstytucyjny. To nie są jacyś wyimaginowani „oni”. To są nasze matki, ojcowie, żony, mężowie, znajomi. Każdy ma w swoim otoczeniu taką osobę.

Zmniejszone wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (to do niego wpływają składki i z niego wypłacane są świadczenia), są m. in. efektem zmniejszenia składki rentowej z 13 do 6 proc. Dzięki tej decyzji od 2007 r. każdego roku ponad 20 mld złotych zostaje w naszych kieszeniach. Ale trzeba pamiętać, że ta sama decyzja automatycznie zwiększyła niedobór środków w FUS, który dziś musi pokrywać budżet państwa z naszych podatków. A skąd się biorą podatki – wszyscy wiemy.  

Głównym celem reformy emerytalnej z 1999 r. było bezpośrednie powiązanie wysokości wpłat do systemu z wysokością otrzymywanego później świadczenia – wedle zasady „tyle dostajesz, ile wpłaciłeś”. Jednak zanim zasada ta w pełni zacznie obowiązywać, na razie żyjemy w okresie przejściowym, w którym ciągle możliwe jest korzystanie z niektórych zasad starego systemu. Czas wreszcie zrozumieć, że zarzuty do ZUS o złym gospodarowaniu środkami na emerytury są w tym kontekście absurdalne. Jeśli ktokolwiek jest winien „wyciekania” pieniędzy z systemu emerytalnego, to tylko my sami, domagając się wypłacania z niego więcej, niż wpłaciliśmy.

.


Moje najnowsze wpisy

 

TVN szuka dziury w całym

czwartek 17/06/2010

TVN24 i TVNCNBC Biznes od kilku dni biją w ZUS zarzucając nam, że nie informujemy klientów o możliwości przeliczenia pobieranego świadczenia. Przytaczają przy tym wypowiedzi…


ZUS pomaga przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź

piątek 04/06/2010

Wielka woda, która zalała Polskę pod koniec maja nie musi oznaczać dla poszkodowanych końca świata. Zalane dokumenty, zniszczone wyposażenie firm, utracone zyski - to wszystko…


„Z Życia ZUS” jednym z najlepszych pism firmowych

poniedziałek 31/05/2010

Miło mi poinformować, że wydawany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych miesięcznik „Z Życia ZUS” otrzymał nagrodę w kategorii magazynów wewnętrznych w prestiżowym konkursie „Szpalty Roku 2010”…


Dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe?

środa 05/05/2010

Nie trzeba się specjalnie wysilać, żeby znaleźć w Internecie błyskotliwy wywód dowodzący ekonomicznej przewagi wydatków na piwo nad obowiązkowe składki „na ZUS”. W dużym skrócie…


ZUS wprowadza ułatwienia dla przedsiębiorców

piątek 26/03/2010

Koniec z samodzielnym wypełnianiem dokumentów rozliczeniowych przez małych przedsiębiorców. Od marca robią to za nich pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS szykuje też kolejne ułatwienia dla…


Prognoza ZUS - nie dla idiotów

środa 10/03/2010

Jak co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował prognozę wpływów i wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jej wyniki odbiły się szerokim echem w mediach, jednak ich interpretacja…


Rośnie popularność portalu internetowego ZUS

piątek 26/02/2010

Strona internetowa www.zus.pl jest w czołówce najpopularniejszych witryn instytucji publicznych w kraju.W najnowszym, przeprowadzonym przez firmę Polskie Badania Internetu (PBI) grudniowym badaniu popularności witryn internetowych,…


Super Express kłamie o ZUS

czwartek 25/02/2010

Świat opisywany w kolorowej prasie niewiele ma wspólnego ze światem, w którym żyjemy. Super Express po raz kolejny potwierdził tę starą prawdę, tym razem dopuszczając…


ZUS na nartach, czyli rzecz o hipokryzji

piątek 12/02/2010

W czym lepsi są dziennikarze kolorowych gazet, którzy mogą dowoli szaleć na nartach, podczas gdy wycieczki pracowników ZUS uznawane są za skandal? Przecież finansowane są…


ZUS rusza z radiem w internecie

czwartek 04/02/2010

Miło mi poinformować, że w Internecie ruszyła testowa emisja stacji radiowej "ZUS dla Ciebie". Programu można słuchać pod adresem Nadaje.c om/zusdlaciebie. Przez całą dobę nadawane…